| anonim_4396 a întrebat:

La 4 luni poti face avort?

Răspuns Câştigător
| dana_7742 a răspuns:

Draga mea este adevarat ca problemele tale pot fii grele si apasatoare, sfatul meu este insa sa-ti alungi acest gand din minte. oricat de greu ti s-ar parea gandeste-te ca situatia de criza nu va dura la nesfarsit si odata va rasarii si soarele.insa daca tu acum faci un gest necugetat, va veni un timp cand poate nu vei putea fugii de regrete amarnice si remuscari care te-ar putea urmarii toata viata. oricat de indulgenta as vrea sa fiu acum cu tine cand iti scriu imi pare rau ca nu reusesc mai mult.VIATA E UN DAR DRAGUTA MEA, SI TREBUIE UMBLAT CU ACEST DAR CU RESPECT.CU ATAT MAI MULT CA ACEST DAR ARE CEVA PARTE DIN TINE. ITI DORESC DIN TOATA INIMA SA AI DISCERNAMANTUL NECESAR SI SA IEI DECIZIA CEA MAI INTELEAPTA IN ACESTE MOMENTE GRELE PENTRU TINE SI SA POTI ZICE CANDVA CEVA DE GENUL:"... ce bine ca nu am actionat pripit atunci...". SA NU UITI CA NU ESTI SINGURA INTR-O ASTFEL DE SITUATIE, CA NU ESTI SINGURA SI TE ROG PUNE-TE IN SITUATIA BEBELUSULUI TAU DIN PANTECE. CE AI TRAI DACA AI SIMTI CA CEA CARE TREBUIE SA TE APERE, TE URASTE SI VREA SA-TI IA VIATA? TE ROG, ANALIZEAZA-TI CU MULT DISCERNAMANT SITUATIA SI NU ACTIONA PRIPIT.DE CE SA RISTI CA SENTIMENTUL DE VINOVATIE SA TE URMAREASCA TOATA VIATA? { este adevarat, multe femei ar putea sa spuna acum ca nu e chiar o tragedie ca se uita si se poate si asa. } DAR, CREDE-MA.ESTE, DA, O TRAGEDIE PENTRU CA VIATA ACEEA ESTE SI O BUCATICA DIN TINE. DUMNEZEU TI-A OFERIT. E GRAV SA SPUI NU. cu drag.

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

thinking Tarziu! Doar in cazuri medicale exceptionale.
thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, in nici un caz. Copilul este mare, deja misca, il simti...cum ai putea face asta? Noroc ca nici legea nu permite!

mlm
| mlm a răspuns:

La 4 luni deja este tarziu, incearca sa gandesti pozitiv, este o fiinta si daca l-ai pastrat pina la 4 luni, eu zic ca va fi bine. Sa stii ca micutii aduc fericirea, cu siguranta dupa ce vei naste o vezi asta, vei vedea ca sentimentul matern este minunat.Succes.

| gege a răspuns:

Daca faci acum avort e exact tot aia daca mergi si ei un bebelus si il rugi bucatzelebroken heart e un lucru f crud! nu poti sa il omori acum, e un sufletsad incearca sa te bucuri de el, mai incolo nu o sa iti para rau, poate te ajuta parintii, fratii, etc...gandeste-te bine ce faci!

| yasminna a răspuns:

Nu nu se poate.Cum poti face asta cand el deja misca, nu te doare sufletu? Ai fost la eko sa ii auzi inimioara, poate asta o sa te induioseze si o sa-ti dai seama ca in pantecele tau ai UN SUFLET, O VIATA.Mare pacat ca te gandesti la avort, eu una as fii in al 9lea cer de bucurie.Bine ca nu mai poti face avort.

