cami
| cami a răspuns:

Ah, cat de trist straight face Oare ei simt durerea? sad Si cand ma gandesc ca poate, fiecare dintre noi am fi avut aceeasi soarta.

| Georgiana2905 a răspuns:

Bine ai facut ca ai postat acest slideshow. Poate le va da de gandit multor tinere viitoare mame care aveau in gand sa practice o astfel de "crima".
Sfatul meu este sa aiba mult mai multa grija! Fetelor tot ce faceti, face-ti cu cap, altfel va va parea rau intr-un viitor apropiat.

| Leea1234 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=lESOc3JVmOk
pe mine acest film m-a cutremurat!
mai mult pentru ca 28 dec ...este data de nastere fiului meu!

| yuli10 a răspuns:

S-a mai publicat asta aici...
stiu ca toata lumea devine sentimentala cand povestea e spusa asa, dar nimeni nu se gandeste din celalalt punct de vedere.
ca sa fie clar, nu sunt fana a avortului si nu as vrea sa fac vreodata! vorbesc total obiectiv acum: e rau ca se influenteaza lumea cu astfel de filmulete, imagini, povestioare. e preferabil ca o fata de 15 ani sa nasca un copil cand nici nu e in stare sa aiba grija de ea? sau ce sa mai spun de cuplurile care nu au bani de mancare dar toarna o duzina de copii... si cum credeti ca se simte o fata care ramane insarcinata in urma unui viol cand vede filmul asta? sau ar trebui sa isi pastreze copilul?
parerea mea e ca mai bine s-ar gandi la prezentari cat mai interesante la metodele contraceptive, astfel incat sa nu se ajunga la a luat decizia asta. dar asta e problema la noi, ca nimeni nu vorbeste despre sex, toata lumea il interzice.
se vede si aici pe TPU, zilnic suntem bombardati de intrebari gen "sunt insarcinata?".
in fine, e o decizie uneori necesara... si daca se face in primele 3 saptamani copilul nu e inca dezvoltat (si sa fim seriosi, realizezi ca esti gravida in cateva saptamani).
dar cel mai important e sa te protejezi! astfel nu va trebui sa iei aceasta decizie.

| yuli10 a răspuns:

@andreea hai ma ma lasi... tu ai sta 9 luni cu copilul unuia care te-a violat in tine?
si realizezi ca pentru a face asta trebuie sa isi puna viata pe pauza un an, sa nu mai mearga la scoala, sa nu mai aiba prieteni, sa fie marginalizata. de ce? pentru ca a profitat un inconstient de ea? stiu ca acel copil nu are nicio vina dar evident dupa un viol fata va merge imediat la doctor si in 2 saptamana nu e vorba de un "copil".

| Casiana a răspuns:

Doamne, este cutremurator dupa ce citesti asta sa te gandesti ca unele femei chiar ajung la avort...este groaznic...In momente ca astea ii multumesc lui Dumnezeu ca am o mama!

| andreea_7473 a răspuns:

Yuli10, ai intrebat ce ar trebui sa faca o fata de 15 ani care este insarcinata, in special daca e in urma unui viol. Stiu ca tu vezi o singura solutie, dar uite aici ce a facut chiar o astfel de fata (fix 15 ani, violata):
http://www.youtube.com/watch?v=2B9xM7o9T6s
Acum te rog, nu-mi mai spune ca nu se pot gasi solutii

| Ellena a răspuns:

Da, foarte tristsad... din pacate se practica, nu avem ce facestraight face

| oana_1897 a răspuns:

Foarte dureros dar din pacate adevarat...laughing nu stiu cam altii nu se gandesc cat pot rani o faptura atat de mica care simte si stie tot...