| anonim_4396 a întrebat:

I-au desorelle si am dureri de sani, este ceva normal am doar 9 zile de cand le iau bineinteles mi le-a prescris medicul? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| cami_6226 a răspuns:

Da este normal, pana se obisnuieste organismul cu ele.si eu am patit la fel

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pana la terminarea foliei continua sa te doara sanii, mergi la doctorul care ti le-a recomandat. Poate iti va schimba preparatul. Nu e nimic grav, dar poate nu tolerezi preparatul recomandat.

tundenana
| tundenana a răspuns:

In cele mai multe cazuri durerea de san este consecinta unui dezechilibru hormonal, apare inainte de menstruatie si se remite spontan odata cu sangerarea menstruala. daca iei anticonceptionale... poate fi tot de cauza hormonala ...producere modificarea echilibrului dintre estrogeni si progesteron. Acesti hormoni, in afara faptului ca au un rol in coordonarea ciclului menstrual (ovulatie, debutul menstruatiei) produc si o serie de efecte asupra intregului organism. Unul dintre acestea este retinerea apei in organism care va produce o stare de tensiune in sani, acestia devenind mai tari si durerosi, in cazul acesta durerea este bilaterala, rareori afecteaza doar un san, sa-i mentionez medicului ca te dor sanii si ai greturi, schimbarea anticonceptionalului sau modificarea dozei pot fi de ajutor si sa treaca durerile de san si greturile... sanatate