| GDR22 a întrebat:

M-am despartit de prietena mea de aprox 5 luni. In mare am trecut peste. De la inceput au fost diferente mari intre noi. Ea a terminat facultatea si masterul, eu am abandonat studiile. Si ea fiind dintr-o familie mixta, tatal ei fiind ceh, a prins repede job intr-o multinationala. Amandoi am avut job, dar ea castiga mereu aproape dublu cat mine. Nu ma intretinea, desigur, dar eram constient ca in mare ea aducea venitul in casa. Am fost patru ani impreuna.

Anul trecut in primavara ea a vrut sa ne apucam de sala amandoi. Eu sunt un tip destul de introvertit si nu am vrut. Am propus sa facem in casa miscare. Am facut in casa. Eu insa nu m-am tinut. Am grija de igiena mea si sa nu fiu obez sau supraponderal, dar nu pun pret pe muschi si din astea. Consider ca altele sunt mai importante. Si ea a inceput sa umble la sala. Pana la urma s-a despartit de mine, caci a zis ca eu nu vreau sa evoluez deloc. Desi simt ca i-am oferit ceea ce orice femeie si-ar dori. Voiam sa o iau de nevasta. Are aproape 29, eu am 31. E cam timpul. Ea nu voia sa auda de casatorie.

Si mi-a zis acum cineva ca si-a facut cont pe tinder (un prieten comun) si ca nu iese decat cu tipii super bine facuti, cu muschi, inalti si toate cele. Cica s-a saturat sa i se spuna ca femeia nu are dreptul sa aleaga, ci trebuie sa accepte orice.

Nu neaparat ca vreau sa ma impac cu ea, desi inca ma gandesc la ea. Dar credeam in toti acesti ani ca simte ceva pentru mine, nu ca e cu mine pentru ca i s-a zis ca nu ar trebui ca femeie sa aiba pretentii. Si ma gandesc ca poate am trait in minciuna. Mi-e si putin frica pentru ea. Cred ca aplicatiile astea de dating sunt pline de dubiosi si aia „cu muschi" sunt profiluri false. Ar trebui sa incerc sa vorbesc cu ea? Nu am contactat-o de atunci, nu am insistat. Dar parca imi vine.

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Deja la Varsta asta vrei însurătoare frate? ești tânăr, distrează-te, ieși în cluburi și străbate cât mai multe cearșafuri, viața e scurta

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea atat timp cat interesele tale si ale ei au ramas in continuare complet diferite. Daca nici ideea casatoriei nu ii convine si tu esti setat pe ea, cum veti rezolva? Asta e un subiect sensibil exact ca sarcina, cand unul dintre parteneri doreste copil si celalalt nu.

,, Nu neaparat ca vreau sa ma impac cu ea, desi inca ma gandesc la ea.''- Daca zici asta ca sa dai de inteles ca doresti sa ramaneti prieteni, again, nu e deloc o idee buna.Stai linistit, nu sta nimeni 4 ani cu o persoana pentru ca altcineva i-a zis ca nu ar trebui sa aiba pretentii. Oare nu e gresit sa dai cu piciorul la lucrurile reale care au existat intre voi? Iti mai si amarasti sufletul cu astfel de ganduri.Na, priveste matur, ceva mai realist, si incearca sa accepti ca oamenii si perspectivele lor se schimba, simultan cu planurile de viata plus orice altceva de pe langa, dar asta nu inseamna obligatoriu ca trecutul e o minciuna.Cel putin nu in toate cazurile.Asa presupun eu aici, fiindca 4 ani e o perioada considerabila.

Aplicatiile astea sunt pline de persoane dubioase si superficiale, intr-adevar, dar fosta ta e femeie matura, stie ce face.Iar daca nu, va afla pe parcurs.Nu mai este necesar sa ii porti de grija atat timp cat nu mai sunteti impreuna, mai bine e sa ai tu grija de persoana ta si atat, deoarece este evident ca inca mai suferi dupa ea.Incearca sa iti clarifici mintea, sa stabilesti ce vrei cu adevarat: sa iti vezi de propriul drum si sa cauti o femeie care e pe aceeasi lungime de unde cu tine, alaturi de care sa formezi o familie, sau sa te intorci la ciorba reincalzita care e posibil sa te refuze? Esti liber sa alegi oricare dintre cele doua, atentie totusi ca despartirea nu va sterge discrepantele dintre voi, ele inca vor exista si veti avea mult de munca, reciproc, ca sa trecesti peste.Repet, ai grija de tine si alege intelept! Bafta.

| LordCristobal a răspuns:

Frate,este inutil sa te mai gandesti la ea pentru ca nu mai este iubita ta.De ce te preocupa pe tine cu cine iese ea sau daca da vreun dubios? Asta e fix problema ei si cred ca si ea stie cum sa se protejeze de persoane dubioase.
De iubit te-a iubit la un moment dat dar nu a existat compatibilitate intre voi:ea e o fire mai extroverta si dinamica in timp ce tu esti mai domol si introvertit.Nu cred ca ai trait in minciuna dar atat a fost sa fie relatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba are 29 de ani, studii superioare și bani. E cam naivă și superficială dacă își caută "parteneri" pe site-ul ăla plin de dubioși și ratați.

Nu vorbi cu ea. Las-o sa se dea cu capul de pragul ușii și să-și învețe lecțiile vieții pe propria piele. Nu ai nicio obligație față de ea. E majoră.

| Miruna333 a răspuns:

O cam denigrezi cand spui ca datorita tatalui lui a luat job-ul. Nu isi avea rost acest aspect, total nefolositor.
Al doilea lucru,,, simt ca i-am oferit ceea ce orice femeie si-ar dori'', fiecare femeie are asteptari, dorinte, nevoi diferite, posibil sa nu fi coincis cu ce isi dorea ea.
,, E cam timpul.'' Poate pentru tine, nu pentru ea.
Nu, nu ai de ce sa vorbesti cu ea. Este strict viata ei si alegerile ele. Simt putina gelozie cand vorbesti de barbati care arata bine si cu muschi, cu siguranta nu toti sunt dubiosi sau fake. Poate o sa aiba noroc. Nu aveati interese comune oricum, gandeste-te la viata ta si atat

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Imi pare rau sa o spun. da, are dreptate cu evolutia. Ia-o insa in modul. Fa lucruri pentru tine, nu pentru a impresiona ci pentru a dezvolta o stima de sine buna, decenta.
Despre ea acum. nu mi se pare ca va potriveati, in plus dansa tinzand spre orizonturi cu forme bine definite.
Ia totul in modul, caci nimic nu este ceea ce pare. Daca ai posibilitate sa inveti ceva nou, fa-o caci ocaziile trec si poate nu se mai intorc. Daca ai posibilitate sa te angajezi intr-un loc pe un salariu putin mai mic, dar de unde sa inveti fa-o. Nu sunt banii totul in aceasta viata trecatoare. Ridica fruntea si ramai demn in fata faptelor tale. nu am spus-o eu. a spus-o Pierre de Coubertin, parintele Jocurilor Olimpice.

| Spiderul a răspuns:

Întreb și eu, în ce domeniu lucrați voi?