| babygyrl a întrebat:

Nu o mai suport pe mama. Atat striga la mine. Nu fac nimic rau. O ajut cat pot. Invat bine. Nu ies seara cu baieti, nu fug de acasa. Cand pleaca de acasa ai mei il i-au si pe fratele meu, numai pe mine ma lasa de fiecare data acasa si cand vin nu imi aduc nimic.Cred ca il iubeste mai mult pe fratele meu, pe el totdeauna il ia cu ea, si are mare grija de el. Daca sunt bolnava nu o intereseaza, ii spun ca ma doare ceva nu imi da nimic, ma lasa asa. Noroc am pe tata ca el e totusi altfel, dar pacat ca nu prea este acasa. Daca e duminica eu nu pot sa stau sa ma odihnesc, trebuie sa lucrez. Asa in fiecare zi.Azi dormeam, adica azi-dimineata si a zis sa ma duc undeva, eu eram fff somnoroasa si am mai stat un pic in pat si a inceput sa strige la mine si sa ma faca in toate felurile.In fiecare zi striga la mine si ma face in toate felurile.Nu ma lasa nicaieri, nu ma lasa la colege, acum mi-a luat si telefonul si nici la net nu ma lasa. NU o mai suport. Ce sa fac? Am incercat sa vb cu ea dar nu ma asculta si incepe sa strige la mine. Pana nici la bunica (la mama ei)nu ma lasa sa merg. Nici la biblioteca nu ma lasa. Daca ar fi numai casa si scoala. ATAT. Nu mai suport, ce sa fac? Ajutati-ma va rog eu mult, ca nu mai pot asa. Stiu ca am scris fff mult dar sa ma intelegeti a trebuit sa scriu atat.Ms mult.

Răspuns Câştigător
| divinuu a răspuns:

In locul tau as vb cu mama serios despre asta iar daca nu ar intelege cred ca m-as revolta.Cu sau fara acordul ei, m-as duce la o prietena cateva zile ca sa-i demonstrez ca nu e ea singura care controleaza lucrurile si ca am nevoie de independenta.Probabil as iesi afara fara sa-i cer permisiunea daca tot zici ca ti-a luat telefonul si nu te mai lasa la net. ce iti mai poate lua?straight faceDoar nu te incuie in casa.Si inca ceva.cati ani ai?

15 răspunsuri:
| User a răspuns:

Daca nu te lasa la net cum ai reusit sa pui intrebarea asta?

| *Lyttle.me* a răspuns:

Nu stiu ce sa zic thinking sigur ai facut ceva de se poarta asa.ca altfel nu vad ce. Intreab-o pur si simplu ce ai facut de meriti asta, dc tu mereu da, si fratele tau nu (sa te certe). Sigur ai facut sau te suspecteaza de ceva si nu vrea sa-ti zica.intreab-o pana iti spune. Sincer, nici macar tu nu ai seca la cap pe cineva fara motiv, deci trage concluziile. Sper ca te-am ajutat catushi`decat. Ai grija de tine!

| tinkerBELL_2566 a răspuns:

Pff si mamica mea e nebuna cateodatalaughingsi simt ca nu ma intelege de multe ori, ba imi reproseaza.ba ma cearta. E diferenta asta de varste, conceptiile lor de pe vremuri, e aiurea oricum.Imi pare rau pentru tine, nu stiu ce sfat as putea sa iti dau, poate daca ai incerca sa te impui sa vezi cum ar reactiona, sa vorbesti si cu tatal tau sa ii explici.Mama cand tipa la mine incep si tip si eu, imi trage o palma ii zic sa mai imi dea unalaughingnumai ca sa o sfidez sa realizeze ca am crescut si nu mai sunt mucoasa din care facea ea ce vroia:d.Am si eu dreptul la o opinie, la viata.Las-o sa vorbeasca singura, fa-te ca nu o auzi, dar o discutie serioasa intre toti membrii tot ar trebui sa existe.multa bafta:*

| covexrobu a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune-i sa te lase in pace ca vrei si tu sa ai o viata libera. Cand vorbeste cu tine incearca sa o ignori cat mai mult.

| Ambassaderåd a răspuns:

