| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru femei: voi cum va masturbati ca sa ajungeti la climax? Am impresia ca toata discutia asta despre orgasmul feminin a ramas pana in ziua de azi un mare mister. Se tot vorbeste ca femeile raman nesatisfacute in urma actului sexual si explicatia este destul de simpla: nu exista suficiente terminatii nervoase in vagin pentru a putea avea un orgasm de intensitate mare si nici nu ar avea vreun scop din punct de vedere evolutionar. In schimb clitorisul e un fel de penis al femeii care prin stimulare ofera exact aceeasi placere pe care o simte si barbatul atunci cand ejaculeaza (corect?). Atunci, care e sensul tuturor discutiilor cum ca ''exista alte tipuri de orgasm''? Nu insinuez ca sexul penetrativ nu ar fi placut sau ca femeile fac o favoare sau (doamne fereste!) un sacrificiu facand sex cu barbatii. Vreau doar sa inteleg de ce orgasmului clitoridian nu i se acorda atentia care i se cuvine.
Eu, de exemplu, nu am ajuns niciodata la orgasm decat prin masturbare. Totusi, fac sex cu partenerul meu pentru ca imi place intimitatea si ma excita.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Interpretare eronata!
Sunt suficiente terminatii nervoase in vaginul femeii, dar cand barbatul nu are un penis suficient de lung si gros, nu are cum sa ajunga cu el pe acele terminatii si nici sa-i produca femeii un orgasm vaginal.

De satisfactia vaginala a femeii, doar barbatul este responsabil!

Orgasmul clitoridian nu are aceeasi intensitate ca unul vaginal, care este foarte intesn si foarte placut. Orgasmul clitoridian il obtinem la preludiu, fiind extrem de usor de facut, direct pe clitoris, dar cel vaginal, doar un "barbat adevart" este capabil sa-l produca femeii.

| homosapiens a răspuns (pentru Violleta2022):

Tin sa te contrazic, un penis foarte mare produce mai mult disconfort decat placere.
https://adevarul.ro/......index.html
Ma intreb oare de ce mi-ai evaluat intrebarea cu nota 2?

| Violleta2022 a răspuns (pentru homosapiens):

Te contrazic fiindca nu ai habar ce vorbesti.
Sunt femeie si am experimentat ambele orgasme, fara nici un disconfort, fiindca vaginul femeii este elastic si se poate intinde pana la 20-22cm

| anonimuIl a răspuns:

Bărbatul e de vină că nu are femeia orgasm vaginal.

| anonimuIl a răspuns:

Femeile au orgasme vaginale dacă fac sex cu bărbați care să le satisfacă.

| homosapiens a răspuns (pentru doctorandus):

Nu te sfatuiesc sa aduci eseul acela in discutie pentru ca oamenii se tem de cuvantul cu f (f*eministe).
In schimb, exista doctori sexologi care sustin acelasi lucru:
https://adevarul.ro/......index.html

| Anonimalex6996 a răspuns:

Hei. Ca idee și soția mea ajunge la orgasm repede. Nu contează mărimea. Trebuie sa abordezi situația destul și sa ai grija si de plăcerea plăcerea nu doar de a ta.

| homosapiens a răspuns:

Nu mi-as fi permis sa vorbesc in numele femeilor in chestiunea asta daca as fi fost baiat (cum faci tu). Am experimentat cu mai multi parteneri si nu am avut niciodata orgasm ca atunci cand ma masturbez fiindca stimularea se face la exterior nu la interior.
E bine ca ai o viata sexuala satisfacatoare dar ce ai spus nu explica de ce exista un procent atat de mic de femei care au orgasm in timpul actului sexual.
O sa opresc discutia aici fiindca vad ca oamenii nu sunt pregatiti pentru demistificarea orgasmului feminin.

| anonimuIl a răspuns (pentru homosapiens):

Femeile înalte, slabe și frumoase toate aveau orgasm vaginal. Alte tipuri de femei NU știu dacă au sau nu orgasm vaginal.

| Mirella2344 a răspuns:

Eu personal nici nu trebuie ca baiatul sa intre in mine ca deja am orgasm pentru ca iubitul meu are multi muschii si penis mare si asta ma excita extrem de mult

| homosapiens a răspuns (pentru Mirella2344):

E o diferenta enorma intre a fi excitat si a avea un orgasm.