| Noexam a întrebat:

"Lucruri pe care ar trebui sa le invete orice copil:
Sa iubesti.
Sa razi.
Sa razi din nou.
Sa asculti si sa inveti.
Sa spui Te rog si Multumesc.
Sa ai opinii.
Sa le respecti pe ale celorlalti.
Sa fii sincer.
Sa fii prieten.
Sa fii tu insuti."

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Ar trebui..multe ar trebui. lor nu le pasa de astea. lor le pasa sa si-o traga cat mai mult, sa chiuleasca, sa faca bani de mici pentru diverse aparaturi performante care nu sunt pentru ei. grija lor in momentul asta nu mai e scoala. nu mai exista nici codul bunelor maniere. totul se duce dracului.

Răspuns utilizator avertizat
| DNSK a răspuns (pentru Noexam):

La 12 ani ne dau lectii! crede-ma! asta e acum. peste cativa ani va fi mai rau. cand vom avea si noi copii.o sa fim cei mai buni parinti. uita-te la idiocracy. e mai vechi, dar o realitate mai pura n-am vazut niciunde! fa-ti timp te rog. iti vei da seama prin intermediul TPU cat de aproape suntem de vremurile alea

Răspuns utilizator avertizat
| DNSK a răspuns (pentru Noexam):

Da! asta e! crede-ma ca daca mie mi l-a placut, o sa ti-l placa si tie! cat despre boraci. dumnezeu sa aiba grija de tara asta! in rest nu mai am ce zice.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti nu inveti, atasamentul este nativ.

Sa razi, idem.

Sa razi din nou?

Sa asculti si sa inveti, ne nastem cu amandoua aptitudinile, nu poti invata ceva ce stii deja.

Sa spui Te rog si Multumesc, ok, asta ar fi prima.

Sa ai opinii, atat timp cat nu suntem invatati sa nu avem opinii, vom avea opinii, si asta pica.

Sa le respecti pe ale celorlalti, asta o vei invata, vrei, nu vrei. Nu ai cum sa nu respecti opiniile celor superiori tie pentru ca te cam arzi.

Sa fii sincer. Sa fim seriosi...

Sa fii prieten, cand ai ceva de castigat.

Sa fii tu insuti, orice om este el insusi, tot timpul. Si cand ne prefacem tot noi insine suntem pentru ca noi ne permitem schimbarea, fiind o alegere, suntem noi insisi. Numai femeile dependente de telenovele si dobitocii fani Copilu' Salam traiesc cu impresia ca oamenii pot fi altcineva decat ei insisi.

Unde e intrebarea?

Cat despre felul cum protestati amandoi ca doi octogenari invidiosi, eu zic sa va luati de manute si sa beti niste apa. Copiii de azi lucreaza cu ce au la indemana, asta e lumea in care s-au nascut si nu fac decat sa se adapteze. Daca voi v-ati fi nascut in locul lor, ati fi exact unde sunt si ei, asa ca apucaturile de superioritate pe care le afisati nu isi au rostul. Orice generatie va excela la ceva si va da chix la altceva. Lucrurile asa au stat dintotdeauna si chiar daca se va ajunge la era prezisa de Idiocracy noi oricum nu vom trai sa o vedem. Asa ca, repet, apa rece si trageti aer in piept.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ca tine cred si eu.In loc sa vedem ce putem face sa schimbam ceva, dam vina pe pustimea de 12-17 ani.
On topic :
Pai ma oameni buni...cine le-a creat conditiile astea? Cine le-a creat lumea de acum? Nu cumva generatiile de dinainte? Vreti un vinovat? Hai sa ne uitam cu totii in oglinda si sa mai lasam in pace pustimea. Da, e drept ca si ei ar putea sa gandeasca altfel...dar parintii sunt cei care au OBLIGATIA de a-i indruma.

Cat despre toate cele enumerate de tine, cum spune si krakilla, multe sunt native, altele se dezvolta fortat pe parcurs.