| ela70 a răspuns:

crying crying iti dai seama ce spui ...la 4 luni? eu am avut un avort spontan la 4 luni si jumatate (doi gemeni) si apoi inca unul la 8 luni (doua fetite gemene)... dupa aceea cu ajutorul lui dumnezeu si al medicilor am reusit sa aduc pa lume o fata si un baiat (au acum 19 respectiv 18ani)...si inca ma gandesc oare cum ar aratat copii mei daca traiau...nu fa greseala asta multe femei isi doresc cu disperare un copil, tu il poti avea asa ca nu-l ucide... poate iti va fi greu dar cand o sa-ti vezi mogoldeata aia mica in brate vei sti cu siguranta ca poti muta muntii din loc de dragul ei... sper sa iei decizia corecta nu una care sa te urmareasca apoi toata viata ta...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca tu sau bebelusul aveti probleme foarte grave: tu boli care nu te lasa sa pastrezi sarcina fara riscuri, iar copilasul malformatii foarte grave care nu se pot corecta dupa nastere.

| cribus a răspuns:

Este foarte riscant eu era sa mor! si nici medicii nu prea risca! poate acum nu-ti doresti bebelusul dar iti spun ceca eu nu am ramas insarcinata 10 ani sotul meu si-a dorit enorm un baietel(acum are 1 an)cand bebe a avut 9 luni sotul meu a murit, acum ii multumesc lui d-zeu ca-l am e singura mea mangaiere... sfatul meu gandeste-te bibe un copil te iubeste neconditionat, chiar daca ti-e rau sau bine e langa tine...

| otypa a răspuns:

Nu se poate face acum e tarziu.

| lucilucica a răspuns:

Imi pare rau ca iti zic dar dupa parerea mea este prea tarziu, o prietena de-a mea a facut un avort la trei lun si o saptamana dar mai departe nu mai vreau sa iti povestesc.nu vreau sa te sperii dar nu cred ca se mai poate face ceva. bafta

| yami a răspuns:

Mai ai inca pe atat si il vezi pe lume...LASA-L SA TE VADA SI EL/EA...sa vezi ce minune poate fi!

| angel_7517 a răspuns:

Draga mea am o prietena care a facut avort la 16 ani si a avut 4luni si 1sapt,, dar cand ca e riscant poti sa ramai fara copiii toata viata sau sa racestii mult mai repede decat o femei obisnuita! si chiar sa faci cancer! doamne fereste

| daniela_5151 a răspuns:

Nu...in aceeasi sit sunt si eu...am incercat sa fac avort si ma bucur ca nu l-am putut face pentru ca am mai facut un avort si sentul d vina si ca am omorat un suflet nu imi dadea pace... poate te gandesti ca nu ai cum si cu ce sa il cresti cum ma gandesc si eu dar merita sa lupti cu oricine si orice pentru sufletelul ala mic...

| littlesunshine a răspuns:

Offf. nu! E mult prea tarziu. Legea nu permite.si cred ca nici medicul nu se risca. Bine poate pentru o spaga grasa va accepta. Am auzit la cineva ca medicul i-a facut unei fete avort cand aceasta era in 3 luni si jumatate de sarcina. dar tipa a suferit mult (a avut dureri groaznice) si a durat si foarte mult.
Incearca sa accepti situatia si sa vezi peartea (poate ca nu iti vine sa crezi) MINUNATA a lucrurilor.
Vei reusi sa te descurci.
Esti femeie
Si esti puternica!
Bafta!

| LoryM22 a răspuns:

Pastreaza copilul oricat de greu iti va fi, esti mamica.

| andreealuiza a răspuns:

Asa am fost si eu tot in al 9 lea cer pana cand am luat in sarcina o boala nenorocita numita zona zoster si am fost obligata sa avortez la 4 luni si 1 saptamana. ce ati fi facut in locul meu? malformatiile sunt grave la aceasta boala...pana la retardat mintal.imi este foarte greu au trecut doar cateva zile si nu-mi pot lua gandul de la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 3 saptamini pot face avort

| Klara a răspuns:

