| Elisabeta21 a întrebat:

La cate zile dupa un act sexual poti sa faci un test de sarcina? Cat costa un test de sarcina in farmacii? Cum trebuie facut un test?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect, valabil/valid acesta nu se poate face oricand si in orice conditii ci doar dupa anumite reguli. De asemenea trebuie stiut din start faptul ca NU EXISTA nici un test "ultrasensibil" barza sau orice alta marca, care determina o sarcina mai devreme fiindca toate aceste "garantii" sunt simple minciuni deoarece modul lor de a functiona este unic/acelasi si pot detecta hormonul de sarcina in urina doar in momentul in care se realizeaza asa numita CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA de hormon de sarcina hCG care se atinge/realizeaza doar incepand din a 22-a zi de la fecundarea ovulului de catre un spermatozoid. In concluzie rezultatul testului efectuat inainte de acest termen va fi intotdeauna GRESIT iar testul este efectuat INUTIL. Mult mai devreme, incepand din circa a 10-11 zi de dupa ovulatie se poate efectua intr-un laborator de analize medicale printr-o analiza de sange testul beta-hCG care indica extrem de precis (peste 98%) existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in organism. Valoarea unui test difera in functie de marca si de tipul acestuia, precum si de pretul practicat de fiecare farmacie in parte. Modul de utilizate este prezentat/indicat pe instructiunile de folosire al fiecarui produs. Un rezult garantat si sigur este doar cel obtinut prin analiza de sange. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face testul dupa ce trec minim 21 de zile de la ctul sexual, fara sa numeri ziua actului sexual si ziua testului, daca folosesti prima urina de dimineata. Un test ed sarcina costa intre 10 si 30 ed lei, in functie de marca. Se foloseste un recipient curat si prima urina de dimineata, restul detaliilor difera de la test la test si sunt scrise clar si logic pe ambalaj.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face la 5 saptamani dupa ultimul ciclu menstrual.
Nu exista test de sarcina care se face dupa cateva zile!

| mihai69 a răspuns:

La vreo trei săptămâni.
Depinde de magazin și de produs. Cred că poți găsi și cu 10 lei.
Fiecare produs are un mod de folosire anume - acesta e clar explicat în cutia produsului.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face de obicei la 21 zile de la ultimul act sexual.

| NobodyElseButMeh a răspuns:

Te pişi pe el. La propriu.