| JOHNtheADVISOR a întrebat:

Normal ar fi ca bărbatul când are o problemă de natură intimă să se adreseze unui medic de sex masculin,iar femeia unui medic de sex feminin. Oricâtă pregătire ar avea un bărbat nu are cum să simtă ce simți tu ca femeie, la fel o femeie nu se poate pune în locul unui bărbat.Lui ca bărbat nu îi este rușine că pacienta venită la control ar putea să îi fie ca și propria fiică,sau mamă,sau bunică? La fel aceeași problemă și la femei,nu se gândesc că pacientul venit la control ar putea să îi fie propriul fiu,tatăl, bunicul? De ce mai există bărbat și femeie? De ce fiecare nu își exercită rolul și rostul pe acest pământ? Voi ce părere aveți?

48 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La medic cand mergi si ai o problema numai conteaza ca este barbat si tu femeie sau ea este femeie si tu barbat, la ea sau la el mergi in calitate de pacient, nu mergi la agățat pe centură, deci nu ai de ce sa fi pretentios, sunt multi medici barbati de pildă ginecologi si ei au paciente fete si femei, deci acele femei sau fete merg in cabinetul medicului ca sa fie tratate nu pentru alte scopuri.

| Eireann a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

In primul rand nu este deontologic si etic sa consulti si tratezi membrii ai familiei. In al2 lea rand indiferent de situatiile personale nu influenteaza calitatea serviciului medical pe care il ofer. Studiezi anatomie, fiziologie si pathofiziologie pentru toate organele deci indiferent ca le avem sau nu stim sa tratam.

| Eireann a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Fiindca nu este deontologic si etic sa iti tratezi membrii familiei! Ce e asa greu de priceput? Copii de 15 ani nu sunt medici ginecologi si crede-ma ca pana ajungi ginecolog sunr 10 ani de pregatire, daca nu te poti abtine de la apucaturi de obsedat cineva o sa observe si o sa te reclame.

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Tu esti genul de tata care nu si-ar lua fetita in brate ca-l excita.

| Drimmero a răspuns:

Stii ca cei mai buni ginecologi sunt barbatii? Chiar pacientele confirma asta. Daca imi rezolva problemele in mod profi mie imi e indiferent daca e barbat/femeie la urologie, dar sper sa nu ajung vreodata pe la ei, imi e bine sanatos. E irelevant pana la urma sexul doctorilor in vreo ramura medicala atata timp cat isi fac treaba cum trebuie. Vorba aia, rau e fara ei, dar mai bine sa n-ai nevoie de ei.

| Andreas33 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Fiecare se duce unde vrea, niciun medic nu va fi excitat de o femeie care se afla la cosult, pentru că a vazut multe.
Așa cu mi-a zis si mie o doamna urolog
"hai băiatu nu fi rușinos, că am vazut mii la viața mea..."

| LoveSleep a răspuns:

Ca de obicei, tot ce spui tu nu are logica.
Ai făcut din prostie o artă.
Te felicit!

| Dintrebare a răspuns:

Rationamentul tau e gresit. Medicii urmeaza niste protocoale atunci cand trateaza pacientii, inclusiv de deontologie profesionala. Oamenii aia fac multi ani de scoala si invata, printre altele, cum sa abordeze problemele oricui, indiferent de sex, varsta etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Cumva iti inteleg starea de nemultumire amestecata cu jena, dar ei au decis sa fie medici ginecologi, fiindca le-a fost permis aceasta meserie.
Daca Consiliul Ministerului Sanatatii ar fii decis ca la ginecologie vor fii numai medici femei, iar la venerologie si urologie ar fi deopotriva medici femei si barbati, unde femeile vor merge numai la doctorite si barbatii numai la doctori, atunci cred ca s-ar respecta acest criteriu.
In ce priveste jena, te asigur eu ca o ai indiferent la cine mergi, ca-i normal sa fii jenat cand iti expui partile intime, altcuiva.
Ma rog sunt si exceptii, dar aceia sunt bolnavi mental. Ma refer la exchibitionisti care voit isi expun sexul in public.

