| MorenytaShuttUp a întrebat:

Iau anticonceptionale Karissa dar nu mi le-a recomandat medicul. Am luat pana acum 10 pastile (e prima luna cand iau), e posibil sa mai raman insarcinata daca fac sex?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionalele se prescriu de un medic ginecolog pe baza unei consultatii si a unor analize care se efectueaza pentru a determina cat mai exact profilul tau hormonal si in functie de aceasta se alege AC -ul care se potriveste cel mai perfect. Un anticonceptional folosit fara prescriptie medicala s-ar putea sa nu corespunda intrutotul cu profilul tau hormonal si din acest motiv sa nu aiba o eficienta maxima pentru a oferi o garantie in proportie de peste 99 % impotriva unei sarcini. Chiar daca nu au aparut/nu ai avut efecte adverse ar fi indicat sa discuti neaparat cu un medic ginecolog. Chiar daca riscul formarii unei sarcini este extrem de mic acesta nu se poate exclude in totalitate. Ai putea folosi cu si mai mult succes si fara absolut nici un risc pentru organism Inelul NouvaRing. Deoarece fluxul de hormoni din acest inel este cel mai mic posibil nu necesita prescriptie medicala. Vezi urmatorul articol scris de un medic ginecolog. http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Administrarea dupa ureche a contraceptivelor este foarte periculoasa, poate fi considerata tentativa de suicid. Cred ca ar trebui sa mergi la un consult psihiatric, nu exista nici un motiv normal pentru a te expune unui asemenea pericol.
Contraceptivele protejeaza destul de bine, dar nu 100%. Dar asta este valabil atunci cand sunt prescrise de emdic si luate corect. Daca nu ti-au fost prescrise de medic e mai bine sa nu risti contacte sexuale neprotejate, e posibil sa ramai insarcinata. mai bine foloseste in continuare si prezervativ pana ajungi la ginecolog si acesta iti aproba sau iti schimba tratamentul.