| GeorgianaZW a întrebat:

În primul rând, salutare! Şi mulţumesc în avans dacă citeşti şi problema mea...

Părinţii mă ameninţă cu datul afară din casă sau îmi spun că o să fiu moartă pentru ei dacă fac sex înainte de căsătorie.
Am 17 ani, merg pe 18 anul ăsta, în decembrie, şi sunt încă virgină. Doresc, ca după vârsta de 18 ani să-mi încep viaţă sexuală, însă nu ştiu cum s-o scot la capăt cu ai mei.
Mereu când încerc să discut cu ei pe tema asta primesc replici de genul "e ruşine în familia noastră", "dacă faci asta nu mai eşti fiică noastră", "te duci la uşa ăluia cu care ai făcut-o!". Ştiu că mulţi dintre voi îmi vor spune să încerc să vorbesc cu ei, varianta asta cade, deci vă spun de pe acum să nu va mai obosiţi să îmi daţi sfaturi de genul. NU se poate discuta cu ei. În ochii lor, virginitatea e deasupra tuturor, mă mir că nu se închină la ea... rolling eyes. Sunt foarte tristă să ştiu că valoarea mea în ochii părinţilor mei pe care îi iubesc atât de mult stă într-o amărâtă de membrană. Şocant e că sunt, cel puţin mama, destul de deschişi la mine, însă continuă într-o încăpăţânare rău de tot când vine vorba de chestia asta. Ar fi atât de patetici încât să mă ducă la control (deşi, din câte ştiu, medicul nu are voie să spună da sau ba, având în vedere că voi fi majoră pe vremea aceea? Sau mă înşel? Corectaţi-mă dacă da).
Oricum, ce pot face? Ajutaţi-mă că sunt în impas rău. NU pot discuta cu ei, au ideea asta fixată în cap şi mi-e frică de cum ar putea reacţiona.
Cum s-o scot la capăt? Pur şi simplu s-o fac şi să le ascund asta? Sunt o fiinţă foarte deschisă şi sociabilă dar pur şi simplu nu găsesc o soluţie. Repet, varianta să îi iau şi să discut cu ei cade... vă spun, îi cunosc. Singura soluţie pe care o văd e să le ascund totul; deşi mi-ar fi plăcut să am nişte părinţi deschişi la minte (pe tema asta) cu care să pot discuta lucruri legate de sex.
Eu sunt în relaţii foarte bune cu ei, mi-e imposibil să cred că sunt aceiaşi oameni când vine vorba de asta deoarece personalitatea lor în general e foarte în antiteză cu gândirea lor privind sexul înainte de căsătorie.
Sunt informată foarte bine în ceea ce priveşte sexul şi responsabilităţile care vin cu el. Mă simt pregătită din toate punctele de vedere, doar că ai mei m-au ameninţat/mi-au spus de atâtea ori că o să scad în ochii lor/o să mă dea afară din casă/alte bălării de genul încât... mi-e puţin frică.
Ce mă sfătuiţi? Ce aţi face în locul meu?

15 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ei doar vor sa aiba grija de tine, sa nu ajungi o panarama de mica cum sunt unele.Cred ca au observat caracterul tau mai frivol.

Eu nu ii blamez cu nimic,doar incearca sa ai un viitor luminos,fara suferinte! Te protejeaza asa cum stiu ei mai bine!

Eu zic sa astepti pana te vei muta singura,vei merge la facultate si vei putea sa fi pe picioarele tale,Atunci ai voie sa faci absolut ce vrei cu viata ta.
Pana atunci, respecta-ti parintii, ca oricum nu mori daca o faci dupa 18 ani...vai Doamne!

| Adorable a răspuns:

Buna, Georgiana!
Voi preciza ca esti prinsa intre ciocan si nicovala, este complicat! Pe de o parte, nu poti incalca cuvintele parintilor, iar pe de alta parte trebuie sa iti asculti inima.
Uite ce te sfatuiesc : Daca ai o relatie stabila cu prietenul tau, poti sa o faci cu el, dar roaga-l sa nu spuna despre acest lucru nimanui si sa ramana numai intre voi 2 pana la casatorie. Daca tu stii ca nu vei ramane cu acest baiat si dupa casatorie, consider ca este mai bine sa iti asculti parintii caci nu iti vor raul, doar se ingrijoreaza.

| Johnny_3797 a răspuns:

Se vede ca tu faci asa ca jumatatea ta doresti si tu tot eu te inteleg.Nu ai ce face,daca pentru tine importa parintii tai atunci rabda pina la nunta, dar timpul care va trece sa nu treaca asa de greu se poate doar sa incerci sex oral si tot asa, ca aceasta tot e placere.Stiu ca arzi de nerabdare sa faci aceasta dar in cazul acsta nu ai ce face. Daca tii la parinti nu vei face daca nu atunci fa si ascunde apoi dar vei stii ca este greu sa ascuzi aceasta.Stii ca daca vor afla ei poate nu o sa te alunge din casa dar pot deamu nu stiu dar ei tot timpu cind se vor uita la tine se vor gindit ca esti dezamagirea lor si daca tu le mai iubesti.Asa ca vezi ce face eu te sfatui ca sa faci sex oral ca de el nu-i nimic rau doar ca sa va controlati... Sper ca te-am ajutat

| Dia a răspuns:

Nu am citit tot ca e prea lung. dar m`am lamurit blushing!

