| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista in ziua de azi relatii incepute in viata reala? Sau sa faci complimente unei persoane? Pur si simplu sa vorbesti cu cineva de care iti place, pe care nu-l cunosti. In ziua de azi mai toate relatiile, chiar si de prietenie, incep in online. Asa e acceptat in societate, in schimb daca m-as duce din senin la o fata sa ii spun "Ești top!" as fi dat pe mana militiei, sau cel putin vazut cu ochi rai, ca un ciudat. Recunosc ca si pentru mine majoritatea relatiilor(de prietenie, ca altele n-am) sunt in online, ba chiar si cu cei cu care ma stiu in realitate vorbesc mai mult in online. Cam tristuț. Ba chiar am impresia ca pe online e mult mai usor sa vorbesti mult(si prost) iar apoi daca voi sunteti prieteni si ati vorbit o droaie, mii de mesaje, e chiar ciudat sa va vedeti, cand deja stiti totul unul despre altul si e greu sa incepeti o relatie din acest punct destul de awkward. Ciudate vremuri.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Pe internet poti sa fii cine vrei tu si sa dai de absolut oricine, iti creezi o masca, un personaj, o falsa imagine care in realitate poate sa nu corespunda, dar da,, e trist ca lumea s-a angajat intr-o lume virtuala, cu totii avem momente cand petrecem mai mult timp decat trebuie pe net, trebuie sa stii sa pui stop.

Cat despre abordarea din realitate, trebuie sa arati macar decent si sa ai papagal sa o faci sa se simta bine in prezenta ta, dar majoritatea se sperie avand antecedente cu fel si fel de nebuni, le iei din scurt si nu stii nici tu dar nici ele cum vor reactiona pe moment, depinde si de ele cum sunt ca persoane daca sunt deschise, le arde de vorba din prima, aveti conexiune, bla bla

32 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Soluția este sa socializati, sa ieșiți în oraș, sa va faceți prieteni, in realitate, la facultate, la munca etc.

| Emazio a răspuns:

Eu am inceput o singura relatie din online, restul au fost fata in fata