| cosmin1392005 a întrebat:

Îmi place de o fata de la liceu și nu știu dacă e reciproclaughing
Deci sa va povestesc...
Fata respectiva câteodată nu mă bagă in seama(bineînțeles ca din orgoliu nici eu nu mă las mai prejos) și câteodată vine la mine sa batem palma mă întreabă anumite chestii (când am vrut o data sa batem palma din inițiativa mea m-a luat de mâna gen cum am bate palma și apoi ne-am luat de mâna pentru vreo 5 sec).
E o aplicație Snapchat și de fiecare data când trimit poziția pentru focuri după maxim 1 minut îmi deschide poziția și câteodată îmi și redă respectiva.
Mai de mult eu încercam sa fiu bad boy cu niște fete de la ea din clasa și m-am pus sa povestesc cu fetele respective și după ceva timp a venit sa se așeze in poala mea.
Voi ce ziceți? Eu sunt nesigur și nu știu ce sa fac... vreo propuneri! Dau fundiță?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 15-16 ani nu sunt drame, alea apar mult mai tarziu, dupa terminarea scolii si a BAC-ului!
Adolescenta este cea mai frumoasa perioada a vietii, dupa parerea mea, cand esti maricel, cand constientizezi foarte multe, cand te poti bucura de viata, fara sa-ti pese ca trebuie sa muncesti, ca nu duci grija unui acoperis sub cap, sau a lipsei mancarii, de care se ocupa acum, parintii tai.
Crede-ma, adevaratele drame apar mult mai tarziu in viata, cand copilul este bolnav, cand iti moare un parinte, cand ai ramas fara munca si ai imprumut bancar la casa, samd.
Ce experimentezi tu acum, este nesemnificativ, fiind doar primii fiori de dragoste, cand iti place o fetita, cand vrei sa fii cu ea...
Iti dau un sfat, asa cum l-am dat si copilasilor mei cand erau adolescenti: cand vrei ceva cu adevarat, lupta pentru el!
Oamenii cu tupeu, sunt oamenii care au incredere in ei, inteligenti, stapani pe situatie si care nu pierd niciodata.
Ce pierzi daca incerci?
Ce pierzi daca nu incerci?
In ambele situatii ai sanse 50%. Dar daca nu incerci si vine altul si ti-o ia, vei pierde si putina incredere in tine si vei avea toata viata regrete, ca ti-a furat fata pe care o placi.
Asadar, nu mai pierde timpul!
Maine cand o intalnesti, spune-i ca vrei sa-i vorbesti, dar sa fie singura, probabil dupa terminarea orelor... si o astepti undeva. Atunci ii spun cum te pricepi tu mai bine, ca o placi si daca si ea simte la fel, ai dori sa fiti prieteni.
Crede-ma, nu ai ce pierde, doar incearca!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai nimerit sa-i spui ca o placi si sa o intrebi, daca este reciproac sentimentul?
Asa este cel mai normal si sigur, ca aflii adevarul din gurita ei.
Eu una, nu o cunosc si chiar nu am de unde sa stiu daca te place cu adevarat, sau se joaca cu tine, cum face si cu altii.

| cosmin1392005 explică (pentru Violleta2022):

De atâtea ori mi-am pus in minte sa încerc dar... de fiecare data când ajung in postura respectiva pur și simplu nu mai am curajul necesar și o las balta... și nu e prima fata am mai pierdut mule? și apoi când îmi fac curaj fata ori își găsește pe altcineva ori își pierde interesul

| Violleta2022 a răspuns (pentru cosmin1392005):

Cand vei pierde destul in viata, vei invata ca trebuie sa fii mai iute de gura, sau picior, ca sa prinzi ceea ce-ti doresti.

| cosmin1392005 explică (pentru Violleta2022):

Într-adevăr dar la 15 ani aproape 16 deja încep "dramele" si in afara de școala, bacul care vine peste noi și familie doar fetele te mai preocupa și cred ca toată lumea a trecut prin aceasta perioada măcar o data in viața(e frustrant uneori)
Oricum un răspuns inteligent?

| cosmin1392005 explică (pentru Violleta2022):

Citind acest paragraf chiar am prins puțin mai mult tupeu! Multumesc mult și luni chiar o sa încerc să ii vorbesc fata in fata și dacă e sa fie atunci e foarte bine, dacă nu măcar am încercat și nu îmi pare rău!

| Violleta2022 a răspuns (pentru cosmin1392005):

Bravo! Asta este primul pas pozitiv, pe care il faci!
Decizia de a-i vorbi, indiferent de ce raspuns vei primii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cosmin1392005):

La 15-16 ani nu sunt drame, alea apar mult mai tarziu, dupa terminarea scolii si a BAC-ului!
Adolescenta este cea mai frumoasa perioada a vietii, dupa parerea mea, cand esti maricel, cand constientizezi foarte multe, cand te poti bucura de viata, fara sa-ti pese ca trebuie sa muncesti, ca nu duci grija unui acoperis sub cap, sau a lipsei mancarii, de care se ocupa acum, parintii tai.
Crede-ma, adevaratele drame apar mult mai tarziu in viata, cand copilul este bolnav, cand iti moare un parinte, cand ai ramas fara munca si ai imprumut bancar la casa, samd.
Ce experimentezi tu acum, este nesemnificativ, fiind doar primii fiori de dragoste, cand iti place o fetita, cand vrei sa fii cu ea...
Iti dau un sfat, asa cum l-am dat si copilasilor mei cand erau adolescenti: cand vrei ceva cu adevarat, lupta pentru el!
Oamenii cu tupeu, sunt oamenii care au incredere in ei, inteligenti, stapani pe situatie si care nu pierd niciodata.
Ce pierzi daca incerci?
Ce pierzi daca nu incerci?
In ambele situatii ai sanse 50%. Dar daca nu incerci si vine altul si ti-o ia, vei pierde si putina incredere in tine si vei avea toata viata regrete, ca ti-a furat fata pe care o placi.
Asadar, nu mai pierde timpul!
Maine cand o intalnesti, spune-i ca vrei sa-i vorbesti, dar sa fie singura, probabil dupa terminarea orelor... si o astepti undeva. Atunci ii spun cum te pricepi tu mai bine, ca o placi si daca si ea simte la fel, ai dori sa fiti prieteni.
Crede-ma, nu ai ce pierde, doar incearca!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fii mai incisiv. Un pic de curaj, un pic de tupeu in limita bunului simt si probabil ca vei reusi sa o faci sa devina mult mai interesata. Bafta!

| cosmin1392005 explică (pentru corbulalbrosu):

Da dar dacă aplic acel tupeu și fata respectiva nu mă place... o sa dau puțin in penibilitate.O zic din propria experiență

| Donsavas a răspuns:

Ii acorzi tu prea multa atentie iar asta cu jucatul rolurilor e un mod de a falsa prin care indepartezi oamenii fiindcă nu i lasi sa te cunoasca

| Edyy5555 a răspuns:

Parerea mea este ca sa invingi timiditatea si sa faci primul pas spre o relatie serioasa te face erou. Scrie un mesaj care sa contina faptul ca o placi si vrei sa o cunosti mai bine