| misea a întrebat:

La intrarea in vagin cin am introdus degetul am simtit asa o migiuta... poate fi colul uterin? el unde este amplasat si in general poate fi atins cu degetul chiar la intrarea in vagin? sau poate fi altceva? fetelor voi nu ati simtit asa ceva?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Colul uterin este situat in fundul vaginului.In cazul in care bazinul femeii se afla in anumite pozitii colul poate fi atins cu degetul, acesta se prezinta sub forma unei ridicaturi, excrescente/monticul de consistenta unui zgarci, cartilagiu cam cum este lobul urechii la pipait.Atingerea sau pipairea provoaca o senzatie care este resimtita in mod diferit de fiecare femeie de la placut la dureros.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informare amanuntita citeste materialul : http://www.feminitate.org/2009/03/fam-colul-uterin-4/

| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de altceva (polip, formatiune tumorala). Colul este situat mai profund, dupa ce se termina vaginul.