| An0n1m94 a întrebat:

Ma detest din toate punctele de vedere incepand de la cum arat pana la ce sunt eu capabil sa fac defapt pana la ce NU sunt eu capabil sa fac pentru ca nu sunt capabil sa fac nimic, mi-e frica pana si sa imi spun parerea gandindu-ma ca o sa zic ceva gresit sau o sa rada ceilalti de mine
In iubire nici numai zic am 21 de ani fara sa fi avut vreodata o prietena, am tinut o singura data o fata de mana si atunci pentru ca nu stiu ce i-a venit iei sa ma prinda de mana, oricum si atunci daca am rezistat 5 minute sa o tin de mana, pur si simplu mi-am tras mana nu am mai putut
Nu am curaj nici macar sa privesc o fata in ochi imi trag mereu privirea pentru ca nu vreau sa ma vada cat de urat sunt
De ani buni imi zic ca numai are rost sa traiesc da la cat de las is n-us in stare sa fac ceva
Cumva tot ce imi da speranta ca daca viata mea in viitor va fi mai rea decat e acuma e ca pot sa ii pun capat oricand

Daca eu ma detest pe mine in halu asta cum as putea sa am si eu incredere in mine sa fac ceva in viata asta, sa actionez cand simt eu ca trebuie fara sa imi fie frica?

12 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta unii baieti in ziua de azi devin niste muieri penibile, poate mai rau decat pustoaicele de 11 ani. frate eu am cunostinte care arata urat dar au avut tupeu si au strabatut cearsafuri nu au pierdut vremea pisand ochii cum faci tu, esti student, esti la varstala care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, betii in camin, club, distractie chefuri, incearca sa ai tupeu, mergi cu un prieten intr-un club, agata o fata cumparai de baut va imbatati apoi va faceti de cap ce e asa greu

| lpavel a răspuns:

Cel mai important pas care trebuie sa-l faci este sa inveti sa te iubesti pe tine asa cum esti si sa nu te intereseze parerea altora! Fii tu insuti iar daca rade careva de tine n-are decat sa rada dar tu macar te simti bine in ce faci!
Cat de bine inveti asta atat va creste succesul tau in toate! 90% asta conteaza la o persoana ca sa aiba succes in viata, cat de mult se apreciaza, indiferent de ce zic ceilalti! Mai poti sa fi indiferent la orice, invata sa stapanesti indiferenta, sa fie prietenul tau cel mai bun!
Apoi cu iubirea de sine va fi mai usor... mereu sa-ti faci pe plac incepand de la cele mai mici si neinsemnate lucruri! Si nu in ultimul rand gasesti sau fa-ti prieteni cu care te mai dezamortesti putin de viata asta! Conteaza foarte mult sa ai cativa prieteni buni! Bafta!

| Florentina9210 a răspuns:

Mergi la un psiholog, te va ajuta. Ai o stima de sine destul de scazuta si ar trebui sa iei masuri.

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa mergi la psiholog, parerea mea. Hai sa vedem ce-i cu tine! Esti depresiv sau doar negativist?

| Deaad a răspuns:

Esti un fricos.Bine ca recunosti.
Frate, ai 21 de ani, fa o schimbare.
Cred si eu ca te detesti.
Tu n-ai inteles nici pana acum ca oamenii timizi si fricosi nu supravietuiesc in societate?
Si suni ca un pusti de 14 ani.

| An0n1m94 explică (pentru Deaad):

Totu e usor in teorie

| sweetangels a răspuns:

Nu e un capat de tara. Cunosc de 26 ani si arata ok dar nu a avut prietena.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Trebuie sa mergi la Isus

| suntserios a răspuns (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Isus asta e psiholog sau?

| An0n1m94 explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Il astept sa coboare El la mine

| eudoareuu a răspuns:

Buna,

Inteleg ca ceea ce traiesti nu este confortabil pentru tine si ca nu poti gasi momentan sustinerea necesara din exterior. E important sa constientizezi ca resursele tale interioare pot fi un bun trigger catre schimbarea de care ai nevoie. In acelasi timp, cred ca poti gasi in jurul tau alte persoane carora sa le ceri ajutorul si care sa te sustina. Iti sugerez sa te gandesti la nevoile, dorintele, sentimentele si asteptarile tale din momentul de fata si la modul in care le-ai putea satisface.
Imi pare ca dorinta ta intrinseca de a rezolva lucrurile poate aduce solutii care pot fi identificate cu usurinta impreuna cu un psihoterapeut.

Mult succes!