| Ionuțjuven a întrebat:

Lichidul preejaculator are rol de lubrifiant si este eliberat inainte de ejaculare. In cazul contactelor sexuale repetate, spermatozoizii pot ramane in uretra dupa prima ejaculare si se poate amesteca cu lichidul preejaculator in timpul celei de-a doua.
Nu am avut nici o ejaculare. Înainte de partida cu ea.și m-am spălat bine înainte de contact și am urinat...nu am avut ejaculari deloc anterioare.
Și când am simțit că ar trebui să-mi vina in urma câteva secunde am scos am frecato 4-5 secunde și abia atunci a început ejacularea...nu cred că poate să fie gravidă a fost doar un număr și atat asta ar însemna că dacă nu am avut ejaculari înainte de partida.și nici după partida cu ea și ejaculare pe burta eii... Nu am continuat am ejaculat pe burta ei și după ne am oprit!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Observ ca nu, nu te-ai lamurit intre timp.

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

| lpavel a răspuns:

Da, sansele sunt foarte mici sa ramana insarcinata doar de la lichidul preejaculator, DAR nu este exclus sa ramana insarcinata si de la acel lichid! Deci nu e sigur 100% ci doar 80% pentru ca si acel lichid preejaculator dupa un timp poate contine spermatozoizi in cantitate foarte mica! Deci nu te increde in totalitate in aceasta contraceptie!