| Răduku69 a întrebat:

Întrebare pentru femei și fete: Care este vârsta la care ați simțit cea mai mare nevoie de a face sex? Este adevărat că femeile care intră la menopauză dezvoltă o nevoie mai mare de a face sex, un libido mult mai crescut față de femeile care încă nu au intrat la menopauză? Rog răspunsuri serioase, vă mulțumesc happy

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este exact pe dos. Cand sunt la menopauza, majoritatea femeilor nu le mai arde de sex. Bineanteles, sunt si exceptii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Femeile care ajung la varsta menopauzei din cauza tulburatilor hormonale provocate de dereglarilor foarte intense care intervin in activitatea hormonala, de regula se comporta in mod foarte diferit. Din acest motiv nimeni NU se poate exprima in aceasta privinta. Sanatate!

| LotsOfPeanuts a răspuns:

Disparitia secretiei de estrogeni care insoteste menopauza poate conduce la disfunctii sexuale la femei. Femeile aflate la menopauza sau in premenopauza au observat ca sunt mai greu de excitat, mai putin sensibile la atingere sau stimulare, toate acestea putand determina scaderea interesului pentru sex.
In plus, nivelul scazut al estrogenilor poate determina scaderea irigatiei sanguine de la nivelul vaginului. Aceasta scadere a irigatiei vaginale poate afecta lubrifierea vaginala, acesta devenind insuficient lubrifiat pentru un contact sexual confortabil