| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecuta mi-a venit menstruatia dupa 44 de zile de la ultima menstruatie iar acum 2 luni mi-a venit dupa 38 de zile.Luna asta mi-a intarziat din nou cu 43 de zile si inca nu mi-a venit.Inca nu mi-am inceput viata sexuala, am doar 15 ani.Imi intarzie din cauza pubertatii sau este ceva in neregula cu mine?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Așa este la început dar cu trecerea timpului se va regla.
Poți consuma ceai de crețișoară sau de urzici pentru reglarea lui.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primii ani de menstruatie, cam pana la 16 ani, apar tot felul de dereglari menstruale. Nu te ingrijora deocamdata, dar daca dereglarile persista dupa 16 ani, ar trebui sa te vada un endocrinolog.

| *Lyttle.me* a răspuns:

Inca nu este reglata menstruatia in totalitate. S-ar putea sa nu-ti vina 2 luni chiar. Ii ia ceva sa se regleze si aici depinde de persoana.Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi mai ales ca nici nu ti-ai inceput viata sexuala...:*

| elamit a răspuns:

Daca nu ti-ai inceput viata sexuala poti fi linistita, se poata intampla sa nu ai deloc cateva luni, dar se va regla cu timpu.

| rixu` e fan UCV [:x] a răspuns:

Din cauza pubertatii.de tine e bine da la mine vine la mai putin d 28 d zilewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E din cauza pubertatii.Stai linistitawinking. Se intampla foarte des la astfel de varstewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi o dereglare hormonala des intalnita mai ales in ziua de azi! Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie si sa ii spui ce si cum si vei primi un tratament care sa iti regleze menstruatia, caci mai tarziu, cand vei inecepe viata sexuala va fi mult mai greu, pentru ca vei vrea si anticonceptionale si, ma rog!
Asta, iar in al doilea rand, vei dori si tu sa devii mama, si va trebui sa stii totusi ca esti sanatoasa si din punct de vedere hormonal, caci o asemenea intarziere nu e tocmai normala, si se poate trata cu succes acum, in primii ani ai adolescentei!
Nu e ceva de speriat, ci de corectat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dffasfa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici mie nu mi-a venit doua luni, nu mi-am inceout viata sexuala, dar m`am perturbat, fara vibrator.cu degetele. e vreo problema? am 13 ani.sa ma ingrijorez? rasp va rog.HELP