| Mosotti a întrebat:

Ma intreb eu de ce lumea nu e de acord cu videocahatul la persoanele majore.
Este o ramura necesara in societate si de aici ies si impozite, lumea doreste asta, cum sa fi contra la ceva ce tot tu vrei?
"Aaaa ia uite aia face videochat, de ce face?", pai ca vrei tu si multi altii.
Hai ca aia care nu folosesc asta e una, dar si din aia care folosesc, si aia condamna, culmea.

De unde ideea ca nu este okey asta? Nu e infractiune sa faci rau altora ca sa zici ca e ceva rau. Nu inteleg motivele pentru care unii vad aiurea chestia asta, se dezbraca la camera, si? Unde e problema? Ce se intampla rau daca se dezbraca? Ca doar nu iese ala din monitor sa-i faca nu stiu ce, sau ea lui.

Voi ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Respect si ingenunchiez in fata persoanelor care fac videochat

| ania a răspuns:

Doar sexul în căsătorie e aprobat de constiinta restul ratează scopul pentru care Creatorul ne- a înzestrat cu dorințe sexuale. Păcat vine de la grecescul harmstia care înseamnă a rata țintă. Ce e dezaprobat de conștiința e considerat rău și de unii pentru care avertizările conștiinței contează.

| Mosotti explică (pentru ania):

Dar nu e normal sa facem cum are ala creatoru scopu, ca nu e dictatura, e democratie, avem dreptul de a alege, n-au murit oameni la revolutie ca sa nu ne abatem de la scopul unui nu stiu cine care.
Hai sa luam ca exista acela, ce faci, ai scapat de ceausescu ca sa dai de tacsu, sau cum?

Ca dictatorii daca nu te aliniezi scopurilor lor, esti pedepsit, nu e bine, ratezi scopurile, constiinta dezaproba.
Ce zici tu e tipic cum fac dictatorii.
Normal ca e considerat rau daca nu faci ce vrea dictatorul, dar asta nu este democratia pe care o dorim.
Si tot asa, inventau aia cu constiinta, etc, de fapt sa-i faca pe oameni sa faca ce vor ei.
Si tot oamenii sa zica ce e rau daca nu fac ca ei.

Ce naiba, nu-ti dai seama ca ce zici tu e dictatura?
Dar daca zic de comunisti, o sa zici "nuuuuu, e dictatura, vrem libertate de alegere, de exprimare, sa nu ni se zic ce sa facem".
Pai e contradictie.

De aia a si fost inventata religia de smecheri, ca prin ea sa faci ce vor ei crezand ca a zis cineva sfant asta.
Ca altfel daca nu era asa, contestai dictatorii si nu era bine pentru ei.
Adica la voi daca e dictator om nu e bun, daca e dictator neom, e bun!
Pai tot dictatura e, rezultatul intereseaza, nu cine e acel dictator.

Democratia zice asa:
Nu trebuie sa faceti ce vreau eu neaparat, faceti si pentru ce scopuri vreti voi atat timp cat nu faceti rau altuia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel ce vizionează ce face? Ai auzit de iubirea firească, sexul firesc. Știi să faci diferența?

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Lasa mai Adriane ca tu esti de moda veche, nu ai cum sa intelegi.
Sigur ca sunt de acord cu tine subiectiv fiind, ca eu nu consum videochat, nu m-a atras vreodata, dar eu am fost obiectiv, nu am gandit prin prisma mea.
Ii inteleg pe cei care consuma.
Eu fac diferenta, dar in general nu vreau sa fiu subiectiv.

| Sophieka a răspuns:

E un mod de a castiga / pierde bani usor...Dar nu este o nevoie in societate. E o nevoie pentru cei incuiati, care nu socializeaza sau au probleme mentale / medicale... Insa e un joc nebunesc in care modelul ii ofera clientului iluzii si ii goleste cardul.

Nici pornografia din ziua de astazi nu e sanatoasa... Iar copii si nu numai, au acces din belsug la toate porcariile si lucrurile perverse pe care eu ca adult, nu le gandesc dara mite sa le doresc sa le pun in practica.

Nebunia asta de a face sex / de a avea un partener / de a pur si simplu consuma orice...bani, energie, timp etc nu e deloc sanatoasa. E o implementare a unor persoane care doresc sa stapaneasca lumea si sa impuna tot felul de porcarii in mintea noastra, pe care sa le consideram normale... Dar nu stau lucrurile chiar asa.

| Mosotti explică (pentru Sophieka):

Din moment ce e cerere, automat apare si oferta, desi aici intai oferta a aparut si apoi cererea, asa cum e la mai tot de fapt.
Intai cineva a facut asta si apoi a observat ca merge.

Nu stiu cat de nesanatos este, aici e relativ, depinde de om, pana la urma nu face cineva rau altuia, adica nu face vrei infractiune.
Multi fac perversitati si sunt f okey, occidentalilor li se pare ok sa ai fantezii de tot felul, astea n-au omorat pe nimeni. Daca ambii parteneri is ok, aia e.
Subiectiv sunt de acord cu tine, obiectiv nu, ca nu e normal sa proiectez gandirea mea altora.

Asta cu pornografia poate fi o problema daca stai acolo 7 ore pe zi adica daca da dependenta, etc.

| Sophieka a răspuns (pentru Mosotti):

Sa nu scuzam meseria asta ca nu e infractiune si nu da in cap nimanui...Creaza alta probleme...Inchide oamenii, ii face mai perversi, mai nesociabili, mai infideli si incapabili de a pastra o relatie reala.
E mai usor sa ne bagam in tot felul de prostii decat sa citim carti, sa apelam la consilieri / terapii, sa ne cunoastem pe noi, sa ne dam seama de mai multe, sa cautam sa ne schimbam in bine...E mai usor sa fim nocivi, sa ne victimizam s-a.m.d

Occidentul ne-a adus si minusuri, nu doar beneficii...Pentru mine nu este in regula fanteziile si "nevoia" asta mincinoasa si obositoare de a face sex tot timpul si de a-i cauta calitatile fizice unei femei inainte de toate.