Se poate, e cea mai dura metoda de avort, dar e posibil.
Avortul prin cezariana... doctorul ti-l scoate apoi... e lasat sa moara.
Mai bine l-ai pastra. La 4 luni el deja misca, simte... E extrem de dureros atat pentru el cat si pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 3 luni si tot ma roade aceasta problema!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pffff sa stiti ca nu e usor sa iei decizia de a da afara copilul pentru ca e parte din tinesad mai ales dupa ce l-ai vazut la eko iti ramane intiparita imaginea in minte eu am avut 4 luni si am putut face binenteles cu o spaga fff groasa altfel nici nu se uite la tine... dar credeti-ma ca nu e usor deloc eu seara am cosmaruri dureros nu a fost dar toata viata am sa regret si nu am sa uit nikiodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in aceiasi situatie.si crede-ma ca tot ma gindesc sa fa avort dar am deja 4 luni si o saptamana.cind l-am vazut la ekoo...am simtit o dragoste enorma. un copil inseamna totul.nu face o greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ca sa-ti fac daca te-ai ****?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ca sati fac daca te-ai ****?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow nu incerca...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut si-mi pare rau, a decurs tot normal si costisitor nu ma simt rau fizic dar in suflet numai eu stiu ce se petrece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, eu chiar astazi am facut un avort, aveam 14 saptamani...adika 3 luni jumate ...am umblat la multi doctori si n-au vrut sa-mi faca, dar astazi am mers la un cabinet particular iar vazand la radigrafie ca fatul este marisor n-a vrut sa-mi faca, cand i-am spus ca ai dau cati bani imi cere mi-a facut mi-a zis vreau 12 milioane i-am dat si mi-a facut sincer nu a fost atat de dureros adica a fost suportabil plus ca a durat 10 minute, dupa acea 15 minute m-a durut burta intr-adevar dar mi-a trecut. n-a fost atat de greu insa numai eu stiu ce este in sufletul meu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De facut se poate face...eu am facut la 4 luni jumate, nu a fost foarte dureros si nici nu a durat mult dar, mai bine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 20 de ani si sincer a gandeam sa fac si eu avort pentru ca sunt model si asta ar cam strica putin cariera mea pentru o vreme. dar de ce? pe mine mama ma dat afara? nu. voi astea care faceti avorturi sunteti niste criminale si o faceti Voit, in loc sa va bucurati de toata dragostea care acel copil o poate oferii! eu daca as putea as spune STOP AVORTURILOR. Sunteti inconstiente. am o prietena care nu are banii mei adica ea nu isi permitea copilul asta dar aici nu e vb de permis sau nu, ea la tinut si e foarte fericitabatting eyelashes si eu la 20 de ani gandesc mai bine ca voi. avort la 4 luni? pai mai bine puneti-va sterilet inconstientelor.

| miamihaelle a răspuns:

Da.Eu o sa fac lucrul asta.Sunt insarcinata in 16 saptamani.
Insa nici un doctor la care am fost nu s-a bagat.Azi-noapte mi-a miscat pentru prima data.Sunt obligata sa fac avort pentru ca am o infectie serioasa si niste bucati mici de carne care imi cresc in vagin.Nu pot duce sarcina pana la capat cu bine,sau daca pot, voi naste un copil bolnav, cel mai grav cu un handicap.Chiar si cu asemenea probleme nu s-a bagat nici un doctor, pentru ca deja am 4 luni.
Sunt terminata psihic, imi pare rau ca tocmai acum s-a depistat aceasta complicatie.Imi doream acest copil, dar nu se poate.Prin relatii si cunostinte am gasit un doctor care este dispus sa ma cureteze.Pretul ajunge la 500 euro. Dar fara complicatii nu se baga nimeni, si asa am fost la toate spitalele din Bucuresti si toti mi-au intors spatele.

| sanatatesiviata a răspuns:

AVORTUL = PRUNCUCIDERE = CRIMA - www.AdevarulDespreAvort.ro

CUM SE FACE AVORTUL! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ

Cum se face avortul! Filme documentare despre cum se face avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Ce nu se spune despre avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Multe femei nu stiu cum se face un avort li se spune de catre medicii de specialitate, doctori obstreticieni, ginecologi, asistentele medicale, etc. din spitalele si clinicile de "planificare familiala" unde se face avortul, ca un copil nenascut pana in luna a treia este doar un ghem de celule si nu un copil.

