| alice1234 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala pe data de 5 mai, neprotejat, iar in data de 8 mi-a venit ciclul menstrual. In mod normal trebuia sa imi vina in 5 iunie, dar in aceasta data am avut un alt contact sexual(tot neprotejat)m dar nu a ejaculat in mine. Am luat escapelle in data de 6 desi nu eram in perioada fertila, stiam ca sunt sanse mici sa fiu insarcinata, dar ma gandeam la acel lichid care contine spermatozoizi si l-am luat pentru orice eventualitate. E data de 10 si inca nu mi-a venit ciclul, azi am vomitat si mi-e frica. E posibil sa fiu insarcinata sau sunt efectele escapellului (deoarece l-am luat chiar daca nu a ejaculat si nu eram nici in perioada fertila)? Si intarzierea ciclului sa fie din aceeasi cauza? Mentionez ca dupa ptimul contact neprotejat am facut un test de sarcina care a iesit negativ(dupa 3 sapt am facut testul). E posibil sa fie efectele escapellului sau e vorba despre o sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate considera ca exista 2 cauze care pot influenta neinceperea menstruatiei si anume : 1. ) Este posibil ca aportul de hormonii sintetici in organism, proveniti din pastila contraceptiva sa-ti fi dereglat foarte mult ciclul menstrual, mai ales ca pastila s-a folosit ABSOLUT INUTIL; 2.) Ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si in acest moment este vorba de un ciclu a carui durata este mai mare/mai lunga, imposibil de determinat. Probabilitatea de a fi insarcinata, teoretic este exclusa fiindca in conditiile descrise si la data la care a avut loc contactul sexual era IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Daca inceperea menstruatiei continua sa nu se produca nici in zilele urmatoare, pentru a obtine un rezultat corect, incontestabil ti-as sugera sa iti faci un test de sarcina pe baza unei analize de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns:

In mod normal ciclul nu iti vine exact la o luna.Asa ca nu este nimic anormal ca ti-a venit pe 8 iunie.

| alice1234 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru un raspuns cat de repede