Singurul meu sfat: Indiferent ce`ai face, mai bine asculta.ti parinti ei trebuie sa fie pe primul loc, mereu.
asculta bine, ti`o spun dintr`o experienta reala sad...

gandeste de 10 ori inainte sa faci cevaa.
papa :*

| ema69 a răspuns:

Daca ti-as raspunde ca si femeie,as fi tentata sa te sfatuiesc sa o faci,daca va iubiti. Daca ar raspunde mama din mine,ti-as zice sa mai astepti,ca vei avea suficient timp pentru asa ceva.Ce nu mi se pare mie ok, e incapatanarea paritilor tai in a-ti interzice ceva ce iti doresti, si care oricum se va intampla mai devreme sau mai tarziu.Fa ce iti dicteaza inima.

| alonet a răspuns:

Sunt mai mult ca sigur ca parinti tai nu vor decat sa te protejeze din dragostea ce ti-o poarta si nu inteleg care e stresul tau, si anume de ce sa nu mai astepti pana esti pe picioarele tale? si atunci te poti decide mai cu multa autoritate daca vrei sa savarsesti PACATUL CURVIEI sau nu, ca idee poate sa ti se para invechit acest concept ca si baiat de 27 de ani eu zic ca e o cinste sa fi fata mare la casatorie si iti vei lua rasplata pentru aceasta, iar daca decizia de a curvi e din cauza prietenului tau tine minte ca pentru iacov sa lucreze 7 ani in casa socrului sau i s-a parut cateva zile... pentru ca o iubea... oricum a fi diferit inseamna a pastra ceea ce alti nu sunt instare sa o faca, ca si concluzie: nu e nici o graba, oricand poti sa nu mai fi virgina dar virgina la loc niciodata. p.s. din punctu meu de vedere virginitatea unei fete nu sta in acea pelita rozalie ci in inocenta minti ei!

| IngridGenDăăăă a răspuns:

Eu am 16 ani si mi-am inceput deja viata sexualathinking Eu am doar mama, dar ea m-a inteles. Mi-a zis ca este viata mea si ca ar trebui sa fac ce cred eu ca trebuie.Mi-a zis ca nu va fi foarte fericita dar daca eu asa simtbig grin Tu ar trebui sa iti incepi viata sexuala dupa varsta de 18 ani dar sa ai cat de cat o relatie stabila!

| mutzy211 a răspuns:

Salve! E destul de complicata situatia, parintii vor doar sa te protejeze pentru ca o eventuala despartire de iubitul tau poate te-ar deprima sau poate sa nu cumva sa ramai insarcinata, cert este ca ei se gandesc la ce e mai rau si pe de o parte le cam dau dreptate la 18 ani o relatie intre doi tineri nu prea tine pana la casatorie (acum depinde de voi doi) pe de alta parte poti avea si tu dreptatea ta, esti informata, ai un corp cu nevoi, dar sexul nu trebuie sa vina obligatoriu cu varsta."gata am 18 ani trebuie sa fac sex". Pana la urma eu cred ca trebuie sa iti doresti trup si suflet sa faci asta si pana la urma daca tu simti ca asa trebuie parintii tai nu au cum sa-ti stea in cale, pentru ca e nenatural sa faci asa ceva la comanda. Ce faci daca nu te mariti niciodata? Sexul e ceva oamenesc si daca vrei necesar ca mersul la toilette. Este foarte importanta ca indiferent de decizia pe care o vei lua, daca da sau daca nu, sa nu influenteze in rau relatiile cu ceilalti.Succes

| Just1dream a răspuns:

Super discurs -alonet- sigur ai o prietena sau o sotie pe cinste

| cristinaiub a răspuns:

Si parinti mei au fost la fel ca ai tai, la 16 ani am cunoscut un baiat cu care timp de 3 ani nu am intretinut relatii sexuale din prizma faptului ca parintii mei nu au vrut nici in ruprul capului sa inteleaga ca fata lor a crescut ca e destul de matura sa ia o decizie.pe la varsta de 19 ani m-am despartit de el pentru ca nu mai puteam incepuse sa faca presiuni asupra mea, isi dorea enorm de mult sa avem o relatie in adevaratul sens al cuvantului.si recunosc ca mi-a fost teama si am preferat sa ma despart de el decat sa-mi dezamagesc parintii.acum la 23 de ani pot sa spun ca am facut ce-a mai mare greseala a vetii mele.eu zic sa faci ce crezi tu ca este bine pentru tine

| orailibrail a răspuns:

Dar dragostea pentru ei, în ochii tai, a stat tot intr-o? amarata de membrana.

| Maryus79 a răspuns:

Sa nu-ti fie frica exista o lege ca dupa 18 ani poti sa faci ce vr sex ce vr sa fugi de nubun sa faci ce vrei dar cu un anumit punct comun

| GeorgianaZW explică:

@Barbi
Nici nu se pune problema sa spunem ceva! Doar ca mi-ar fi placut sa fi putut vorbi deschis cu ei, cu mama mai ales... sa facem glume pe tema asta, sa discutam, sa ma sfatuiasca...

| GeorgianaZW explică:

Pai dupa 18 ani si intentionez sa o fac, sa fiu pe putin majora, din respect pentru ei macar... happy

| cata_3903 a răspuns:

Asi tine totul secret fara ca ei sa afle