| Bebel Ciufulit a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 2 zile, am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Dupa cat timp mai pot face unul? Si care este cel mai bun?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina concludent il poti face de-abia in a saptea zi de intarziere, din prima urina de dimineata si il repeti dupa inca 3 zile, in aceleasi conditii. Barza si Sure Check sunt foarte bune.

| Ancestralsoul a răspuns:

Daca se suspecteaza ca un contact sexual ar putea determina aparitia unei sarcini testarea la 10-12 zile este la fel de nesigura, rezultatele fals negative fiind foarte frecvente. Spermatozoizii traiesc in medie 3 zile in interiorul femeii, unii traiesc chiar 5, deci dupa un act sexual fecundatia se poate produce si la 5 zile daca ovulatia are loc doar atunci. Dupa fecundatie pot sa treaca 12-14 zile pana la implantare, apoi 1-2 zile pana cand gonadotropina corionica ajunge in urina la un nivel suficient de mare pentru a fi detectata de testele de sarcina pentru acasa. Deci pot trece 5+14+2, adica 21 de zile dupa un contact sexual pana ca sarcina sa poata fi detectabila, testele facute mai repede putand avea rezultate fals negative. Daca ai dubii referitoare la rezultatul unui test de sarcina, cel mai bine ar fi sa-l repeti peste 2-3 zile. Daca ar fi dupa mine as recomanda ca din start sa se foloseasca 2 teste de sarcina, de firme diferite, pentru a avea un rezultat cat mai aproape de adevar. Daca testul de sarcina are rezultat negativ, iar menstruatia continua sa intarzie este indicat sa se faca o vizita la ginecolog pentru a identifica motivul intarzierii.Succes si atentie mai multa, 5 minute de placere te pot costa o viata ratata sau distrusa.

| andreutza_5786 a răspuns:

Poate iti intarzie ciclul si mie mi sa intamplat...mai asteapta vreo 2-3 zile. mie mi-a intarziat o saptamana timp in care am facut teste in fiecare zi si tot negativ mi-a iesit deci mai fa-ti una dupa o saptamana daca nu iti vine pana atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In a 7-tea zi.barza este cel mai bun test