| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

pana acum o luna am luat anticonceptionale karissa si le-am întrerupt, cat am luat pastilele adica 6 luni ciclul menstrual imi venea regulat adica la 26 de zile, ultimul mi-a venit pe 30.11 de atunci nu mi-a mai venit, e posibil sa fi ramas însărcinată? Deoarece nu am folosit alte metode contraceptive pentru ca mi-as dori un bebe.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa ce s-a terminat menstruatia inceputa in data de 30.11, ai intretinut acte sexuale neprotejate si toate s-au terminat prin ejacularea spermei in vagin, se poate considera ca in acest moment esti insarcinata intr-o proportie foarte ridicata. Fiindca au trecut 38-39 de zile de la data la care a pornit ultima menstruatie, se poate aprecia ca este posibil ca sarcina in acest moment sa aiba intre 3 si 4 saptamani, si aceasta posibilitate foarte probabila se poate constata/stabili cu multa precizie prin efectuarea unui test de sarcina. Multa sanatate!

| Dianaaaaaioanaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Am făcut test si mi-a iesit negativ...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dianaaaaaioanaaaaaa):

Daca testul de sarcina a fost efectuat inainte de a fi trecut cele minim 21 de zile necesare atingerii concentratiei minim detectabile de hormon de sarcina hCG in urina, rezultatul poate fi FALS NEGATIV. Din acest motiv testul trebuie repetat sau sa mergi la un laborator de analize medicale pentru a ti se face testul beta-hCH pe baza analizei sangvine care este incomparabil mai precisa comparativ cu cea facuta acasa.
Sau este posibil ca ciclul tau menstrual sa fie din nou NEREGULAT, in cazul in care a fost de tipul NEREGULAT sau DEREGLAT inainte de a incepe sa folosesti pastilele AC.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ai un bebe daca nu ai folosit metode de protectie.