| Lavinia1 a întrebat:

Imi plang de mila...ma simt atat de goala, sunt o epava la 16 ani.
Care este punctul meu forte,sunt,cred,cel mult draguta,nu excelez in vreun domeniu,nici nu se pune problema de vreun talent special.
Lenea ma caracterizeaza perfect,imi lipseste cu desavarsire vointa de a ma mobiliza,nu traiesc ci supravietuiesc,imi irosesc tineretea(copilaria).Nu stiu ce inseamna viata activa, sociala, oare mai pot iesi din prapastia in care ma aflu? Imi stabilesc adesea teluri dupa care ma cuprinde moleseala si renunt la tot.Am incercat sa socializez insa am intalnit doar oameni falsi.
Ce fac cu viata mea? am irosit atata amar de vreme, simt ca ma scufund in prostie, oare este prea tarziu pentru mine?
De ce m-am nascut? Ce imi place? adesea imi lipseste parerea proprie. Cum ies din starea in care ma aflu?

Răspuns Câştigător
| Ambiguitate a răspuns:

Traiesti intr-o lume falsa cu oameni falsi, viata e dura.
Si eu simt uneori ca traiesc degeaba insa cateodata simt nevoia sa traiesc si asta si fac, ai timp sa cunosti o persoana care sa tina la tine si sa te iubeasca, o sa te motiveze sa faci multe in viata, iti promit.

16 răspunsuri:
| Betty18 a răspuns:

Ai si tu mai mult curaj sa iesi in fata, sa-ti traiesti viata si sa-ti spui parerea. Nu trebuie sa te simti inferioara in fata nimanui. Trebuie sa ai incredere in tine.

Sincer din modul in care ai scris intrebarea si ti-ai ales cuvintele pari o fata desteaptawinking Probabil ca treci printr-o perioada mai aiurea...

succes

| quest_6999 a răspuns:

Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine tongue ti-as recomanda sa asculti melodia Voltaj-Crede, si sa fii atenta la versuri ca au dreptate baietii tongue

| babyblue a răspuns:

Din cele scrise de tine, as trage concluzia ca nu, nu esti lenesa, ci introvertita, adica preferi sa-ti iei toata energia din propria ta persoana.
Esti prea dura cu tine. Nu esti o epava deloc, ci doar ai nevoie de o schimbare.
Observ ca scrii foarte frumos, in felul ca ai fi buna de scriitoare. De ce nu iti faci un blog si sa incepi o poveste, inspirata din propria ta viata?

Totusi, nu lasa starea asta sa te copleseasca. Incearca sa-ti faci prieteni si accepta-i asa cum sunt, pentru ca si tu ai defecte. Dar nu uita, inainte de a-i accepta pe altii, trebuie sa te accepti pe tine insati.

Good luck.

| benefit96 a răspuns:

Salut, niciodata nu e tirziu?
Mai intii trebuie sa arunci emotiile la o parte.
Presupun ca suferi de depresie.
Totusi, nu pierde timpul degeaba. Gasesteti un hobby sau o activitate preferata care pe viitor o sa fie cariera ta.Gindeste-te in ansamblu.
iti las emailul meu : dangodiac@gmail.com

| SookiexD a răspuns:

Commit Suicide.

| neutrino a răspuns:

Din pacate cred ca te-ai caracterizat destul de bine. Atata timp cat esti la varsta aceasta si nu ai nici o pasiune e tare greu. Daca ti-as spune ca esti in perioada in care scoala, studiul ar trebui sa fie acum pe primul loc, mi-ai spune ca bat campii. Risti sa te perfectionezi in viata de gasca, care nu-ti va aduce nimic bun, poate doar o anumita experienta. Totul depinde doar de tine, nu se poate sa fii o epava la 16 ani si atentie la sfaturile "prietenilor". Bafta multa!

| aumih16 a răspuns:

