| Sofiathegirl a întrebat:

Nu inteleg cand poti face sex neprotejat fara sa ejaculeze in tine si sa nu existe risc de sarcina, in conditiile in care nu stiu daca am ciclu regulat/neregulat.Vad ca unii zic ca poti sa ramai si de la lichidul preejaculator. Daca nu au existat contacte sexuale anterior, sau masturbare atunci lichidul preejaculator nu e o problema? Chiar si daca faci sex neprotejat la ovulatie fara sa ejaculeze nu poti ramane? Sa imi explice cineva va rog ca nu prea sunt singura si nu as vrea sa risc.In ce zile poti face sex neprotejat fara sa ejaculeze in tine nestiind ce ciclu ai si sa nu ramai? Multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu nu folosesc prezervativul, folosesc metoda calendarului pentru a ejacula sau nu in vagin.

| Sofiathegirl explică (pentru CodrutElian1990):

Si fara sa ejaculezi in vagin o poti face in orice zi? Ca am inteles ca si de la acel lichid preseminal poti sa ramai, mersi de raspuns

| Andrei258 a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Da se poate ramane conform unei statistici sarcina se formeaza inainte de ejaCULAREA in vagin un milon de fete / femei fac anual intrerupere de sarcina

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sofiathegirl):

La mine nu s-a intamplat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei258):

Cum sa se formeze sarcina inainte de ejaculare? Si mai zici ca ai 30 de ani! Si cel fara nici o clasa sau de 10 ani stie ca sarcina se formeaza dupa ce spermatozoidul a fecundat ovulul.
Un milion fac intrerupere de sarcina ca nu stiu sa se protejeze prin metoda calendarului. Aceasta metoda trebuie aplicata doar la femeile care au ciclul regulat.

| Sofiathegirl explică (pentru CodrutElian1990):

Pai si daca o femeie nu are ciclu regulat nu poate avea contact sexual neprotejat si nu se poate folosi de metoda calendarului?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Dipinde in ce sta neregularitatea. Daca consta in zile in plus sau in minus se adauga si acestea cand se calculeaza limetele: se adauga la nr. de zile pentru prima zi fecunda, Se scad la limita de terminare. Astfel, perioada fertila creste cu 2 ori nr. de zile cu care variaza marimea ciclului. Sigure sunt in acest caz 5 zile inaintea primei zi de menstruatie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei258):

De ce mi-ai trimis mie? Le cunosc de cand aveam 16 ani.

| Andrei258 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ma bucur ca le cunoasteti dar repetitia nu strica

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Sofiathegirl):

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Foarte multi barbati mai ales cei din mediul rural, NU folosesc niciodata in viata lor prezervativul si cu toate acestea in familiile lor exista tot 2-3 copii ca si in alte familii. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli/sa stii ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cu rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost/rol este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are nici macar 1 singur spermatozoid in continutul sau.
Insa DUPA ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei258):

Pentru altii, da, pentru mine nu are nici un rost.

| Sofiathegirl explică (pentru corbulalbrosu):

Uite spre exemplu Brigaela care este tot doctor spune ca poti ramane si de la acel lichid preseminal

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Stiu prea bine. Insa nu a reusit sa explice prin ce ''minune'' nu raman insarcinate acele femei, cu precadere/mai ales cele din mediul rural care in intreaga lor viata NU au folosit niciodata prezervativul si folosesc ca metoda de protectie doar pe cea a calendarului menstrual in combinatie cu coitul intrerupt.

| Andrei258 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok nu vreau sa ma cert cu nimeni eu doar am vrut sa arat ca se poate ramane

| ywar a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Sofia, trebuie sa intelegi ca dl. Codrut, aici de fata este mai ceva ca Romeo Fantastik, regele sexului (nu-l cunosc personal) si el este ca un taur... rupe tot ce prinde si nu lasa urme. Ce sa-i faci, a mancat multa telina!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ywar):

Multumesc pentru apreciere. Nu rup tot, dar am ceva experienta si ceva studii in domeniu. In rest, sa auzim doar de bine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Brigaela este doctor cum sunt eu cosmonaut. Sau, chiar daca este, practa medicina din evul mediu.