| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce alimente/medicamente scad efectul anticonceptionalelor?
eu stiu de grapefruit si de sunatoare. medicamente nu cunosc si ma intereseaza.
dar nume...nu denumiri de ingrediente...
cocretwinking
funda si vot :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic nu ar trebui sa iei nici un medicament in cursul tratamentului cu anticonceptionale fara a intreba ginecologul care iti supravegheaza tratamentul. Cele mai cunoscute sunt antibioticele (practic toate), sedativele, somniferele, antidepresivele, antiepilepticele. De asemenea nu ai voie sa iei pro-coagulante (care cresc riscul de tromboza).

2 răspunsuri:
| Candice a răspuns:

Pai

-Penicilina si tetracilina taie efectul lor.
-Daca vomiti sau ai diaree.
-Si da, si grefa

| iulia_7948 a răspuns:

Nu exista alimente sau medicamente care sa scada efectul anticonceptionalelor. important este s ale iei in fiecare zi, la aceeasi ora. banuiesc ca medicul ginecolog ti le-a prescris nu? nu orice anticonceptional i s epotriveste organismului tau si poti ramane insarcinata. este un mit faptul ca grapefuitul sunatoarea sau laptele scad efectul. mie asa mi-a spus medicul si de 3 ani de cand iau, nu am ramas insarcinata iar grapefuit mananca aproape zilnic. intreaba-ti medicul.