| andreiuuutza a întrebat:

Iubirea, dragilor, cu toate ca multi spun ca e foarte greu sa o simti, e cel mai abstract sentiment. Apare de niciunde si atunci cand se instaleaza e greu sa o ignori sau sa o renegi.Isi alege victimele aleatoriu, la fel cum isi alege si "prada". Nu iubim o persoana pentru ca vrem sa iubim acea persoana, este un fapt involuntar, iar destinatarul sentimentului nu il putem alege nici pe el. Iubirea, de altfel, este cea care ne intoarce pe dos si ne convinge sa facem sau sa spunem cele mai absurde lucruri, care in mod normal nu le-am face. Iubirea este un sentiment ce inlociueste luciditatea.Nu se naste doar atunci cand este reciproca, din contra, este mult mai puternica atunci cand este neimpartasita sau ranita.Intr-o relatie, mereu unul iubeste mai mult si altul mai putin, e o balanta ce mereu inclina mai mult catre celalalt.Asta pentru ca unul dintre cei doi, scaldandu-se in iubirea pe care o primeste de la celalalt, incepe sa o piarda pe-a lui, revenind la luciditate, o luciditate diabolica, intr-un fel, pentru ca incepe sa nu mai fie multumit cu ce are, dorind mai mult.Atunci inseala sau profita de sentimentele celuilalt, care brusc, devine posesia lui, numai a lui si nimeni altcineva nu mai are dreptul de a avea vreun contact cu el. Apare, bineinteles si gelozia, cea absurda. Cel care face asta nu realizeaza raul pe care il face celuilat, asa ca cel care inca pastreaza o dragoste pura se simte ranit de faptele celuilalt si incearca sa iasa din acest cerc vicios. Cel care a gresit nu va recunoaste niciodata faptele comise, dar realizand ca e pe cale sa piarda ce a avut, recurge la santaj emotional. Cel santajat de obicei pica in plasa si este intors din drum de iubire.Aici totul tine de forta de a renunta la acest viciu, la puterea de a se detasa, de curajul de a renunta la acest drog, daca acestea nu exista, va ramane in acest cerc vicios si usor usor va pierde totul, nebuneste, fara sa-i pese, crezand ca singurul lucru de care are nevoie este iubirea. Dar asta mai este iubire?

Dupa parerea mea asta este calea iubirii, mereu ajungem aici, e o cale scrisa de destin pentru fiecare, nu credeti?

Răspuns Câştigător
| FunnyMoment a răspuns:

Destinul e ca un test cu variante de raspuns.Iti poti alege calea, dar din cele existente deja.
Cat despre iubire, ei bine.este ceva ce in viata asta scurta cum e ea, nu o sa ii intelegem constructia.Este acel sentiment ce te face indiscutabil sa fii atras de o persoana care nu corespunde neaparat standardelor tale (gen:blond,ochi albastri,bogat, frumos, 1.85 etc),sa nu ii vezi defectele sau chiar daca le vezi, sa consideri ca are atatea calitati incat nu mai conteaza sau mai rar, sa il vezi asa cum e si sa iti comvinabig grin.