| Mahna a întrebat:

După ce am avut un joc sexual cu prietena mea, în care nu a existat nici penetrare și nici ejaculare( doar un fel de "rubbing" - "frecare" a organelor genitale. penis- clitoris, labii și NU vagin) a luat pastila de a doua zi la 18 ore de la acest joc. As avea câteva întrebări la care v-aș ruga să îmi răspundeți:
Ținând cont că era în ziua a 9a a ciclului ei menstrual ( ciclul ei obișnuit fiind de 28-30 de zile) la două zile după ce i se terminase menstruația, exista vreo șansă ( ținând cont de actul care nu a inclus penetrare, ejaculare + pastila de a doua zi) ca ea sa rămână însărcinată?
După ce a luat pastila, a continuat să secrete acel mucus cervical gros, alb gălbui, mucus caracteristic perioadei nefertile sau ușor fertile, chiar daca ziua presupusei ovulații (20 martie) a venit. Mucusul cervical caracteristic ovulației..Umed, care se întinde, lipsește. Asta înseamnă că pastila și a făcut efectul și a amânat ovulația?
Vă mulțumesc mult pentru timpul vostru.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata si-a introdus in corp o bomba hormonala care ii va da ciclul menstrual si sistemul hormonal peste cap pe o perioada de 6-12 luni, din acest moment nemaifiind valabila calcularea ovulatiei si a ciclului menstrual, totul intamplandu-se la date aleatorii, pana la reglarea ciclului, dupa ce hormonul sintetic introdus in corp, va iesii complet din corp. Dupa cum am spus, pentru urmatoarele 6-12 luni, totul se va intampla aleator din cauza acestei pastile.

Totusi, a fost inutila pastila!
Fara penetrare vaginala, nu se poate ramane insarcinata!

| Mahna explică (pentru Violleta2022):

Atunci de ce atâtea site-uri, de ce atâtea articole, de ce atâția 'doctori' ginecologi bagă frica in oameni spunând clar că poți rămâne însărcinată și fara penetrare vaginală și fără ejaculare și virgina fiind? În situația disperată in care ne-am aflat ( doi copii nepregătiți jucându-se ) asta a fost primul lucru la care ne-am gândit. Îmi pare foarte rău că am lăsat o să ia această pastilă. îmi pare foarte rău pentru acel joc. Asta e o lecție învățată. Niciodată nu vreau să mai trec prin așa ceva. Frica, frisoane, nopți nedormite și zile nemâncate. Îți mulțumesc mult pentru răspuns.
Ești sigură că nu poate rămâne? Mulțumesc.
Unul dintre acele 'articole': http://www.contraboli.ro/am-ramas-insarcinata-daca/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mahna):

Eu am tras concluzia ca nu poate ramane insacinata cu datele pe care tu le-ai pus aici, ai scris asa:
"...frecare" a organelor genitale. penis- clitoris, labii și NU vagin)"

Deci, cand ai spus: "NU vagin" inseamna ca nu v-ati jucat in vagin sau la intrarea in vagin, deci: nu sunt sanse sa fii ejaculat in vagin si nici sa fii patruns sperma de pe penisul murdar in vagin. asa-i?
In cazul in care explicatia mea de mai sus este confirmata de tine, nu aveti de ce sa va faceti griji, ca nu poate ramane insarcinata.

In plus, nu era nici macar in perioada fertila, fiind ziua a 9-a de la ciclu.
Atentie, zilele se numara incepand cu prima zi a ciclului!
Ai aici ai un calculator de fertilitate, pe care puteti si voi sa-l folositi, cu datele fetei:
http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

In ce priveste multimea articolelor, as putea sa-ti spun ca jumatate din ele sunt eronate, alt sfert sunt raspunsuri date la misto sau de copilasi, iar un singur sfert este informatie viabila.
Sunt situatii cand adolescentii care se joaca ca si voi, nu spun tot adevarul, omotand de jena anumite parti sau detalii, in acel caz, pot apare accidente sau imbolnaviri, dar, daca esti sincer si ai scris corect si detaliat informatia, poti primii si sfaturi bune.

| Mahna explică (pentru Violleta2022):

Nu a avut loc ejaculare de spermă și nici penetrare vaginală! Nici măcar frecare intre penis si vagin ci doar penis și labii, respectiv clitoris. Actul a durat 2-3 minute.
Penisul nu a fost "murdar". Tot ce am avut pe penis e acel lichid care se produce pentru lubrifiere.
Sperma nu avea cum să pătrundă în vagin daca nu am penetrat și cel mai important nu am ejaculat, corect?
Știu că pot părea total neinformat, dar paranoia care a pus stăpânire pe mine în ultimele zile mă face să pun totul sub semnul întrebării in mod continuu. Mulțumesc pentru răspuns, sper sa se termine totul cu bine.

| GL757W a răspuns:

Cred ca u o sa ramai insarcinat laughing

| 17Ioana a răspuns:

1. Daca nu a existat penetrare cu ejaculare in vaginul prietenei tale, pastila de a doua zi nu-si are rostul in ecuatie
Pastila se ia doar daca tu iti dai drumul in dansa si ea este in perioada fertila.
Daca iti place sa te joci, joaca-te frumos cu ea in vagin iar cand iti vine il scoti afara ( dar cu grija sa nu-ti dai drumu in ea), sau mai sigur cu un prezervativ
2. Pastila de a doua zi face rau, dereglare hormonala, stari de voma etc, se ia maxim 2 pe an, dar nu este buna. Asa ca incercati sa evitati
3. Ce a secretat ea este normal, femeile au secretii
4. Daca vreti, va pot da mai multe sfaturi, in particular ( daca ma intelegi)

| 17Ioana a răspuns (pentru 17Ioana):

Am glumit cu punctul 4, sunt doar amuzata

| 123456789010 a răspuns:

Nu cred că sunt șanse de a rămâne însărcinată. Dacă sunt, acelea sunt de 0, 001%. Nu sunt motive de îngrijorare