Adevarul este ca acel "ghem de celule" este o fiinta umana, un copil! O fiinta umana inca de la conceptie asa cum confirma si doctorii geneticieni (codul genetic este deja format din momentul conceptiei si nimic nu se mai scoate, nimic nu se mai adauga este un copil care este in dezvoltare care are nevoie doar de hrana de la mama lui pentru dezvoltare, un copil este unic si nerepetabil inca din momentul conceptiei).

Cum de la 8 saptamani embrionul, fatul, copilul nenascut are toate organele deja formate (intre 18-21 de zile din momentul conceptiei inima incepe sa-i bata!) copilul simte durerea in momentul avortului (cum nici geneticienii nu pot confirma daca copilul simte durerea in momentul aparitiei undelor cerebrale, cand se pot masura cu tehnologiile existente, in jurul zilei 40 de la conceptie, sau chiar mai devreme), iar avortul se transforma intr-un macel, intr-o crima brutala asupra unei fiinte umane inocente lipsite de aparare, copilul nenascut.

Pentru detalii despre dezvoltarea embrionara din momentul conceptiei pana la nastere si cand simte fatul, copilul nenascut durerea vedeti filmele documentare si studiile de pe site.

Manipularea limbajului, manipularea societatii de catre Industria Avorturilor a dus la ascunderea adevarului despre avort de catre doctorii ginecologi, obstreticieni, doctorii avortionisti care efectueaza avortul (dar si asistentele medicale si a tuturor cadrelor medicale care participa si ajuta la efectuarea avortului) astfel nici majoritatea femeilor care au avortat nu stiu ca si-au omorat copilul printr-o metoda brutala, barbara, deoarece copilul simte durerea in acel moment, in momentul avortului.

Atentie: filmele ce urmeaza afiseaza imagini dure. Nerecomandat sub 12 ani.

Cele mai dure filme despre avort:

http://www.adevaruldespreavort.ro/......-chiuretaj

A se vedea si filmul: http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.

Campanie Anti-Avort: "Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul!"

Sa nu ucizi! - porunca a sasea

Ceea ce nu ti-a spus nimeni, poate, pana acum: avortul inseamna uciderea unui OM.

Un fetus are inca din prima saptamana toate caracteristicile viitoarei persoane care se va naste. Oamenii de stiinta si medicii au cazut de acord asupra faptului ca viata incepe deja din momentul conceptiei.

Daca esti insarcinata si iei in considerare efectuarea unui avort, gandeste-te bine: avortul inseamna moartea unui copil viu, real, unic, exact asa cum esti tu.

Vrei sa-ti omori bebelusul? Uita-te la primul copil de pe strada: ai putea sa il ucizi? Exact acelasi lucru face un avort, dar cu un copil de dimensiuni mult mai mici.

Nu te lasa mintita: avortul = pruncucidere!

Daca doresti un test de sarcina gratuit, sprijin, consiliere si ajutor poti suna sau trimite sms la 0756 150 645 si te poti programa. Poti trimite un email pe nuavortarad@yahoo.com si poti intra pe AdevarulDespreAvort.ro.

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zVOKvbVQKsA

Campania "Dreptul la Viata - Spune NU avortului"

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UeUfSvIARqE

"Raspunsul la criza unei sarcini este eliminarea crizei, nu a copilului." (Jeannie W. French)
Pentru ca exista intotdeauna un motiv pentru a alege viata!

"The response to crisis pregnancy is to eliminate the crisis, not the child." (Jeannie W. French)
Because there's always a reason to choose life!

Gasiti informatii despre consiliere si sprijin gratuit in ce priveste sarcina nedorita, criza unei sarcini (criza de sarcina), etc., pentru femeile care au facut avort consiliere post-avort pe AdevarulDespreAvort.ro

http://www.adevaruldespreavort.ro/......ei-familii

Mai putin se cunoaste ca TOATE metodele asa zise "contraceptive, anticonceptionale" sunt in realitate avortive (produc avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie), ele lasa sa se intample conceptia (nu opresc 100% ovulatia - au rateuri intre 3-8%) si nu lasa copilul conceput sa se implanteze (nideze) in uter.