| RKBlue a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

"nu mă mai miră faptul că încet, încet acceptăm și încurajăm faptul că iubirea dintre bărbat și bărbat, femeie cu femeie este tot o formă de iubire."
Pai, stiu ca o sa sune socant,pregateste-te! Fii pe faza!
E TOT IUBIRE!
Nebunie,stiu!
"Mai rămâne să acceptăm că este normal să îți dorești să devii criminal și să ucizi căci oricum legile sunt doar așa niște vorbe-n vânt. "
Ce legi? Ce criminali? Ce e cu comparatiile de crestin dacopat?
Homosexualitatea nu incalca nicio lege romaneasca.
Alegi sa fii criminal. Da, sunt anumite probleme care te pot impinge inspre crime(atat probleme externe cat si mintale), dar nu reprezinta o scuza si nici o comparatie buna cu homosexualitatea, caci, surpriza, crimele afecteaza drepturile altora(victimelor) in timp ce homosexualitatea nu afecteaza drepturile nimanui.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru RKBlue):

"Pai, stiu ca o sa sune socant, pregateste-te! Fii pe faza!
E TOT IUBIRE!
Nebunie, stiu!"
Să înțeleg că dacă ești băiat ai fi de acord să te culci cu tatăl tău? Dacă ești fata să te culci cu mama ta că doar este tot iubire după spusele tale.Homosexualitatea încalcă legea firii.Măi dacă părinții tăi gândeau ca tine nu existai.

| RKBlue a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

"Să înțeleg că dacă ești băiat ai fi de acord să te culci cu tatăl tău? "
Ce n@iba?
Esti cu neuronii pe minus sau?
In primul rand, homosexualitatea si incestul sunt diferite. Ca si homosexualitatea si pedofilia, zoofilia, necrofilia(fiindca la astea urmeaza sa ajungi judecand dupa cre(s)tinismele pe care le-ai bagat pe-aici.
Incestul e o alegere.Alegi sa faci sex cu maica-ta,tatal tau,sora ta,etc. Nu esti atras de la natura de ei. De fapt,e mai natural sa nu fii atras de ei,fiindca ai crescut cu ei.
E o alegere sa faci sex cu ei.
Homosexualitatea e atractia sexuala fata de sexul opus.
Nu poti alege de ce sex esti atras. Asta e dovedit de atatea studii stiintifice,cazuri personale,istorie,experimente sociale,etc.

In al doilea rand.
"Să înțeleg că dacă ești băiat ai fi de acord să te culci cu tatăl tău? Dacă ești fata să te culci cu mama ta că doar este tot iubire după spusele tale"
Dupa spusele mele ce? Imi bagi in gura multe sau?
Dupa spusele mele,persoanele de acelasi sex,ambele majore,care isi dau consimtamantul,au dreptul sa faca ce naiba vor in pat dpdv sexual(ca daca nu specificam ce sa faca, ai fi zis ceva de crime).
Intre membrii familiei e greu sa vorbesti de consimtamant fiindca exista relatii de autoritate diferite.
Tatal si fiul, mama fica, fratele mai mare si cel mic, etc...Chiar daca ambii ar fi peste 18 ani, sentimentele, gandurile si problemele familiale, simtul autoritatii, puterea exercitata de unul dintre membrii ramane.Cum poti vorbi atunci de consimtamant?

"Măi dacă părinții tăi gândeau ca tine nu existai"
Poftim?
Esti redus mintal total sau partial, caci nu e clar deloc.
Ei sunt si au fost de acord ca persoanele gay exista, ar trebui sa aiba drepturi si sa nu fie discriminate. Si uita-te ca exist. M-au facut si pe mine si pe fratele meu.
Doar fiindca crezi ca altii au aceleasi drepturi ca si tine nu te face automat gay sau altceva.
Uita-te la tari care au legalizat demult homosexualitatea si adoptia cuplurilor gay. Nu au devenit cu totii gay. Nu a crescut nr de gay peste noapte la 95% din populatie.
Legea firii e un argument prostesc.
Care lege a firii?
Din Biblie? Coran? Naturala?
Oricare lege a firii o luam,are gauri.

In ultimul rand,da iubire. Iubirea intre persoanele de acelasi sex este normala si naturala. Iubirea nu e numai sex.
Iubirea e mai mult decat atat. Poate nu crezi, dar atatia oameni gay au murit doar fiindca iubeau persoane de acelasi sex. Nu, nu incercau sa-ti dovedeasca tie sau altor inculti fanatici conspirationisti cu apucaturi de intelctualism de balta ceva. Au vrut(si multi vor si in ziua de azi) sa fie lasati in pace si sa nu fie batuti, batjocoriti, tinta glumelor si folositi ca arma politica.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru RKBlue):

