| Kate1979 a întrebat:

Mi-a venit menstruația normal si destul de abundent, ca de obicei, si de asemenea la timp, însă m-a ținut doar 4 zile si putin in a 5-a, in cazul in care înainte ma ținea si o saptamana. Menționez ca mi-am început viața sexuală luna trecută. Si mai mentionez faptul ca de câteva zile am o scurgere albicioasă pe chilot. Care sa fie motivul? Ce părere aveți? Ar trebui sa fiu îngrijorată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati moderate este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se autocurata si de a se mentine o stare de echilibru a florei vaginale si a pH-ului. Menstruatia are un efect semnificativ asupra tipului de secretii vaginale pe care le vor produce glandele existente in vagin de-a lungul unui ciclu menstrual, aceste secretii fiind marite cantitativ inainte si dupa menstruatie. Si asta din cauza faptului ca pH-ul vaginului variaza destul de mult in timpul menstruatiei, determinand o scadere a nivelului de aciditate a vaginului ceea ce poate creste riscul de infectii vaginale inainte sau dupa menstruatie, dar o cantitate mai mare de secretii va ajuta la indepartarea eventualilor factori patogeni. Cam la jumatatea perioadei dintre doua menstruatii este perfect normal sa constati o crestere a cantitatii de scurgeri, dar unai mai aparte cu aspect de albus de ou, fiind vorba de mucusul cervical, produse de cervix (colul uterin) in cele 3-4 zile de dinaintea ovulatiei, aceasta putand reprezenta un semn foarte clar privind ovulatia.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul de zile de menstruatie depinde de cantitatea de menstra ce se formeaza in urma destramarii/distrugerii ciclice a endometrului. Dimensiunea (marimea si grosimea) endometrului variaza de la un ciclu menstrual la altul, deoarece dezvoltarea/marimea acestuia este influentat de echilibrul existent (in ciclul respectiv) intre cei 2 hormonii femenini, estrogen si progesteron. Cresterea sau scadera cantitatii unuia in raport cu celalalt hormon vor influenta grosimea acelei captuseli a uterului precum si numarul si densitatea vaselor de sange care strabat endometrul respectiv. In concluzie in momentul eliminarii endometrului prin menstruatie, daca este vorba de un endometru bine dezvoltat si cantitatea de menstra va fi mult mai mare si implicit va creste si numarul zilelor de menstruatie. Daca endometrul a fost unul anemic/firav si menstruatia va fi una pe masura. Din acest motiv perioada de menstruatie poate sa difere de la ciclu la ciclu, astfel ca acest lucru nu trebuie sa provoace vreo ingrijorare. Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi de aceasta scurgere pe care ai avut-o. Este un fenomen normal la toate femeile care au facut sex.