| Dănuuuuu a întrebat:

Iau anticonceptionale Rigevidon de 10 zile. Am inceput din a doua zi de menstruatie iar timp de 7 zile am avut contact sexual o.singura data,protejat. Astazi,am avut altul,neprotejat. Deja nu mai exista riscul de a ramane insarcinata, nu?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din a 8-a zi de administrare a pastilei anticonceptionale, deci chiar daca nu ai inceput sa-l folosesti din prima zi de menstruatie, esti protejata in proportie de peste 99%. Barbatul poate ejacula fara probleme in vagin deoarece posibilitatea formarii unei sarcini este teoretic exclusa/imposibila. Din cercetarile medicale si observatiile facute pe parcursul anilor de cand a aparut aceasta metoda de protectie a reiesit ca o sarcina poate apare cu totul accidental, doar daca nu se respecta intrutotul modul de administrare. In concluzie daca anticonceptionalul se administreaza conform prospectului posibilitatea formarii unei sarcini poate fi aproape 100% exclusa. Multa sanatate.

| Adrian1983 a răspuns:

Tu vii aici ca sa iti confirmi propria parere? Iti spun o chestie simpla, banala, atata timp cat organu` genital masculin intra in organul genital feminin, exista posibilitatea conceptiei. Doar ca, posibilitatea scade sau creste in functie de diversi factori. Daca iei anticonceptionale, posibilitatea e scazuta. Daca ejacularea are loc in afara, posibilitate scade si mai mult. Daca e in perioada in care fertilitatea femeii nu e la cote optime, posibilitatea scade si mai mult. Cu toate astea, posibilitatea redusa nu inseamna lipsa ei.