Dacă părinții tăi erau homosexuali sau lesbi nu te mai nășteai. Atâtea nebunii de titulaturi.Nu există decât bărbat și femeie restul ce debitați voi este o boală mintală. Părinții tăi ce spun, sunt de acord cu iubirea ta față de cei sex masculin? Sau nu le spui și lor ceea ce gândești? Nu este incest căci după spusele tale sexul între bărbat cu bărbat și femeie cu femeie este ceva normal și o formă de iubire.Atunci de ce te rușinezi cu asta și nu îți treci și la profil? Nu mai am ce discuta te las în "lumea" ta.

| RKBlue a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

"Dacă părinții tăi erau homosexuali sau lesbi nu te mai nășteai."
Dacă părinții mei erau pisici, eu eram motan acum. Simplu.
Dacă toți oamenii erau impotenți atunci nu mai exista rasa umană.
Ce argument e ăsta? E evident că dacă erau gay nu mai existam. Dar ei NU sunt. Nu devi gay. Te naști.
Majoritatea sunt straight.
"ce debitați voi este o boală mintală."
Nu, nu e. A fost scoasă de pe lista bolilor mintale. De ce?
Fiindcă nu are cauze negative, nu se știe ce o produce.
"Nu este incest căci după spusele tale sexul între bărbat cu bărbat și femeie cu femeie este ceva normal și o formă de iubire."
Incestul este între rude, nu 2 bărbați sau 2 femei. Dacă 2 bărbați sunt rude, atunci e incest. Altfel, nu e.
Caută definiția incestului dacă nu mă crezi. Nu orice nu-ți convine e incest.
Tocmai ce am zis(dar ai capacitatea intelectuală foarte slabă) că nu poți justifica incestul ci homosexualitatea intre persoane de același sex, majore, care-și dau consimțământul și între care nu există probleme de autoritate familială, care nu sunt nici rude. Ei ar trebui să aibă fix același drepturi ca ratații ăștia ca tine. Simplu.
"Nu există decât bărbat și femeie "
Ok. Și? Am zis eu altceva?
"Atunci de ce te rușinezi cu asta și nu îți treci și la profil?"
Cum ai ajuns la concluzia că mă rușinez? Și de ce să pun la profil?
La profil pun ce vreau și e relevant pentru acest site. Dacă nu trec la profil nu înseamnă că mă rușinez ci că nu înțeleg ce logică ar avea.
Nu ascund faptul că sunt gay. Nu mă face diferit ca persoană față de alții. Prostia te face(aici, tu ar trebui să știi mai bine)
"Nu mai am ce discuta te las în "lumea" ta."
Măcar în lumea mea ideile se bazează pe fapte, nu pe credințe de creștini cre-tini.
Și oricum nu ai discutat ceva, te-ai adresat unui singur punct din cele aduse de mine, ai încercat să-mi bagi cuvinte în gură și ai făcut comparații fără logică.

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu ai absolut nicio logica, faci niste legatura fara niciun sens. Darca urmezi biblia, cum crezi ca s-au inmultit oamenii de la Adam si Eva incoace? A, nu stii? Prin incest. Biblia spune ca incestul e OK. Iti dai singur ****.

| Emma30555 a răspuns:

Când te duci la medic nu te gândești ca acel medic se da la tine, indiferent ca e ginecolog, stomatolog, sau cardiolog, femeie sau bărbat, e medic și atât. Probabil persoanele mai pudice vor alege medicul de acelasi gen cu ei dar asta fiindcă sunt ei mai pudici nu ca medicul respectiv s-ar putea da la ei. Când ma duc la doctor nu ma gândesc ca mi ar putea fi tata sau mama, sora sau prietena sau verișoara, fiindcă nu sunt, sunt doar medici nu ma interesează vârsta lor ci sa și facă meseria bine. Un medic are o meserie pentru care învață și isi sacrifica ani la rand ca să învețe și sa devina medici buni, indiferent de specializarea lor, sunt oameni educați, instruiți, doar dacă au probleme psihice abuzează de pacienți

| Yparisa a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

N-am văzut om mai ilogic decât tine pe tot site-ul ăsta. Sper că ești consumator de ceva și asta nu e starea ta naturală.

| Yparisa a răspuns (pentru Floridori):

''Nu are sens sa se explice ce si cum pentru ca in mod cert, o astfel de gandire nu mai are sanse de recuperare, chiar si cu tot optimismul din lume.''
Bine ai mai zis. Un an mai târziu, John e la altă întrebare, tot pe tema asta, aberând mult mai grav ca data trecută. A comparat mersul la ginecolog cu cazul din Caracal.