| Buresbista123 a întrebat:

Cine a fost mai intai, barbatul sau femeia? sexul masculin sau cel feminin?

Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Intrebarea asta e fara raspuns, nu se poate sti cine a avut prima data gena de homo sapiens sapiens- o femeie sau un barbat...acum daca vorbim de sexe in general initial nu existau sexele dar banuiesc ca s-au diferentiat gradat si concomitent deci nici aici nu o sa obtii un raspuns concret

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Primul om a fost o femeie care a trait in Africa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea
Cred ca aici gasesti tot ceea ce te intereseaza
O zi frumoasa sa ai:)

| Deedeek a răspuns:

Intr-o zi s-a trezit Adam cu o durere de cap. Dand sa se ridice, a vazut ca-i lipsesc doua coaste si a intrebat: "Unde imi sunt coastele, Doamne?". "Ehei, Adame, cine a baut aseara pana s-a facut muci si-a cerut fetite?"

| EvilThoughts a răspuns:

Primul a fost Adam, după care, Dumnezeu a creat-o pe Eva dintr-una din coastele bărbatului...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru EvilThoughts):

Cam de asta se zice că religia opreşte gândirea. Când ai deja răspunsurile, adio creativitate/imaginaţie, cercetare, experimentare. Întrebarea nu are totuşi un răspuns categoric, şi nu te condamn pentru asta că omul nu e învăţat să perceapă schimbările intuitiv pe perioade imense de timp. Însa întrebarea are totuşi un răspuns, evoluţia s-a întâmplat gradual, astfel existând perioade în care nu era o distincţie între "sexe" în timp diversificându-se. Însă nu mă crede pe mine, citeşte pentru tine, caută cărţi şi descoperă.

| EvilThoughts a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Sincer, am crezut că întrebarea se referă la facerea lumii din perspectiva religioasă.
Îmi pare rău că nu am înțeles eu bine întrebarea.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Am pus link-urile mai devreme, la o emisiune care ar trebui privită de oricine, dar văd că a fost şters automat. O să-ţi scriu altfel poţi căuta :
Cosmos A Space Time Odyssey S01E01
caută episoadele de la 1-9

| RAY a răspuns:

Stiintific sexul feminim apoi cel masculin, o mica corectare nu exista sex masculin sau feminim 100 la suta, adn ul uman e compus din adnm nostenit masculin si feminin desi in prezent aceasta conceptie e cam aiurea sunt femei care sunt ca barbati si invers, 6saptamani fiecare suntem fetite, anatomic suntem ca femeile avem si vagin suna ciudat dar avem, avem sani, putem, da lapte etc desi suntem jumi, juma

| relian a răspuns:

Femeia normal, din orice pct de vedere chiar si religios, biblic etc.Acum ca cineva a modificat chestia asta sia spus ca barbatul, a fost pentru ca barbatul a modificato.Cum crezi, ca so luam asa religios Dzeu ar fi facut un barbat prima data pentru ce? Face un barbat si spune du-te si te inmulteste da? Si cum s-ar fi inmultit barbatul ala oare? Normal a facut femeia prima data, care putea sa dea nastere la urmasi si apoi pe barbat vazind ca femeia singura nu prea se descurca. Apoi cind barbatul si-a dat seama ca este sluga si ca el este mai fortos sa rasculat impotriva legii si-a facut-o pe femeie din toate pctele de vedere.Acum stiintific vorbind se aplica exact aceiasi chestie.Natura a facut prima data ceva care se poate perpetua adica femeia si apoi pe parcurs selectia urma sa elimine femeia din joc pentru ca avea momente de slabiciune, insa femeia a rezistat si natura, ori impreuna au gasit un mijloc de ajutor adica pe barbat.Cam asta este in mare povestea.Ce indicii aveam ca asa ar sta lucrurile? Sarcinile extrauterine, nasteriile fara aportul barbatului, vezi Isus si alte nasteri care au fost trecute cu vederea, nasteri prin partenogeneza.Sarcinile extrauterine, si extra mai stiu eu de unde trompe nu au cum aparea decit prin simplu fapt ca acel ovul se dezvolta de unu singur, Insa neavind loc, neavind mediul propice nu poate ajunge la o dezvoltare completa.Dar cazuri de nasteri fara aportul barbatului au existat cu siguranta.Asta arata ca prima aparuta a fost femeia.In sprijinul teoriei ca barbatul a aparut primul nu exista nici macar asa o urma ceva, zero.Insa el da cu parul el stabileste ce si cum asa ca femeile gura mica daca nu vor sa o ia pe cocoasa.

| cosmynmusic a răspuns (pentru relian):

Esti foarte desteptwinking

| relian a răspuns (pentru cosmynmusic):

Stiu si eu daca sint cum spui. Oricum multam. Dupa cei mai multi de pe aici habr nu am ce vorbesc,sint anagramat si asa mai departe.Cel putin unia cind vad ca nu au de ce se lega,desi subiectul este de natura stiu si eu stiinta, sex sau religie, deci se leaga de felul cuym scrii, ba ca nai pus o virgule, ba ca scrii cu I din I si nu cu I din a si asa mai departe.Asta se intimpla cind cei multi vad o persoana care are pcte de vedere, vor sa ii dea la cap cu orice si de aici se leaga de felul cum scrii.Ori mai grav merg si te reclama pe orice motiv si esti suspendat, ca aici pe siteurileromanesti asa se intimpla, primul care reclama cistiga indifferent daca are sau nu ce reclama.Gata ca deja am luat-o in alta directive si eu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiind pusa la stiinta si filozofie ma gandesc ca vrei un raspuns stiitific
Bun....Nu cred ca sunt dovezi stiintifice in aceasta privinta.E cam acelasi raspuns ca la,, Ce a fost mai intai, oul sau gaina?''

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Femeia cu barba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia zice ca barbatul, stiinta nu zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu un raspuns greu de dat. Insa avand in vedere ca primele forme de viata primitive erau hemafrodite, divizarea sexuala s-a produs gradat, in cazul rasei umane poate fi la fel dar ramane intrebarea de ce fatul in primele saptamanii de viata are sex feminin. Un raspuns ar putea sta cromozonii, la inceput cromozoni au forma X (specific sexului feminin), insa pe urma i-a forma Y intrebarea se pune atunci cum statea lucrurile la celelalte specii primitive? Sincer nu stiu, dar divizarea gradata pare ce-a mai plauzibila din punctul meu de vedere.

| Buresbista123 explică:

Rog pe cei care dau raspunsuri religioase sa se abtina, aici vreau sa vorbim lucruri serioase

| CristianPreda a răspuns:

Prima data a fost barbatul(Adam) si apoi femeia(Eva)

| Leptosome a răspuns:

Este posibil ca amandoi sa fii aparut mai intai. Dar la fel de posibil este sa nu fi fost niciunul. Poate intai a luat fiinta o creatura/ entitate ce reprezenta ambele sexe. Apoi sa divizat in sexul feminin si masculin si astfel a luat nastere omul.

| denisgalezu a răspuns:

Barbatul a fosta primul apoi femeia frate