| NicoDouaPuncteIcs a întrebat:

La cate luni dupa primul avort il poti face pe al doilea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cred ca 6 luni, trebuie sa aiba timp si uterul pentru refacere..nu? esti in cauza?
O zi frumoasa sa aihappy

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din cate stiu cam dupa 6 luni il poti face pe al doilea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Avortul îl poţi face şi în luna următoare :)) dacă NU te interesează sănătatea ta!

NU sunt recomandări de genul : "un avort se face la cel puţin 6 luni", etc.

Ar fi INDICAT să NU faci NICI un avort ( toată viaţa )!

Oricum, avortul NU este o metodă contraceptivă - SUNT atâtea metode şi tu, după ce că ai făcut DEJA un avort ( la 16 anişori ), mai faci sex neprotejat...
Asta înseamnă "inconştienţă" - FĂRĂ supărare!

Apoi, peste vreo 10-15 ani, când te vei căsători şi vei dori să faci un copil, NU vei mai putea şi te vei întreba de ce...
Asta pentru că avortul la PRIMA sarcină ( la o vârstă aşa de fragedă ) POATE genera INFERTILITATE în 40 % din cazuri!

Alte detalii despre avort găseşti la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune şi ai GRIJĂ de tine!

| Azµre a răspuns:

La minim 6 luni de zile! Oricum nu e recomandat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Minim 6 luni de zile.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Minim 6 luni, dupa cum a spus si caramela! avortul este o agresiune asupra organismului, deci si acesta are nevoie sa se refaca! numarul repetat de avorturi la o perioada scurta de timp poate duce la complicatii sau chiar infertilitate!
o zi buna!happy