| licurici_8787 a întrebat:

In ce orase din Romania se poate face avortul medicamentos? Cat mai multe raspunsuri, va rog. Si as dori sa stiu daca se face si la Targu Jiu? Plsss.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In Romania, avortul medicamentos este interzis prn lege, medicamentele nu se importa si nu se permite sa fie introduse la granita.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Jo, intereseaza-te mai bine. La targu Mures s-a facut un experiment pentru a vedea daca medicamentele pot fi aprobate in Romania. In acest moment, cele doua preparate nu sunt aprobate de Comisia Medicamentului in Romania, nu sunt acceptate nicaieri. Stiu cu certitudine ca la targu Mures s-au facut cateva, in primavara lui 2008 si de atunci nu se mai fac avorturi medicamentoase. Daca tu stii pe cineva care sa fi facut de curand, spune-mi si mie, ca inseamna ca ai date foarte noi. In plus, avortul medicamentos este mult mai ieftin decat cel clasic (pastilele sunt scumpe, dar nu intra anestezie, ingrijire post-operatorie). de principiu, s-a incercat avortul medicamentos pana la 7 saptamani de sarcina. Dar crede-ma, in acest moment (tocmai am verificat) ministerul sanatatii nu a aprobat folosirea curenta a avortului medicamentos.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anonim, daca ai niste date mai recente, te rog sa le spui, intereseaza pe multa lume. Cat despre jigniri, ele spun mai mult despre tine decat despre mine.

| radu75 a răspuns:

Nu exista asa ceva (cu medicamente) cel putin eu nu am auzit, in Romania. Procedura e standard si se face numai la medic ginecolog (obstretician )

| radu75 a răspuns:

Am revenit cu la muriri. Mifepriston si Misoprostol. 1. - se administreaza Mifepriston sub supravegherea medicului, acesta separa placenta de endometru, inmoaie cervixul si creste contractiile uterine pentru a permite continutului uterin sa fie expulzat; mifepristonul blocheaza progesteronul (hormonul care intretine sarcina) 2. Misoprostol - se administreaza dupa Mifepriston pe cale orala sau vaginala, necesita interventie si supraveghere de specialitate; daca metoda nu da rezultate se produce avortul chirurgical. Pana la 7 saptamani avortul cu medicamente este eficient in proportie de 92%, pe masura ce sarcina inainteaza pana la 9 saptamani eficacitatea descreste. Efecte secundare si simptome dupa tratament : -greata, varsaturi, sangerari severe peste 12 ore, semne de infectie generale, scurgeri vaginale care cresc cantitativ, dureri puternice de cap, frisoane, tremuraturi. Efectele pot fi mult mai severe daca femeia e la prima sarcina. Tratamentul se poate face la toate clinicile private. Ei? Deci? Ce spui acum? Mai vrei cu medicamente? De fapt si la avortul chirurgical sunt tot cam aceleasi simptome. Asta asa, ca sa nu va mai jucati aiurea de a mama si tata la varstele astea. Asteptati sa aveti cel putin 18 ani.

| jo a răspuns:

Brigaela, te inseli. Nu este interzis in Romania, doar ca nu exista ghiduri clinice pentru a fi pus in aplicare, plus ca este foarte scump pentru spitale in comparatie cu avortul prin chiuretaj. Singurul loc in care se face este la Tg Mures. Oricum, nu se face acasa si pastilele astea nu se iau de la farmacie. Se face sub supravegherea unui medic si numai in primele saptamani de sarcina - nu mai stiu pana la cate saptamani.

| anonimyus a răspuns:

Pentru ce ai nevoie de asa ceva?:( intra aici http://neatzza.wordpress.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela(ce nume o fii si asta)! esti tare ignoranta, daca nu stii, TACI, e mult mai bine, dacat sa aberezi! Informeaza-te, si-apoi da sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cluj cabinet unimed. 0264432134

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avort medicamentos se face si la clinica Marie Stopes in Bucuresti si sunt super-profesionisti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate unora vi se pare usor sau un pic la moda pentru ca este nou aparut in Romania. Din experienta va spun ca nu este cea mai usoara varianta. Este mai scumpa si de aceea probabil medicii o recomanda. Dar ca stare generala in timpul si dupa, va recomand sa alegeti varianta avortului prin aspiratie sub anestezie generala. Riscurile sunt la fel in cazul ambelor proceduri, insa starea generala cauzata de avortul medicamentos este mult mai neplacuta. Durerile, crampele si contractiile pot incepe de la administrarea primelor pilule si pot sa dureze 48 de ore, apoi amanand durerile ca la o menstruatie mai abundenta. Va sfatuiesc, din experienta, sa nu alegeti varianta avortului medicamentos, daca ajungeti in situatia in care trebuie sa renuntati la o sarcina. Ar fi bine sa nu ajungeti in acest punct, dar, asta este, se mai intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este legal si se face la cluj clinica unimedcluj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Policlinica galenus tg mures

| floryn_3485 a răspuns:

Avort se face in fiecare oras acum

| annda_7237 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti raspund si eu am facut un avort acum 4 saptamani dar m-am dus la medicwinking

| Lolla_7090 a răspuns:

Oameni buni. Avortul medicamentos este perfect legal in Romania.nu stiu de unde atatea aberatii.Personal am facut avort medicamentos acum 3 zile la clinica GYNIA din Cluj.Intradevar este o procedura mult mai sigura si simpla, cu riscuri scazute de infectii sau alte complicatii.Deci fetelor care doriti asa ceva, informati-va la clinicile private din orasele voastre, pentru ca se face si costa aprox 500-600 lei.Toate cele bune