| Mahna a întrebat:

Mucusul cervical e un indicator bun al perioadei fertile?
Chiar în ziua ovulației, se mai secreta acel mucus fertil, umed, care se întinde?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Mucusul cervical este unul dintre cei mai precisi indicatori ai perioadei fertile a ciclului menstrual si al momentului de eliberare/producere a ovulului. Mucusul cervical incepe sa fie secretat incepand cu circa 5-6 zile fata de data ovulatiei propriu zise. Cantitatea de mucus creste progresiv zi de zi si devine tot mai fluid pe zi ce trece, ajungand ca in preziua si ziua ovulatiei sa aiba o consistenta asemanatoare cu cea albusului de ou. Mucusul cervical devine mai alunecos si mai elastic la atingere si se intinde ca o pelicula transparenta intre cele 2 degetele desfacute in V, cu care se face verificarea prezentei si a cantitatii de mucus existent in vagin. Imediat dupa producerea ovulatiei, cantitatea de mucus cervical scade rapid pana la cea considerata ca fiind normala pe intreaga perioada a ciclului menstrual. Femeile experimentate pe baza mucusului cervical isi pot determina in proportie de peste 95-98% care sunt zilele perioadei fertile si zilele perioadelor infertile ale ciclului lunar.