Astfel copilul aflat in stadiu de ou sau zigot (cum se cheama din ounct de vedere stiintific medical) care are independenta de hranire in jur de 14 zile din momentul conceptiei (cand au fuzionat cele 2 nuclee unul de la spermatozoid de la tata si unul de la ovul de la mama si astfel s-a creat o noua fiinta umana unica in univers, nerepetabila nici in trecut, nici in viitor), deci metodele "contraceptive, anticonceptionale" actioneaza si dupa conceptie nelasand copilul nenascut sa se hraneasca (neputand sa se implanteze in uter), deci copilul nenascut moare de foame. Astfel metodele "anticonceptionale, contraceptive" sunt avortive deci sunt CONTRAGESTIVE actioneaza si dupa conceptie si omoara copilul nenascut prin infometare producandu-se ulterior avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie.

Deci metodele "anticonceptionale, contraceptive" se estimeaza ca omoara intre 3-12 copii nemainumarand gemenii! Deci se omoara mult mai multi copii daca putem "compara" cu avortul la cerere (avortul chirurgical, avortul prin aspiratie, avortul prin chiuretaj, etc.), la avortul la cerere macar se stie pentru ca noteaza avortionistul (dr care efectueaza avortul) intr-o condica.

De retinut: AVORTUL = PRUNCUCIDERE = CRIMA si pentru crestini CEL MAI MARE DINTRE PACATE (MAI MARE DECAT CRIMA UNUI OM NASCUT, acesta macar este botezat, sau a avut sansa spre mantuire) pentru ca copii avortati NU AJUNG IN RAI, IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU pentru ca NU AU FOST BOTEZATI.

Daca se ajunge la avort, atunci BARBATUL (tatal copilului) este PRIMUL care ia asupra s-a PACATUL AVORTULUI deoarece NU a asigurat un mediu de liniste pentru femeie (mama) ca sa poata sa nasca si sa creasca copilul, apoi mama este vinovata de pacatul avortului, pruncuciderii pentru ca NU a refuzat sa faca avortul (in general femeile sunt manipulate, de clinicile de planificare familiala, de avortionisti: doctorii si asistentele care promoveaza avortul, etc. spunand ca prin avort "nu se ucide un copil" ci este doar "un produs al conceptiei", "un ghem de celule", "un embrion", "nu este fiinta umana", "nu simte durerea", si alte cuvinte de manipulare mincinoase)
Pacatul avortului care si asupra celor care sfatuiesc (familia mamei, tatalui, prieteni, cunostinte, orice persoana) alte persoane sa faca avort sau sa foloseasca metodele "contraceptive, anticonceptionale" care in realitate TOATE sunt avortive.

Doctorii ginecologi, obstreticieni si asistentele medicale NU sunt obligati de nicio lege sa faca avort la nicio femeie, daca efectueaza avorturi pacatul avortului cade asupra lor si asupra familiilor, copiilor lor.

Pentru mai multe detalii a se vedea:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......7-feb-2009

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......ra-ascunsa

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......am-stenzel

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......zervativul

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-avortului

Sfantul Vasile cel Mare avertizeaza: "Cei care dau medicamente abortive, sunt ucigasi si ei precum si cele ce primesc otravuri ucigatoare de embrioni." (canonul al 8-lea).

Din punct de vedere crestin a se vedea si conferintele:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......a-sanselor

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......i-cu-vicii

CAMPANIA DE INFORMARE "ADEVARUL DESPRE AVORT" a inceput pe contul de Facebook al siteului www.SanatateSiViata.ro. Ce NU se spune despre: avort, anticonceptionale, contraceptive, sterilet, RU 486 (Mifepristone), avort timpuriu, avort menstrual, avort hormonal, avort medicamentos, Sindromul Post-Avort, bolile cu transmitere sexuala, prezervativ, spermicide, fertilizarea in vitro - FIV, cum se dezvolta copilul nenascut (intre conceptie si nastere), dezvoltare embrionara, fetala, etc. Studii medicale, filme, marturii, etc. - www.AdevarulDespreAvort.ro

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.