| BeibbG a întrebat:

Nu mi-a mai venit menstruatia de 2 luni. Ultima a fost din 16 pana pe 20 noiembrie iar pe 21 am avut un contact sexual neprotejat fara sa se termine in mine. Pe la inceputul lunii decembrie am avut niste secretii rozalii care au durat cateva zile dar nu m au ingrijorat deoarece le mai avusem si in octombrie. In prezent am simptome precum durere de sani (doar la atingere... sfarcurile ma dor mai mult), ii simt putin umflati, durere de spate, mi au aparut cateva cosuri si cam atat...nu simt nevoia sa urinez des, nici greturi n am avut pana acum si nici durere de burta. Tin sa precizez ca ieri, toata ziua urinam cu sange si simteam o usturime mare, dar azi n am mai avut nimic. Sunt ingrijorata! Credeti ca este posibil sa mi intarzie din alt motiv si nu din cauza sarcinii?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai in mod cert o infectie urinara sau uro-genitala (fie determinata de igiena nepotrivita a actului sexual, fie fara legatura cu acesta). Asta nu exclude o sarcina. Contactul sexual a fost in prima zi a perioadei de fertilitate medie, deci daca el e sigur ca nu a ejaculat, riscul de sarcina trebuie sa fie cam 10%. Este destul de stranie sangerarea din decembrie si foarte ingrijoratoare tinand cont ca o mai avusesesi o data (faptul ca s-a repetat atat de curand e un enorm semnal de alarma). Ea poate arata o dereglare hormonala care sa determina si intarzierea actuala a menstruatiei, acz in care ai intarziat enorm de mult la ginecolog (logic era sa mergi in primele 48 de ore de la declansarea acelei secretii sangerii de la inceputul lui decembrie). Trebuie sa faci un test de sarcina si maine sau in cel mai rau caz poimaine sa te prezinti neaparat la ginecolog (discuta cu medicul tau, cel care te vede in mod obisnuit si explica-i ca e o urgenta, chiar daca nu te poate primi el, va intelege si iti va recomanda un alt medic care te poate vedea ca sa nu mai amani tocmai pana luni)

| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si o raceala sau infectie acolo jos.Totusi,simptomele,cam dau de gandit.Un medic ginecolog este cel mai in masura, in urma unui control, sa iti spună cauza.Aici sunt prea putini care pot sti.In rest, sunt intru totul de acord cu BeardedSamurai.Asemenea intrebari nu isi au rostul pe aici.Decat daca intri pe un alt site cu specialisti in probleme de sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de sarcina este extrem de mica avand in vedere momentul intretinerii sexului cat si faptul ca ejacularea s-a produs in exteriorul vaginului. Deoarece ciclul tau menstrual (c.m.) este neregulat nu poti sa ai o data fixa de referinta fata de care sa te raportezi cu privire la perioada fertila sau a menstruatiei. Din acest motiv in cazul unui c.m. neregulat nu se poate vorbi/folosi termenul de intarziere a menstruatiei, deoarece nimeni nu ar fi in stare sa determine lungimea c.m. respectiv. Simptomele resimtite si enumerate pot sa reprezinte semne premenstruale caresa anticipeze o menstruatie iminenta. Insa acele secretii de care ai amintit se pot considera anormale, la fel si sangerarea cat si usturimea resimtita in momentul urinarii si din acest motiv este indicat sa fii consultata de un medic ginecolog.

| BeardedSamurai a răspuns:

Iarta-ma ca nu vreau sa te supar, dar as vrea sa stiu cum iti este asa usor sa-ti spui intimitatile, chiar daca este o problema si tu practic esti anonima te sfatuiesc sa-ti tii intimitatile sufletului tau si sa nu le mai povestesti, cand ai nevoie de sfaturi medicale incearca sa vorbesti cu medicul si cu persoanele apropiate de parte feminina, si sincer sa fiu m-am saturat de fiecare data sa aud ca fetele au probleme cu menstruatia, internetul nu este locul bun unde sa-ti spui problemele medicale este cel mai nociv loc unde te poti pacalii imediat, sa nu te superi.
Dar obiceiul care si l-a facut lumea este unul rau, pentru binele tau, vorbeste cu rudele daca poti si daca nu du-te le medic. Sfaturile de aici nu ti le recomand.
Sa ai o zi placuta si scuza-ma sper sa nu te fii deranjat.

| Jessica007 a răspuns:

Draga mea, singurele persoane care te pot ajuta sunt ginecologul sau doctorul.Noi nu suntem in masura sa ne pronuntam!

| acneesigamer a răspuns:

Du-te la medicu de familie