| anonim_4396 a întrebat:

Daca ramane lichid preejaculator in urma unor jocuri amoroase la intrarea in vagin apoi are loc contact sexual protejat exista risc de bebe? poate sa ajunga de la intrare, sus langa colul uterin pe prezervativ iar de acolo sa zboare spre ovul?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice spermatozoid care a ajuns pe vulva, va ajunge singur-singurel in col si apoi in uter. Spermatozoizii sunt foarte mobili si sunt atrasi de mediul vaginal, asa ca se vor deplasa cu repeziciune in vagin.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă a rămas o picătură de lichid seminal și a pătruns în vagin și te mai afli și la ovulație, șansele unei sarcini sunt foarte mari!
Pa, pa.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
O femeie ramane insarcinata,in situatia in care,are contact sexuala neprotejat,chiar daca ii ajunge doar o picatura in vagin.
Daca este in perioada d ovulatie,atunci,mai mult ca sigur ramane insarcinata!
Deci,in cazul pe care l ai expus tu,normal ca poate ramane insarcinata,poate sa ramama sperma pe prezervativ, si atunci normal, ca ajunge in vagin.
Aveti grija si numai bine!

| Marusse a răspuns:

Hey. Am 14 ani dar am multa experienta. Acel lichid preejaculator nu are nici o treaba sa faca bebe;-) Numai spermatozoizii pot face bebe. Si eu cred ca poate sa ajunga acolo la intrare, acolo in colul uterin, dar nu are nici o treaba sa faca bebe. Numai in cazul in care spermatozoizii care ies dupa ejacuare in vagin risti de bebe. Sfatul meu e sa iti faci niste analize sau sa mergi undeva sa fi sigura si sa nu te trezesti cu un bebe la usa casei;-). De curiozitate. Cati ani ai? Stai linistita nu vreau sa aiba loc un act sexual dinte mine si tine, te intreb numai de curiozitate. Daca vrei raspunzi, daca nu, nu :-)