| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am avut contact sexual cu o zi inainte de ziua ovulatiei, luna trecuta(mentionez ca si dupa aceasta data am mai avut). Menstruatia luna aceasta a intarziat 4 zile, iar acum sangerarea a aparut, dar doar in forma de spotting, asemanatoare cu nidatia. E posibil sa fie chiar nidatia?

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca spermatozoizii au ajuns in interiorul vaginului, atunci da, este posibil ca ovulul sa se fi fecundat si o sarcina sa se fi instalat in uter si sa experimentezi acest fenomen numit "spotting", destul de frecvent in sarcina incipienta, atunci cand are loc procesul de nidatie si imediat dupa.
In orice caz, daca ai un ciclu perfect regulat, dupa 3 zile de intarziere, poti face un test de sarcina.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat. In special inainte de ovulatie...
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!