| AndradaMircea a întrebat:

Bună ziua. Această întrebare v-o adresez atât din propria experiență, cât şi pentru curiozitățile mele.
Deci, în primul rând, dacă o menstruație apare normal, cantitate normală şi culoare obişnuită, se exclude posibilitatea unei sarcini 100%? Ținând cont că eu cel puțin, am avut dureri de sâni înainte de menstruație şi dureri de burtă normale, iar după venirea menstruației acestea au încetat.
În al doilea rând, un lucru ciudat ce mi s-a întâmplat şi înainte să îmi vină menstruația, urinam foarte des, iar la analiza de urocultură nu a ieşit nicio infecție. În jur de două săptămâni nu am mai avut problema asta, iar acum iar simt nevoia să urinez des şi am impresia că mă dor sânii (umflați nu sunt şi nici sfârcurile sensibile). Aici poate fi paranoia de vină?
Mulțumesc pentru cei care ați citit până la capăt şi aş aprecia dacă m-ați ajuta cu un răspuns.

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Nu ai pentru ce sa iti faci griji. Data viitoare, protectie daca vreti sa faceti dragoste. Acum ceva ani, cea mai buna prietena a mea a ramas insarcinata la primul contact, chiar daca nu a ejaculat inauntru(probabil stii care-i treaba cu lichidul prejaculor la barbati, plus faptul ca inainte de orgasmul propriu-zis si de ejaculare, mai au loc,, mici orgasme", ca sa zic asa, in care mai scapa cantitati mici de sperma. Bineinteles, toata treaba a fost urmata de un avort si probabil e o experienta pe care nicio femeie nu vrea sa o traiasca. Pentru un prezervativ de 3 lei si pentru ca nu au mai asteptat pana data viitoare, a cheltuit 1000 lei pentru. avort(clinica privata, anestezie generala - a fost alegerea ei), plus controale inainte si dupa....Desigur, l-a secatuit pe prietenul ei de bani pentru ca ea nu lucra in acea perioada si a si trecut printr-o trauma majora. Un avort nu e deloc usor de suportat.
Orienteaza-te spre o metoda de protectie.
Zi frumoasa sa ai!

6 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Nu, nu este 100% sigur ca nu esti insarcinata nici in conditiile unei,, menstruatii" aparent normale. Un simplu test de sarcina iti rezolva, in schimb, dilema - si asta in doar cateva minute. Nu mai sta in stres, ia-ti unul si afli. Probabil ca nu, nu esti insarcinata, dar alege sa fii sigura ca nu si opteaza pentru protectie(prezervativ sau si mai sigur, anticonceptionale, pe care ti le prescrie de la planning familial).

| AndradaMircea explică (pentru AutumnDay):

Mulțumesc pentru răspuns. Ideea este că în cazul meu, nu a existat actul propriu zis. A fost doar o joacă (am pus o întrebare tot aici acum o lună şi ceva, când eram foarte foarte îngrijorată).
Durerea e mai mult la sânul stâng, si mă doare împreună cu umărul şi durerea s-a extins la axilă.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru AndradaMircea):

Pai atunci care e intrebarea? Daca nu ai facut sex, logic ca nu esti insarcinata.

| AutumnDay a răspuns (pentru AndradaMircea):

Depinde de joaca. Daca nu a existat ejaculare cat mai in zona intima, cat mai inspre deschizatura vaginului, atunci nu ai motive de ingrijorare. Spermatozoizii nu sunt campioni olimpici happy Oricum, ia-ti un test daca vrei sa te asiguri ca nu esti. Poti sa iei unul ieftin de la Belladona -testul Onedia One costa 3 lei, testul Hyllan banda costa 5 lei. In rest mai au pe la Catena Fildas care e 9-10 lei, Barza banda circa 8-10 lei la farmacia Dona. Astea fiind cele cu preturi mici si medii, dar concludente in cazul unei sarcini. Mai scumpe gasesti in Sensiblu(15lei), dar nu ai de ce sa dai atatia bani pe unul, pentru ca daca e sa fii insarcinata si daca a trecut destul timp de la contactul sexual cu pricina, iti va aparea daca esti sau nu si la unul de 3 lei, si la unul de 20.

| AndradaMircea explică (pentru AutumnDay):

A existat ejaculare, insa sperma a luat contact doar cu mainile partenerului. Teama mea era legata de faptul ca dupa ceva timp, mi-a introdus degetele in vagin (aproape sigur s-a spalat pe maini). Menstra mi-a venit cu o zi intarziere, dar oricum am ciclu neregulat. Iar joaca s-a produs a doua zi dupa incetatul sangerarilor menstruale. Multumesc mult pentru raspuns!

| AndradaMircea explică (pentru AutumnDay):

Iti multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat! Intr-adevar, un avort este un lucru pe care nu as vrea sa il experimentez niciodata, tocmai de aceea sunt si foarte speriata chiar si din mici lucruri precum acesta din cazul meu. O zi frumoasa iti doresc si multumesc din nou!

| AutumnDay a răspuns (pentru AndradaMircea):

Nu ai pentru ce sa iti faci griji. Data viitoare, protectie daca vreti sa faceti dragoste. Acum ceva ani, cea mai buna prietena a mea a ramas insarcinata la primul contact, chiar daca nu a ejaculat inauntru(probabil stii care-i treaba cu lichidul prejaculor la barbati, plus faptul ca inainte de orgasmul propriu-zis si de ejaculare, mai au loc,, mici orgasme", ca sa zic asa, in care mai scapa cantitati mici de sperma. Bineinteles, toata treaba a fost urmata de un avort si probabil e o experienta pe care nicio femeie nu vrea sa o traiasca. Pentru un prezervativ de 3 lei si pentru ca nu au mai asteptat pana data viitoare, a cheltuit 1000 lei pentru. avort(clinica privata, anestezie generala - a fost alegerea ei), plus controale inainte si dupa....Desigur, l-a secatuit pe prietenul ei de bani pentru ca ea nu lucra in acea perioada si a si trecut printr-o trauma majora. Un avort nu e deloc usor de suportat.
Orienteaza-te spre o metoda de protectie.
Zi frumoasa sa ai!