| Sophia1989 a întrebat:

Menstruatie pe 14 iunie. Ciclu menstrual de 25 de zile. 28-29 iunie este perioada fertila? Rog parerea unui specialist.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, foarte fertila.

evenso
| evenso a răspuns:

Gresit!
In mod normal ciclul menstrual este de 28 de zile.
Daca ai un ciclu regulat si prima zi de sangerare a fost in 14 Iunie, atunci perioada fertila va fi aproximativ intre zilele 23 - 30 Iunie ( perioada fertila este aproximativ de 7 zile )

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

14 iunie + 12 ( aprox jumătatea lui 25 ) = 26/27 iunie = ziua ovulaţiei!

Perioada cu fertilitate RIDICATĂ este 21-29 iunie ( deci cu 5 zile înainte şi 2 zile după ovulaţie )!

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.
Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.
Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Metoda calendarului in cazul ciclului regulat :

Daca femeia are ciclu regulat, "ceas", este foarte usor sa calculezi zilele de fertilitate prin metoda calendarului. Sa zicem ca in fiecare luna ciclul tau dureaza 28 de zile. Ceea ce se stie relativ sigur despre ciclul menstrual este ca din ziua cand are loc ovulatia si pana la aparitia menstruatiei trec aproximativ 14 zile.

Deci, in cazul cu ciclul menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximativ in ziua a 14-a (28 - 14 = 14). In aceasta situatie, zilele in care exista sansa sa ramai insarcinata este intre ziua a 9-a si ziua a 16-a (4-5 zile inainte de ovulatie si1-2 zile dupa ovulatie).

De ce 4-5 zile inainte de ovulatie? Pentru ca spermatozoizii pot trai in uter si in trompele uterine pana la 4-5 zile. Si daca inainte de ovulatie cu 4 zile ai avut un contact sexual neprotejat, este foarte posibil ca unul dintre spermatozoizi sa fi supravietuit si sa fecundeze ovulul in momentul in care acesta este eliberat de ovar.

De ce 1-2 zile dupa ovulatie? Pentru ca ovulul traieste 24 de ore, timp in care orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina.

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

ATENŢIE : În restul acestei perioade, discutăm despre o perioadă cu fertilitate REDUSĂ, asta NU înseamnă "inexistentă"!

Deci, şi în rest poţi rămâne însărcinată, dar riscul este mai REDUS!

Pentru mai multe detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

| Sophia1989 explică:

Pai tocmai ziceam ca al meu a fost de 25 nu de 28 de zile. si asta de multe luni. Deci este sau nu perioada fertila in perioada 28-29 iunie?