| naviDIabLO a întrebat:

Lipsa sexului pentru o perioada mai mare de 6 luni duce la aparitia problemelor hormonale, a starilor de agitatie, nervozitate, anxietate, depresii, dar si la probleme testiculare in cazul barbatilor. O viata sexuala echilibrata aduce sanatatii o serie de beneficii, iar aceasta nu poate fi inlocuita cu absolut nimic.

Boli cu transmitere sexuala (sifilisul, gonoreea, chlamydia, scabia, SIDA)

Printre mijloacele de transmitere ale acestor boli, in afara de contactul sexual, mai putem intilni: contactul cu zona infectata, contactul cu obiecte infectate (ace, etc.) sau de la mama la fat, etc.

Aceste boli pot fi clasificate in doua mari categorii:

Bolile cu transmitere sexuala majore, din care fac parte:
- sifilisul
- gonoreea sau blenoragia
- sancrul moale
- granulomul inghinal
- limfogranulomatoza inghinala

Bolile cu transmitere sexuala minore, din care fac parte:
- uretritele negonococice (cele mai frecvente boli din aceasta categorie sunt provocate de chlamydii, mycoplasme, candida albicans, tricomonas vaginalis)
- tricomonaza urogenitala
- candidozele urogenitale
- herpesul genital
- vegetatiile veneriene
- molluscum contagiosum
- scabia
- pediculoza
- unele forme de hepatita virala.

Ce sa ma fac? Boli cu transimetere sexuala sau depresii? misto alegeri nu? ce viata frumoasa

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima parte cu depresiile e o tampenie. Nici un medic sau psiholog normal nu vor fi de acord cu delirul ala.
iar pentru infectii cu transmitere sexuala exista prezervative, analize obligatorii, etc

| mgtow a răspuns:

Eu sunt pe inactivitate sexuala de 3 ani si ma simt bine. Mai rau mi-ar fi daca as face-o pentru ca stim prin cate trec fetele si nu e placut sa te bagi daca stai sa iti imaginezi ce a facut. Dar recomandarea mea e sa nu fi un asexual si lasi timpul sa le rezolve pe toate, eu sunt un caz aparte numai ca totul depinde de tine si ce gandire ai.

| mona a răspuns:

Nu chiar asa cum scrie in carte

| bsb a răspuns:

Fa-o cu stanga, ea nu te refuza!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai bre calm ca nu patesti nimica daca nu vezi fofoloanca 6 luni

| naviDIabLO explică:

Pai eu as vrea sa fac sex dar eh cam complicat doar stiti si voi cum este prima oara sau urmatoarele dati.Acum ascult melodii,, rebele'' si incerc sa-mid dezvolt ura pentru femei dar nu pot sa le urasc 100% pentru ca creierul vrea ce vrea si am vazut prea multe filme dar o sa incerc sa vad ce fac.

| mgtow a răspuns (pentru naviDIabLO):

De ce vrei sa le urasti?

| Empathizer a răspuns:

Abstinenta sexuala nu e o nenorocire. Umple-ti timpul cu ceva care sa te tina ocupat si n-o sa faci depresie daca nu faci sex cu alta persoana. Calugarii depresivi sunt foarte rari.
Daca faci sex de unul singur, ai grija sa fii spalat pe maini. Iar cand si daca faci sex cu altcineva, protejeaza-te cu prezervativ.

| Bebbe133 a răspuns:

Pai. gresesti modul de interpretare al sexului. Daca vrie sa o faci, folosest e prezervativul si vei scapa de orice risc de a lua vreo boala.Prezervativul este sigur 99%. Iar daca totusi nu vrei sa o faci. chestia ca daca te abtii o perioada lunga de timp ai drepresii si etc. nu e adevarata. doar daca iti fixezi tu asta in creier atunci chiar asa se va intampla.Cunosc un caz in care persoana respectiva are o viata sexuala inactiva de 2 ani si nu are niciuna din simptomele de mai sus datorita abstinentei. Totul conteaza de ceea ce gandesti si iti fixezi tu. Intelegi? Dar totusi nu lua sexul ca pe un toootal pricinuitor de boli. Ti-am zis prezervativul e sigur. Acum daca nu iti place cu prezervativ, nu am ce sa iti fac abtine-te ca nu patesti nimic, Stai linistit happy Ma bucur daca ti-am fost de ajutor. Dai funda?:*