| ElAnonimul a întrebat:

Mi s-a rupt ața de la penis și a curs sânge... ce ar trebui să însemne asta?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai reusit o asemenea ''performanta notabila'' rolling on the floor nu-i asa, afla ca ti-ai batut pur si simplu joc de penisul tau dar si de viitoarea ta activitate sexuala. In urma ruperii frenului penian adica a ''atei'' sau a ''capastrului'' in termeni populari, se poate afirma fara a gresi cu ceva, ca NU se intampla nimic deosebit cu exceptia faptului ca barbatul respectiv va constata dupa cativa ani ca a devenit posesorul unui penis efectiv ''mort'', inert, lipsit complet de sensibilitate. ''Ata'' care este SANATOASA d.p.d.v fiziologic, ramane INTREAGA/INTACTA intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, adica un fel de tub, o teaca subtire constituita din tesut dermatic care leaga preputiul (pielea care acopera capul) de partea de desubt a glandului si prin lungimea sa bine stabilita permite preputiului sa aiba mobilitatea necesara, incat prin miscarea sa de inainte si inapoi sa se produca acoperirea dar si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de vreo afectiuniune sau de o anumita boala si ca urmare frenul devine slabit, rigid si 'fragil. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. In urma ruperii accidentala sau intentionate dar complet iresponsabile a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza asa cum in mod absolut gresit considera destul de multa lume NEINFORMATA, ci din nefericire devine posesorul unui penis INERT, INSENSIBIL si complet lipsit de excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acel tub dermatic trece un vas de sange important care are rolul de a iriga cu sange suprafata foarte fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat si vasul de sange si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange oxigenat. Din acest motiv piele fina care acopera glandul in timp scurt se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea, fiindca mor si dispar toti senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Producerea acestui fapt este dovedit si verificat in cazul barbatilor al caror penis este circumcis si lipseste frenul si preputiul. Acum ai aflat la ce modificari ulterioare poti sa te astepti in viitor. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sa-ti de gandit ca ai probleme de sanatate cu penisul. Ata(frenul) se rupe la primul contact sexual doar la baietii care au probleme de sanatate cu penisul. Consulta un medic urolog si urmeaza-i sfaturile.

| Andreeush a răspuns:

E la fel ca la fete când se rupe himenul... curge sânge.
Nu ar trebui să îți faci griji.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeush):

Presupunerea ta este complet eronata, gresita, deoarece in privinta informatiei corecte nici nu poate fi vorba. Daca intr-adevar himenul reprezinta un tesut absolut INUTIL, in privinta FRENULUI penian NU se poate face aceeasi afirmatie fiindca acst tesut aparent inutil are un rol foarte important atat in privinta existentei, dar mai ales al nivelului libidoului pe care-l va avea in viitor. In concluzie chiar ca are motive si inca serioase in a-si faca griji pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca esti un Macho Man.

| Xalion a răspuns:

S-a dus virginitatea...

| gunw0w a răspuns:

Ca s-a rupt ata.