| anonim_4396 a întrebat:

Îmi adun curajul și pun întrebările astea...

În cazul primului act intim, în majoritatea cazurilor în care apare sângerarea, cam cât durează aceasta? E ca o menstruație sau doar ceva de moment, care se încheie în câteva minute/ ore?
Și cam cât de intensă este durerea?
Dacă mă gândesc mai mult la asta, mi se face cam frică... durere, sângerare, etc. La ce să se aștepte o fată? sad
Iar pe plan sufletesc, ce simți după "prima dată"? Vei gândi mai matur? Va mai dispărea din timiditate? Va fi ceva diferit?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Hai incoa că te rezolv eu și cu virginitatea și cu durereahee hee
Sângerarea și durerea sunt diferite și relative.
De ce? Simplu. Hai sa o luam logic.

Se da fata A, care are parte de un preludiu lung, pasional, intens etc (deci e "fleașcă" si "cu mingea în afara planetei" aka excitata la culme) și iubi AA care își bagă pu..organul reproducător încet, cu grija, atenție, dragoste. înțelegi tu. A o să simtă olecuță de durere că de, organul ei face cunoștință prima data cu organul lui, mai mare si ta...in fine. De aici treabă se împarte în principiu în două:
(1) A abia o să-l simtă pe "iubi" in ea și o să sangereae abia sesizabil daca e elastica
(2) A o să simtă o durere trecatoare si o sângereze ca in prima/ultima zi de ciclu daca nu e elastica

Se da fata B,emoționată, speriata etc și iubi BB care e nerăbdător. B nu are parte de un preludiu lung, pasional, intens etc, iar iubi se grăbește să-și alinieze perpendicular pu... organul reproducător cu adâncimea scorburei. In consecință, dividem problema la 2:
(1) B o sa se crizeze de durere și o sa o audă și vecinii (sau părinții, depinde de la caz la caz) și o sângereze că in ziua intensa de ciclu și/sau cate puțin pentru următoarele 2-3 zile
(2) daca B e norocoasa și e elastica, atunci o sa se crizeze mai puțin, dar tot o sa sangerea ca in cazul (1)

Soluția: anestezie generala....sau euhee hee

A,da, te schimbi daca descoperi că iubi pleacă a doua zi.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Tare răspunsul tău, am râs. Să trăiești! laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Din seria "Studiu clinic asupra cazurilor de dezvirginate in rândul adolescenților", cap. 63, subcapitol "Adolescenții de pe TPU"hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Super...după faza asta mă mai simt oleacă adolescentă. big grin

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu erai menționată la bibliografiehee hee

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Virginitatea și sângerarea era onoarea unei femei în noaptea nunții. Acum acestea se vând pe internet!
Durerea și sângerarea apar numai dacă fata nu s-a masturbat introducând obiecte din ce în ce mai groase în v...n și într-adevăr e la prima penetrare. Himenul este elastic, ruperea sa poate să nu existe datorită elasticității sale sau prin sport să se fi rupt deja.
Totul este relativ și cum bine spunea cineva aici, totul depinde de parteneri. Fac sex doar ca să fie în rând cu lumea sau de plăcere!

| RAY a răspuns:

E ruperea himenului crstinika, durerea e in functie de cat de exictata esti,daca ai orgasm in timpul penetrari,de asta e bine sa iti faca sex oral la pasarica se elibereaza anumiti neurotransmitatori in creier care stopeaza durerea,pe plan sufletesc nu se va schimba nimic,omul nu se schimba ca face sex,personalitatea,gandirea nu se schimba nici nu o sa devi matura,timiditatea nici vorba, astea cer timp si nu e nevoie de sex,ca si multi de aici suferi de depresie,anexitate generala,lipsa socializari reale duce la asta, plus ca nu ai nici un scop, sens decat lucru si mers la biserica si TPU, TPU =pierdere de timp, lucru =iti castigi existenta dar nu progresezi, mersul la biserica =o fericire iluzitoare
lucreaza la tine, crede-ma ca si vb la telefon e mai benefic ca a sta pe net, ma poti suna 0726 823 672 cand vrei tu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dragă Ray, sunt bine. Sunt fericită pentru că am certitudinea că Isus Hristos este viu...că a înviat și a murit și pentru mine. Și da, monotonia asta mă copleșește de multe ori...dar știu că dincolo de tot există ceva mai bun. happy

| Freya1 a răspuns:

Sangerarea e atunci pe moment, Nu prea stiu cazuri in care sa curgă mai mult de maxim câteva picături atunci sau si dupa la scurt timp.
Durerea variază de la persoana la persoana.La unele fete doare suficient de rau incat sa fie insuportabil iar la altele apare o durere nesemnificativă. Poate asta tine si de excitare, lubrifiere, elasticitate.
Nu e obligatoriu sa te schimbi toatal după un act sexual.Se poate pur si simplu sa nu se producă nici o schimbare sau sa devin mai atașată de omul cu care ti-ai început viata sexuală. Dezvoltarea mentală, maturizarea etc vin oricum cu timpul, cu varsta, cu experienta.

| Sofer a răspuns:

Simți ca e înăuntru. Timiditatea nu dispare asa dintr-o data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai simplu sa intrebi aici decat sa cauti pe google?
" Dacă mă gândesc mai mult la asta, mi se face cam frică... durere, sângerare, etc. La ce să se aștepte o fată? "
O descrii de parca ar fi un soi de tortura medievala. Sangerarea se termina repede, iar durerea depinde de cat de excitata/relaxata esti.Si se termina repede. N-o sa fie uau.
Nu.De ce ar fi diferit? Nu s-a schimbat nimic.O sa fii la fel de matura cum erai si in urma cu 2 minute.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu o sa fie ceva uau? Cum sa nu e prima oara. Nu o sa uite toată viața ei asta.
La nivel fizic binenteles că e așa, dar te schimba din alte puncte de vedere. E ceva ce se numește imprintul sexual. Ce se observă și la animale. La primul contact sexual poate sa fie ceva foarte pronunțat și o să-și aleagă partenerii in funcție de alegerile făcute din primele dați. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda,nu o sa uite toata viata ei asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce intrebi? Ai in plan?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, când mă voi căsători.
Întreb din curiozitate...și pentru că mi-e cam rușine să întreb pe cineva, care apoi să îmi povestească în față. Mama nu vorbește cu mine lucruri de genul, doar bunica...dar parcă mi-e oarecum să îmi povestească ea. happy Surori mai mari nu am, iar în grupul meu de prietene e cam tabu treaba. big grin Și dacă n-ar fi tabu, tot m-aș face pătlăgică, așa cred.

| MValentin a răspuns:

Din ce am comunicat cu prietena mea si din ce am citit si auzit de la persoane de sex feminin este asa:
1. Nu mereu întâlnești sângerări. Poti avea parte de un prim act fara sange.
2. Nu este absolut deloc cantitativ cat menstruația, poti sa zici cam câteva picături si se încheie si se cauterizeaza totul rapid.
3. Simti durere, dar depinde mult cat de excitata esti/lubrifiata. Dacă esti amandoua din aceste doua poti sa si uiti de teama ca va durea. Contează mult si tipul, trebuie sa fi bland nu animal.
4. Nu te gândii la prima data ca la un moment mirific, gen ti se schimba mentalitatea etc.
Poate da, dar e ceva precum ai învățata sa patinezi, nu te schimba doar ai o experienta mult remarcabila in viata ta. De timiditate iti răspund din parerea mea eu zic ca da, dar nu cu mult adica daca faci sex acum maine nu va insemna ca poti sustine fara emotii un Ted&Talks.
Singurul lucru diferit va fi curiozitatea sa mai încerci si vei vedea ca poti exprima iubire si intr-un sens mai profund