Ai adus aceasta discutie, fiecare isi exprima parerea, daca nu iti place atunci sterge postarea.

| Mosotti explică (pentru Sophieka):

Imi plac toate postarile, fiecare are voie sa zica liber orice, atat timp cat respecta bunul simt, nu insulte, injuraturi, spam, misto-uri.
Ai dreptate ca uneori cauzeaza probleme, dar asta e treaba fiecaruia cum isi alege, ei sunt bine asa
Problema vedem, noi, lor daca nu le era bine asa, nu faceau asta.

Poate se simt mai bine dacat intr-o relatie de durata, depinde mult si de felul de a fi al omului.
Pe mine nu m-a atras nici videochatu nici pornografia dar in mod natural, chiar mi-e asa putin greata cand vad ca si-o baga peste tot.
Dar nu condamn pe ceilalti, eu am dat o parere obiectiva, nu e bine sa fim subiectivi.

De ex eu pe homo si pe barbatii care prefera sex anal cu femei, putin nu ii inteleg (desi fac eforturi sa da), cum pot sa o bage in rahat!? Ca oricat te speli, hai sa fim seriosi, colonul e plin de rahat mai ales la 15-20 cm inauntru.
Am mai pus parca intrebarea aici si mi s-a zis ca se spala, ca...etc.

Occidentul o fi adus minusuri, dar ei sunt sus asa! Deci e bine per total. Si din moment ce-s sus, inseamna ca nu prea fac prostioare, lumea invata, munceste, au familii, copii.
Noi? Avem si conceptii cum avem (mai ales pe LGBT) si suntem jos de tot.

Nu poti lua ceva bun de acolo ca nu te lasa ei, nu te lasa sa te dezvolti, vor sa-ti faci invatamantu praf ca sa te conduca mereu.

Occidentul este de doctrina catolica adica agresivitate, raceala, rautate, astia ardeau pe rug "vrajitoare" in trecut, ca doctrina nu se schimba chiar daca acum nu mai fac asa.
Noi suntem ortodocsi, o religie pasnica, nu ne suporta!
De aia nici n-am intrat in Schengen, nu ca nu vrea Austria, nu vrea nici unu, si vezi doamne "noi vrem dar aia nu vor".

| Dragosdoar a răspuns:

Da,la partea cu impozitul sunt total de acord. E foartte important sa se deduca taxe pentru a aduce bani la buget. Iarasi nu am Inteles de ce nici macar prostituia nu e adusa In discutie. Aia ar fi si mai benefica pentru oameni, nu numai pentru femei, dar si pentru barbati

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Nu e adusa in discutie si nu se legalizeaza ca sa ia ei spagi f mari pe neve.

| Sylvyu92 a răspuns:

In raport femeie barbat este o problema destul de mare zic eu, mie unul nu mi s-ar parea demn ca barbat sa ma rup de maini 8 ore cu un patron pe cap si sa castig nimic, iar femeilor societatea sa le puna totul pe tava si aici nu vorbesc de videochat ci de platforma de only fans, de ce a devenit totul atat de usor pentru tarfe, de isi practicau meseria asta cum trebuie muncit intr-o societate bolnava, numai vorbesc ca una la noi a fost promovata la tv ca faca nu stiu cati mii de euro pe luna, vorba unora vad fetele un exemplu in ea ca isi arata aia si la ce ii mai trebuie scoala? TRIST

| Mosotti explică (pentru Sylvyu92):

Pai nu e trist, uite eu prin 2010-2012 cand aratam bine ca faceam sala, mi s-a propus sa fac videochat, daca nu eram prea anxios in perioada aia, faceam, de ce nu? Bani castigati usor.
E o munca ca oricare alta.
Si daca faceam, facultatea de info tot o faceam paralel, pe care am inceput-o in 2013.

Si la barbati li se pune la dispozitie daca arata f bine dar nu e asa des ca la femei, aia e, eu am zis ca fizicul rules si multi zic ca-s eu tampit.
Devine usor cand arati f bine, si in societate, si in relatii si peste tot.
Lumea admira frumosu nu ce ai tu in cap sau alte bazaconii din astea. Asta prima data.
Si la copii "vai ce frumusica e...", nu zice "vaaai ce desteapta e"
Iar daca e unu uratel, nici nu-l baga in seama, nu cont ca se poarta bine si are cap fie ca are 10 sau 16 ani.

Cand nu arati e greu, si ca femeie si ca barbat, doar ca femeile 80 % arata okey, barbatii poate doar un 30 %.

F bine ca isi arata aia daca iese banelu, ca nu-ti face nimeni nimic prin monitor.
Insa conditia e sa nu se lase de scoala, scoala se face paralel ca sa-ti asiguri un viitor, ca nu stii cat mai arati bine.
Si strangi bani cat poti acum, inveti si aia e, ai asigurata o meserie acolo.

Cine lasa scoala e fraier/fraiera.
Medic esti si la 55 ani cu bani multi, dar daca te lasi pe videochat, cand nu mai arati bine mori de foame sau ajungi maturator.
Mai ales ca si asa, nu isi strang bani, cheltuie in prostie tot aiurea.

Asta este, pana si in relatiile de amicitie ala frumos e preferat pentru ca place la vedere si celor de acelasi sex.

Deci sunt de acord in anumite conditii, nu oricum.