| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei casatoriti sau care sunt impreuna de foarte mult timp. Care e secretul, unei relatii de durata?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

O buna comunicare, intelegere, compromisuri, iubire, prietenie... Sa iti amintesti momentele bune si sa uiti cat poti de repede cele mai putin placute (care sunt indiferent cat de buna ar fi relatia). Increderea este neaparat necesara si..., zic eu, fidelitatea...

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iubirea si respectul.

mlm
| mlm a răspuns:

Respect, sinceritate si f f multa comunicare.

assiris
| assiris a răspuns:

Secretul il detin cei doi. Cind unul divulga secretul (il afla si altii/altele) s-a dus casnicia.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu sunt impreuna cu sotul meu de 13 ani... din care de 3 ani suntem casatoriti... si ne intelegem foarte bine pentru ca comunicam... e foarte important sa comunici cu persoana de langa tine, daca ceva te deranjeaza ii spui in fata... nu stai si te umflii in pene si il lasi sa ghiceasca ca oare ce ai ...pentru ca din pacare mintea omului e paranoica uneori si isi inchipuie chestii nereale si incepe haosul... apoi respectul... e important sa il respecti pe cel de langa tine, increderea o alta calitate importanta... trebuie sa ai incredere... daca nu ai incredere atunci mereu stai in dubii oare de ce face asta, oare de ce nu e acasa acum... si eu mai traiesc dupa un principiu care functioneaza si in casnicie... ce tie nu-ti place altuia nu-i face...

| Swabia a răspuns:

Respectul si o buna comunicare!happy

| scriitor a răspuns:

Compatibilitatea. Să vă placă aceleaşi lucruri, gusturi apropiate la cărţi, filme, să apreciaţi acelaşi gen de oameni şi bine'nţeles să existe atracţia fizică şi respectul.

| mihalitza a răspuns:

O relatie de durata se bazeaza pe prietenie in primul rind(studiile arata ca o dragoste "fierbinte" nu poate dura mai mult de 2-3 ani.). O alta conditie ar fi aceea ca trebuie sa aveti copii, existenta lor, pe linga greutati, iti aduce satisfactii enorme si va ajuta sa depasiti momentele mai dificile(inerente) din viata voastra...Si nu in ultimul rind, "friul" un pic mai liber de ambele parti.(noi suntem casatoriti de...29 de ani!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comunicarea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricat de mult iti place o mancare, daca o mananci prea des incepi sa te saturi de ea. Ca sa o reapreciezi trebuie sa mai gusti si altceva, din cand in cand.