| sufletranit_5626 a întrebat:

Ma v-a ierta Dumnezeu vreodata ca am facut avort?

Răspuns Câştigător
| šρяίηģ a răspuns:

Nu sunt de acord cu avortul si nici nu sunt Dumnezeu, deci nu te voi critica.
Trebuie sa intelegi ca Dumnezeu are o putere de iertare pe care noi, oamenii nu o putem intelege. Arata-i doar ca te caiesti. Poate ar trebui sa te spovedesti, daca acest lucru te face sa te simti mai bine.
Un copil este cel mai frumos dar pe care il poate primi o femeie, dar daca nu ai cu ce sa il cresti sau crezi ca nu ai ce sa ii oferi, decat sa il nasti si sa il dai in grija statului (care apropo nu cred ca se ocupa exemplar de copii) poate este mai bine sa nu il chinui dandu-i viata.
Pentru a evita eventualele depresii, ai putea consulta un psiholog.
Un ultim lucru pe care vrea sa ti-l spun este ca tu ar fi trebuit sa fii constienta de urmarile unui contact neprotejat. Ai grija data viitoare!
Dumnezeu te va ierta, nu-ti fa griji!
winking

| Debus_Firuta_1984 a răspuns (pentru šρяίηģ):

Da ai dreptate asa-i stii de multe ori femeia ce pacatuieste invata mai multe in viata asta decate altele "Dar tocmai vedeam un comentariu ca NU NU TE VA IERTA SI VEI ARDE IN FLACARILE IADULUI" in primul rand nu iti da nici un derept sa vb asa pentru ca nu cred ca aceea persoana nu are nici un pacat asa ca si EA poate arde exact cum tia lasat tie cometariul pentru ca LUI dumnezeu nu-i plac oameni rautaciosi sa ne gadim bine inainte sa lasam un comentariu si zice DOMNUL SA ARUNCE PRIMUL CU PIATRA CEL CE CREDE CA NU ARE NICI UN PACAT asa luati aminte happy

60 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa iti para rau cu adevarat si sa te rogi si sa tii post!

Elianna
| Elianna a răspuns:

De ce-ti bati singura cuie in talpa si pui aici o asemenea intrebare? Esti masochista? Iti place sa fi chinuita si batjocorita? Ai tot dreptul sa faci ce vrei cu corpul tau! Subiectul este foarte controversat! Du-te la biserica, confeseaza-te unui preot si gaseste-ti linistea sufleteasca sa mergi mai departe.

| Derye a răspuns:

De ce ai tu impresia ca noi am stii?
Ti se pare ca Dumnezeu frecventeaza site-ul asta?

| doar.pt.voi. a răspuns:

Dc ai facut asta?crying puteai sa te gandesti ca poate a2a oara nu vei mai putea face copiicrying

| Alex0194 a răspuns:

Daca te rogi si simti acea durere ca ai facut ceva rau si regreti sunt sanse insa noi nu avem de unde sa stim. Du-te si vorbeste cu un preot, el poate te va ajuta mai mult.

| andradat a răspuns:

Nu te va ierta.

| lovenotsex a răspuns:

Intrebarea mai degraba este:Te poti ierta pe tine?! Orice se poate ierta daca iti recunosti greseala, numai sinuciderea nu...

| AndutzaAndu a răspuns:

Cum au mai spus şi cei care au răspuns înaintea mea, crezi că Dumnezeu şi-a făcut cont pe site-ul ăsta?raised eyebrows
În orice caz... Doamne, nu înţeleg cum de ţi-ai putut omorî propiul copil, sânge din sângele tău... mai bine-l dădeai la vreun orfelinat decât să-l omori, şi nu numai tu eşti vinovată de asta, ci şi cel care a făcut treaba asta.
Dumnezeu este Iubirea, te va ierta, dacă te căieşti cu adevărat, dacă-ţi pare rău cu adevărat de păcatul ăsta care l-ai făcut şi de celelalte păcate. Mai bine te duci şi la un preot ca să te spovedească, dar ar trebui să-i zici şi de asta. Oricum, nici unul dintre noi nu prea te poate ajuta, decât Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| monique a răspuns:

Daca vrei sa fii iertata da. Mergi la un parinte bun (nu la primul popa care il stii), spune-i faptele tale, si asculta si fa ceea ce iti spune. In principiu pentru copilasul ce l-ai omorat trebuie sa salvezi altul cum stii tu, fie de la saracie, fie de la autodistrugere. Dumnezeu iti va scoate in drum destule ocazii sa repari greseala.

| MisterKat a răspuns:

Esti un zero barat in 4, fata draga! Un caracter infect!

| Gigiku a răspuns:

Nu. Nu te va ierta. Ai incalcat una din cele 10 porunci.
6. Sa nu ucizi.

| claudiea79 a răspuns:

Draga sa nu mergi la preot ce treaba are preotul cu viata ta sexuala? nu ar trebui cind ne spovedim sa zicem cite avorturi am facut. nu este traba preotului sa te intrebe citi barbatii ai avut? si ce ai facut cu ei in pat? si preotii pacatuiesc. toti pacatuim. dumnezeu iarta. daca nu ai banii sa cresti un copil; daca nu ai casa ta; potate nu ai servici. sau sot.nu eu trebuie sa te judec.decit sa faci un copil pe care sa il urasti sau sa il bati sau sa nu ai ce sa ii dai de mincare ca poate nu ai banii.mai bine ca ai facut asa. l-ai scutit de suferinta. a 2 a oara sa folosesti anticonceptionale sau prezervativ. stiu ca te marcheaza fizic si psihic dar incearca sa uiti si sa te ierti. nu ai avut de ales...sa nu mai ziceti cite avorturi ati facut. eu nu ma duc la spovedanie ce treaba are popa cu cine am fost are in pat? cu ce ma ajuta pe mine sau pe el? face lumea mai buna? nu. eu am 32 de ani nu am facut nici un avort dar ma enerveaza intreabarea. ce cauta dumnezeu in patul nostru? trebuie sa fie in sufletul nostru

| claudiea79 a răspuns:

Biserica nu este ginecologie preotul nu este doctor sa te intrebe ce ai facut in pat; cu cine si de cite ori.

| candycarrie a răspuns:

Daca regreti cu adevarat Dumnezeu iarta orice. Din intrebarile tale observ ca ai un prieten violent si neintelegator deci e posibil sa ti se repete faza(cunosc cazuri, nu spun asa din auzite) daca mai faci un avort pe langa asta deja nu mai este accident, e prostie. ia'ti masuri de precautie pentru viitor pentru ca daca tu erai avortata nu mai existaibig grin deci gandeste'te.

| Gizăz a răspuns:

Nu, nu te „v-a" ierta. Eşti o păcătoasă şi vei arde în iad. Uăăăă!

| Debus_Firuta_1984 a răspuns (pentru Gizăz):

Esti tu in masura sa vb asa nu tie frica ca poate si pe tine tot asta te asteapta flacarile iadulu stii cum zice IISUS CINE CREDE CA NUI FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL CU PIARTA asa ca esti in masura? te rog sa iti masori cuvintele pentru ca daca este pana acolo nici lui DUMNEZEU nu-i plac oameni rai ca TINE si DUMNEZEU o va ierta pentru ca EL ESTE PACE SI IUBIRE ok

| ClaraZ a răspuns:

Nu avem de unde sa stim asta.Sunt cu totul impotriva avortului.Cum ai putut sa iti omori propiul copil?raised eyebrows

| Debus_Firuta_1984 a răspuns (pentru ClaraZ):

Daca ti s-ar intampla tie ai avea raspuns asa ca te rog nu mai pune intrebari stupide incearca si vei vede cum este sentimentul astasad

| Spufff :x a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres yahoo:en-US:official%26sout%3D1%26ndsp%3D20%26biw%3D1280%26bih%3D718%26tbs%3Disch:1. scuza`ma trebuia s`o fac :). Ce vina avea acel copil?:(.

| MidnightLady a răspuns:

Daca te-a iertat profesoara de romana si te-a trecut clasa, te va ierta si Dumnezeu.
Da` ce intrebare e asta?! Crezi ca vreun utilizator are conversatii directe cu Dumnezeu si-L va intreba daca o sa te ierte sau nu?