Nu esti o epava doar ca la varsta ta nu prea stii ce vrei de la viata e ceva normal dar lasa ca o sa te faci mare si o sa intelegi mai bine cum sta treaba cu viata stii foarte bine ca sunt si oameni buni dar si oameni rai acum tu trebuie sa stii cu ce oameni vrei sa te asociezi oricum mai sunt poate persoane ca tine si ai putea sa incerci sa te imprietenesti cu vreuna eu stiu te ajuta colo sa uiti sa stii ca asa o sa tot zici spui ca esti o epava oricum nu vad sa ai o problema vad ca esti comunicativa pai ar mai fi o solutie sa mergi la diversi psihologi sau psihoterapeuti si vezi daca te ajuta bineinteles sa treci peste asta ar fi pacat colo sa vrei sa mori sa te sinucizi gandeste-te ca sunt atatea persoane care tin la tine te aprecieaza iubesc nu crezi ca le-ar parea rau daca ai face asa ceva lasa stai linistita asa este viata cand este bine cand este rau ce vrei sa fie mereu bine si rau nu sau deloc pai nu se poate asa stim sa facem diferenta in viata dintre bine si rau pai cand viata te bate sau iti da palme cazi te ridici si mergi mai departe pe urma dragostea o sa fi cea care tot asa cand vei creste te bate sau iti da palme cazi te ridici si mergi mai departe ca nu ai ce face

| aumih16 a răspuns:

E greu sa fii adolescenta dar cand o sa devii adulta ce o sa faci atunci o sa mergi la serviciu nu te mai duci la gradinita generala liceu facultate da te duci la munca serviciu crezi ca o sa fie mai usor eu nu cred atat doar ca o sa ai salariu si nu o sa iti fie greu deci tie daca iti este greu acum ca adolescenta cand o sa ajungi adulta ce o sa mai spui sa te casatoresti sa faci copii sa speli sa calci sa maturi etc toti probabil esti puturoasa nu stiu ce sa spun zic nu iti place sa faci nimic cu viata ta si e grav foarte grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, curind soarele va straluci si in viata ta.Nu ai voie sa clachezi.Mult noroc.

| Mefist0 a răspuns:

Deci nu sunt singurul?
Stai relaxata in pat si nu te mai gandi la asta. Gandeste-te si la lucrurile bune care ti se intampla. Vorbeste cu prietenii sau cu familia. Ai doar 16 ani, ai o intrega viata in fata. E doar o faza trecatoare, stai linistita, nu esti singura care a trecut prin asta.

| wallent1n a răspuns:

Nu risti nu castigi ...asa ca i-ati curaj si fa-te cunoscutawinking

| splitt a răspuns:

E simplu, e atat de simplu! talentul e ca scrii frumos.

| Anna333 a răspuns:

Draga Lavinia, da-mi voie sa-ti spun ca gresesti.Ai un talent.Scrii foarte frumos. Din aceste sentimente profunde se naste arta. Pune pe hartie aceste ganduri caci ai talent.In acest mod te descarci si in acelasi timp creezi.Esti o fata sensibila si sunt multi ca tine care se chinuie sa supravietuiasca intr-o lume fara valori. Va veni si timpul tau.Gandeste-te mereu ca tu esti cea normala si ceilati din jurul tau sunt "nebuni". refugiaza-te in natura, in iubirea animalelor, in frumusetea creatiei si atunci vei vedea ca esti speciala si ca poti muta muntiii din loc. te pup dulce!

| JustMe12 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te apreciezi pentru ceea ce esti, poate nu ai un talent special, dar esti unica in felul tau asa cum suntem toti. Ar trebui sa incepi sa iti faci prieteni, sa incepi sa te distrezi, fa o plimbare ...ai sa-ti dai seama ca lumea din jurul tau e minunata...incearca sa te descoperi. Daca stai in casa si iti plangi de mila nu ai sa treci niciodata peste aceasta etapa a vietii. Cu putina ambitie poti face tot, daca incepi ceva nu te opri. Sper sa poti sa reusesti. Bafta!winking

| Sensiman a răspuns:

Lasami ID'u tau ( sau FB )si daca vrei putem comunicawinking

| StefIS a răspuns:

> sex < si totul decurge de la sine, pm for more info