| AnkiiBebelushha a întrebat:

Neatrzza TPU am si eu o intrebare daca faci dragoste in prima zi de menstruatie fara sa-ti dai seama e un risc de a ramane gravida? Dau fundita pentru un raspuns argumentat

Răspuns Câştigător
| upendo a răspuns:

Salut!
Intr-adevar riscul de sarcina este mai scazut dar atentie ca exista!
De ce sa nu stai linistita d.p.d.v. al unei sarcini si mai ales a unei boli cu transmitere sexuala atunci cand puteti folosi un simplu prezervativ?
In ceea ce priveste bolile cu transmitere sexuala.
Rata de expunere in aceasta perioada creste semnificativ.
Femeile pot dezvolta boli cum ar fi candidoza(si nu numai) din cauza faptului ca PH-ul vaginului in timpul menstruatiei este mai putin acid...de altfel nici herpesul sau alte afectiuni de genul nu sunt excluse!
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy
O zi frumoasa sa ai.
In

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

97%.nu,daca erai in perioada cand trebuia sa-ti vina! Doar riscul de a contacta vreo boala este mult mai mare in aceasta perioada!

| Adry05 a răspuns:

E bine sa te protejezi, asa macar pentru linistea ta. Exista sansa, oricat ar fi ea de mica, tot timpul. Deci protejeaza-te.

| StartingANewLife a răspuns:

Eu am facut in timpul menstruatiei si nu am avut niciodata probleme, nici nu stiu pe cineva care sa fi avut vreodata. in cazul in care vrei sa o faci neprotejat, cel mai bine este sa o faci in timpul menstruatiei sau cu cateva zile inainte de menstruatie. eu am incercat cu 3 zile inainte, mai mult nu m-am riscat. poti face asta daca stii aproape cu exactitate ziua cand iti vine (daca ai ciclu regulat). sunt persoane care folosesc metoda calendarului si au relatii sexuale 7 zile inainte si dupa menstruatie. eu nu o fac dupa menstruatie, riscul este mult mai mare decat inainte si mai mult decat atat, nu vreau sa stau stresata o luna intreaga ca poate s-a intamplat ceva rau.
te sfatuiesc sa nu o faci neprotejat dupa ce se incheie total perioada menstruala, deoarece spermatozoizii traiesc cateva zile si se apropie perioada fertila, prin urmare risti. (spalatul vaginal cu apa facut dupa contactul sexual, nu va fi niciodata sigur).
prin urmare, poti sa o faci fara grija in prima zi de menstruatie, desi in teorie ai siguranta de 99%, in practica este de 100%.
happy

| StartingANewLife a răspuns:

Aaa si... mi-am mai amintit ceva. in cazul in care ai simptome premenstruale, poti face un avantaj din asta. de exemplu, pe mine ma dor rau sanii si mi se intaresc cu vreo 2-3 zile inainte de menstruatie. in momentul in care se intampla asta, am siguranta ca ciclul imi va veni 100%, ovulul deja se pregateste sa fie expulzat, deci nu mai are nicio sansa sa se poata contopi cu vreun spermatozoid. asadar, imi permit sa am contacte neprotejate.
insa trebuie sa-ti cunosti foarte bine corpul pentru asta.

| RAY a răspuns:

NU categoric nu e imposibil de ce? pai numai ai ovul cum sa ramai gravida? ciclu a eliminat ovulul cum sa ramai gravida, hai sa spun ca fi sanse de 0, 00000001 sanse

| Vix999 a răspuns:

Teoretic prima zi a menstruatiei este cea mai putin fertila. Asta nu elimina absolut orice risc. Totul depinde de corpul tau pentru ca ce merge la mine poate sa te dea peste cap pe tine. Intelegi? Deci da, risc este dar destul de redus.

| pisicutzamik a răspuns:

Nu este, pentru ca atunci elimini, dar poti contacta vreo boala!