| Crina89 a întrebat:

La câte zile dupa un contact sexual neprotejat se face testul de sarcină?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate afce DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

La 14 zile homonul gravidie HCG nu ajunge in urina decat dupa 3 saptamani de sarcina, adica dupa 21 de zile, asadar la 14 zile este inutil si eronat testul.

Dupa cum vezi copilasul de mai sus nu are habar ce vorbeste, doar se ba

| Emilian65 a răspuns:

La 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Floridori a răspuns:

In cazul unui ciclu neregulat, dupa 21 de zile de la contact.

In cazul unui ciclu perfect regulat, fara abateri, se poate face si din prima zi de intarziere, sau chiar inainte cu 2-3 zile, daca folosesti un test ultrasensibil.

Ideea este ca, un test pozitiv, este pozitiv indiferent de momentul in care a fost facut.
Insa un test cu rezultatul negativ, poate reprezenta un test fals negativ (chiar daca in realitate ovulul a fost fecundat si se formeaza o sarcina), in cazul in care a fost facut prea devreme.

| ZappyTv69 a răspuns:

La 2 săptămâni. Se repetă de 2-3 ori.

| Alexandru3131 a răspuns:

La 14. Vezi ca o sa apara salbatica aceea de Violeta, si o sa iti spuna ca la 21 de zile. E sarita de pe fix, sa nu o crezi ce spune.