| cristinutza20003 a întrebat:

Ma doare burta in partea de jos. Am mai mentionat si intr-o alta intrebare ca nu mi-a venit menstruatia. Daca nu imi vine o luna este normal? Adica ma doare burta ca si cum ar fi sa imi vina menstruatia dar nu apare. Dar tin sa mentionez ca am si diaree. Ma dor si sanii. De obicei mie inainte de menstruatie mă tot durea burta. Trebuia sa imi vină. Pe data de 28.07. 2018 dar mi-a întârziat. De 6 zile cu ziua de azi. Este ceva normal? Si am luat si in greutate. Si cam rușinos sa spun dar imi curge ceva alb pe chilotei.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau procesul sangerarii menstruale (menstruatia) NU porneste si continua sa intarzie datorita faptului ca una sau mai multe dintre glandele endocrine existente in organismul tau nu functioneaza la parametrii normali. Din aceasta cauza se produc modificari in desfasurarea normala a activitatii hormonale, ceea ce la randul sau influenteaza intr-o anumita masura desfasurarea intregului ciclu menstrual. Diferentele mai mari sau mai mici ale lungimii ciclului ca numar de zile de fiecare data sunt urmarea stricta a dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care NU reusesc sa produca la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata bine stabilita cei doi hormoni feminini : estrogen si progesteron. Astfel ca dereglarile hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot scurta sau elonga ciclul, sa provoace menstruatii cu totul atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile ca moment de pornite. Aceste situatii neplacute poate fi remediate doar pe cale medicala, prin efectuarea analizelor endocrinologice necesare si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog prin analizarea complexa si completa a situatiei existente, sa determine situatia reala/exacta si sa-ti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta provocata de stres ca si din greseala sa apara o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Se poate presupune ca cel mai probabil oricare dintre medicii ginecologi care te vor examina, iti vor prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de timp pentru a se regla durata ciclului menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| HazelEyes77 a răspuns:

Menstruatia mai intarzie cateodata chiar si la fetele/femeile a caror organism pare ca functioneaza asemenea unui ceas elvetian. E posibil sa mai apara usoare dereglari hormonale si atunci menstra se face asteptata cateva zile bune sau chiar saptamani. Si traversarea unei perioade stresante/tensionate influenteaza intr o oarecare masura ciclul menstrual. Asta daca stii ca n ai intretinut rapoarte intime neprotejate in zilele de maxima fertilitate. Daca e cazul poti face un test de sarcina dupa trecerea a 21 de zile de la contactul sexual. Numai bine