| traficanta a răspuns:

Asa dupa tine. asta e intrebare de pus pe net? Prima ta grija era sa te duci in casa Domnului si sa ii ceri iertare. sa te caiesti, sa vorbesti cu un preot, spovedeste-te si iti va da un Canon, nu ai voie sa intrii in casa Domnului, sa te impartasesti si nu stiu ce sa mai faci pentru mult timp, o sa iti zica el. pana atunci, post, rugaciune.Si Dumnezeu iarta, ca El ii iubeste pe toti. dar stii cum se spune, ierti da nu uitiwinking niciodata nu e prea tarziu sa te caiesti si. cu ajutorul lui Dumnezeu. o sa reusesti sa treci peste asta. dar niciodata nu o sa uiti.

| Byencutzz a răspuns:

Mi se pare o mare prostie. pentru ce ai mai facut copil daca stiai ca il vei omori? eu nu stiu nu inteleg cum puteti trai cu sentimentul ca ati omorat un copil al vostru cat de saraca eram il opream, ce suflete... unele sarace se caiesc sa faca copii si voi avortati?

| Nu a răspuns:

Intreaba-l pe el.

Răspuns utilizator avertizat
| Marry:X a răspuns:

Buna.In primul rand, trebuie ca tu sa iti regasesti pacea sufleteasca, sa te ierti pe tine insuti pentru fapta pe care ai comis-o si dupa aceea, te duci la Biserica, te spovedesti si prin multa rugaciune si pocainta, Dumnezeu te va ierta. Oricum, tu esti vinovata pentru avort, deoarece daca aveai grija nu luai viata unui suflet nevinovat.Pa,pa.

| evelin_1888 a răspuns:

Daca te rogi mult cred ca da.deci du-te la biserica

| Nirvana a răspuns:

Daca la 17 ani ai facut un avort e clar! Am vazut si ce raspunsuri ai dat pe la intrebari. Si asta e clar. Nu te judec, dar era mai bine daca il dadeai la orfelinat daca nu esti in stare sa-l cresti. Sexul presupune si responsabilitati nu? Poate cand iti va veni mintea la cap vei realiza ce greseala mare ai putut sa faci. Unii oameni isi doresc copii si nu pot avea, iar unele... In fine. Schimba-ti stilul de viata pentru ca inceputul e greu. Si daca la 17 ani ai un avort pe constiinta...happy

| emotivegirl a răspuns:

Avortul, cunoscut si sub numele de "intrerupere de sarcina" sau "chiuretaj", este un pãcat foarte mare inaintea lui Dumnezeu.
Sfatuiesc atat femeile care au facut avort in trecut, cat si barbatii care au indemnat sau care si-au dat acordul lor pentru infaptuirea avortului, sa se opreasca a mai face lucrul acesta in viitor, si sa mearga cat mai repede la preot pentru a-si marturisi pãcatul. Iertare exista pentru orice pãcat marturisit, indiferent de gravitatea lui. Asadar, si pentru pãcatul avortului exista iertare, atata timp cat persoana in cauza are cainta si parere de rau pentru el si nu-l mai repeta in viitor.
Femeile care fac avort se imbolnavesc deseori de boli grele, nevindecabile, imbatranesc inainte de vreme, sufera mai ales de nervi, nasc copii bolnavi si infirmi, nu se inteleg cu barbatii lor, au mustrare de constiinta pana la moarte, sau cel putin timp de zece ani, daca se pocaiesc si primesc canonul randuit de duhovnicii lor. Iar daca nu, le asteapta canonul cel vesnic in muncile iadului, de care sa ne fereasca pe toti Bunul nostru Mantuitor."
http://www.orthodoxphotos.com/readings/avortul/
http://www.avort.ro/

| Stella a răspuns:

Imi pare sincer foarte rau de tine...

imi pare rau si de copilashul care avea dreptul la o viata...

ador copii mici mii asa o mila sadsad

sadsadbroken heart

| LittleandLiars a răspuns:

Avortul este cel mai mare pacat big grinsad

Imi pare rau...crezi ce vrei...sadcrying