| didi123456 a întrebat:

La un ciclu menstrual regulat de 33-35 de zile, este posibila nidatia in a20a zi a ciclului? Adica cu 2 saptamani inaintea ciclului menstrual? In a20a zi am constatat o sangerare mai usoara decat menstruatia, cand roz, cand rosu aprins, cand maro inchis, cand cheaguri negre, doar atunci camd ma sterg si cateva dureri asemanatoare celor menstruale dar usoare. contact sexual neprotejat cu ejaculare in exterior am avut in ultima zi a menstruatiei, pe 27 si pe 29 mai, iar menstruatia mi-a trecut pe 22. Ce ar putea fi? Dupa cum am calculat eu, perioada fertila ar fi trebuit sa inceapa pe 31 si sa se termine pe 6 iunie, iar ziua ovulatiei se suprapune primelor zile de sangerare. Odata cu sangerarea am constatat ca am si o scrurgere lipicioasa transparenta care se intinde. Sangerarea a tinut pana astazi, 4 zile. Se oprea, mai curgea putin, in special dupa dus cald, era de un rosu aprins. Momentan s a oprit, nu stiu ce sa cred, stie cineva sau a mai patin cineva ceva asemanator? Fundita :*

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent de cat este de lung un ciclu menstrual, acesta putand varia de la cel mai scurt de 21 de zile, mediu de 28 de zile, sau lung de 33-35 de zile, OVULATIA se va produce invariabil, INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data urmatoarei menstruatii. Este stabilit stiintific ca ovulul este viabil si poate fi fecundat doar pe parcursul a maxim 24 de ore fata de momentul producerii ei de catre foliculul ovarian. De asemenea este stabilit tot stiintific ca din momentul fecundarii ovulul va migra/calatori din trompa uterina pana in uter pentru a se fixa, inradacina in ENDOMETRU prin asa numitul proces denumit NIDATIE. Timpul necesar pentru a se putea realiza o astfel de "calatorie" este cuprins intre 8-12 zile (in cazuri rare chiar 14 zile), in concluzie ovulul fecundat se implanta in endometru cu circa 1-2 pana la 6 zile inainte de menstruatie, motiv pentru care uneori posibila sangerare de nidatie sa se produca foarteaproape de data de incepere a menstruatiei, ceea ce poate produce/provoca confuzii privind natura sangerarii. Deci raspuns final NU ESTE POSIBIL sa se produca NIDATIA inainte de OVULATIE. Sangerarile amintite in intrebarea ta, produse la mijlocul ciclului menstrual sunt anormale si ar fi indicat sa fii consultata ginecologic cat mai urgent, deoarece pot indica afectiuni de natura medicala a uterului (fibrom, polipi, rana, cancer endometrial) sau sa se datoreze unor tulburari de natura hormonala. Multa sanatate!