| anonim_4396 a întrebat:

Iubesc, dar am pierdut persoana iubita acum un an...de atunci nu am mai putut sa fiu fericita...reusesc f greu sa-mi placa de un baiat, iar cand se intampla asta...de fiecare data acel baiat nu ma place. Ce iubesc sau plac nu am parte...De ce? Nu-mi doresc decat sa fiu fericita...doar atat... Oare cer mult? M-am saturat de singuratate...simt nevoia sa iubesc...simt nevoia sa fiu iubita...De ce nu se poate?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scuza-ma ca-ti spun, dar dupa o relatie serioasa, timpul de refacere este de 1-2 ani. In aceasta perioada nu vezi alti barbati, deci daca tu la un an de la sfarsitul unei relatii spui ca ti-au placut mai multi baieti. Eu cred ca te indragostesti foarte usor, inainte sa cunosti un barbat, inainte sa vezi daca sunteti compatibili. E normal ca in aceste cazuri baietii sa te refuze. Nu te lua dupa povestile cu "dragoste la prima vedere". Se intampla, dar sunt rare. Eu cred ca in mod obisnuit iti poti da seama daca iti place un barbat dupa macar 6-7 luni de cand l-ai cunoscut. Dupa ce l-ai vazut in mai multe situatii, dupa ce ai aflat cate ceva din istoriile lui si din planurile lui de viitor.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, nu stiu exact ce se intampla dar am mai dat raspuns la intrebarea ta si vad ca nu a aparut nimic, cert este ca prin asa ceva am trecut si eu la 20 ani mi-a murit prietenul cu care urma sa ma casatoresc peste doua saptamani eram la fel de disperata ca si tine, mai toate relatiile care voiam sa mi le fac se naruiau peste noapte, dar pina intr-o zi cind am intalnit pe actualul meu sot.Sa stii ca nu imi pare rau ca a trebuit sa astept pina sa apara el, eram ca si tine ce placeam eu nu ma placeau ei si tot asa; Si intr-un sfarsit a aparut si el, stiu ca iti doresti sa fii iubita si sa iubesti dar mai asteapta un pic toate la randul lor, ai sa vezi ca va iesi ''Soarele si pe strada ta'', incearca sa iti umpli timpul cu alte lucruri si ai sa vezi ca ai sa treci mai usor peste aceste momente care acum ti se par absurde, dar am mai spus fiecare acolo sus avem partea si locul nostru; De aceea eu iti recomand nu dispera, asteapta si ai sa vezi ca DZEU are grija de toti si de toate.Bafta si succes.

Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai doua probleme, care te impiedica:
1. Ti-ai pierdut pe cel drag si tu le compari pe toti ceilalti cu el, mai exact cu imaginea lui idealizata
2. Incerci cu rasputeri sa gasesti barbatul ideal, cre sa-l inlocuieasca, dar barbat ideal (ca si femeie ideala) nu prea exista!
In acest caz trebuie sa faci un compromis: discuti cu TOTII cu care te intelegi, fara a le filtra. Filtrarea o va face timpul. Si poate, f. curand.
Fii tu insuti si sigur vei gasi multi prieteni buni, dintre care vei alege pe cel potrivit.

| nicky a răspuns:

Se spune ca doar o data in viata iubesti cu adevarat nu cred ca e chiar asa oricum incearca sa mergi mai departe in primul rand totul depinde de tine. Vei gasi din nou pe cineva care sa te iubesca si sa il iubesti. Succes

| mariazet45 a răspuns:

O sa iti revii dar ai dureaza pentru ca ti-ai pierdut increderea in oameni, trebuie totusi sa incerci sa iesi cu acele persoane care te plac pentru ca trebuie sa te simti intai iubita si apoi sa iubesti E mai comod sa fii iubita si incetu cu incetu vei putea iubi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Same problem inca sper ca dragostea invinge...

| manu_3795 a răspuns:

Nuesti singura care sufera de singuratate si isi doreste sa fie fericita... sa aiba o persoana cu care sa fie la bine si la rau...