Eu aceeashi chestie o aveam si eu cu taicamiu, cand erma mai mic, adica ma pricep la orice de la tamplarie pana la electrician, pana la facut paine, si torturi -de aia e si nickul asa happy[sunt calificat profesionist in asta], si altele. si el vb cu mine urat si, pana la urma am vb cu el, si l-am intrebat de ce ma tot -sacaie la cap- si el a zis ca nu e timpul sa inveti, ca sa fiii nu stiu cum. Cand am inceput munca nu prea mai tipa la mine caci veneam obosit, plecam de dimi si veneam seara. De acum nu mai tipa la mine. Dar referitor la tine, mama ta vrea sa te ajute adica, sa ati petreci mai mult timp cu invatatul pentru ca sa ai un viitor mai bun decat il au unii. Nu vor sa te chinui cum s-au chinuit ei cu tine happy + ca atunci cand te cearta, trebuie sa fie un motiv, dar trataeaza si tu cu indiferentawinking; si pe parcurs se v-a alsa pagubasa

| andrei a răspuns:

Vai saracasad stiu prin ce treci...si la mine mama strigaat wits' end si tot ceva de genu... ma pne sa fac curatenie generala zilnic si curatenie din aia. serioasacrying
Si cand se enerveaza tot asa tipa si urlasad (am inceput sa cred ca e nebuna) sad dar asta e viata crying

Incearca sa ii faci pe plac la mine mai mergestraight face si vorbeste cu tatal tau sa vorbeasca cu ea sa se calmeze si cand tipa la tine spune-i sa se calmezesad

Credeam ca doar eu traiesc asa dar din pacate mai sunt mame din astea relesad

Bafta!(totul o sa fie bine, o sa cresit tu si pleci de langa mama ta la casa tawinking )

| SnicK a răspuns:

Mereu Mamele nu se prea inteleg cu fetele.
E chiar invers, SERIOS.
In toate exemplele de famili a fost asa doar cazuri de exceptie.
Baiatul i place mai mult cu MAMA
Fata mai mult cu tatal.
E diferenta de sexe, si aici nu ma refer la ceva erotic.

| Jurnaldedecembrie a răspuns:

Aceeasi poveste cu a mea...Asa sunt parintii nu avem ce face. Dupa ce terminam studiile avem ocazia sa le demonstram ca au gresit!

| 1235678907452352 a răspuns:

La liceu du-te la internat si cand vei face 18 ani sa te mutithinking parerea mea daca nu o m-ai suportistraight face

| albc12 a răspuns:

Poate nu esti fata ei, pote esti infiata sau ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut tu ceva, asa ca nu mai poza in victima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandru95 nu are dreptate.si eu sunt infiata dar mama se comporta foarte bine cu mine.cu tata am probleme de genu, dar el are momente. Cel mai bine ar fi sa incerci sa vorbesti cu ea, sa lamuresti lucrurile. daca nu merge nici asa fa tot ce zice ea, nu te certa, iar daca tipa nu o baga in seama. iar daca iti reproseaza ceva explica`i ca te`ai saturat sa se ia mereu de tine. zii sa te inteleaga si pe tine ca esti om si tu si toti gresim la un moment dat. sper sa meargawinking(cu tata a merswinking )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce se intampla, dar am ajuns la concluzia ca aproape toate mamele sunt isterice. O fi de vina stresul cotidian sau poate grijile.Chestia e ca si noi avem stresul nostru, ca de exemplu scoala, care poate fi o pacoste enorma cateodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec prin asta, am 15 ani si s-au gasit sa mai faca un copil acum, nu ar fi asta o problema e ok dar mama ma detesta de cand s-a nascut cel mic, ma cert cu ea mereu din motive banale ba ca nu am sters prafu bine, ba ca e uzica prea tare ba ca nu i-am schimbat scutecu bine la cel mic. E groaznic nu mai suport imi vine sa plec de acasa dar nu asi rezolva nimic pentru ca mi-a spus ca daca plec nu o intereseaza ca are un copil, i-am spus sa ma dea spre adoptie si a zis ca nu ma ia nimeni ca nu is buna de nimic. Scorpia tot scorpie ramane nu o imblanzeste nimeni, daca e nebuna nu ai ce-i face, astept sa fac 18 ani si sa plec sa nu mai aud de easad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca tu esti foarte puternica si ai sa mergi mai departe, gandeste-te la ceea cei mai bine si incearca sa mai vb cu mama ta poate o sa te asculte incearca sai arati dragostea ta prin fapte.eu tot trec prin depresiea asta si stiu exact ce simti tu acum. dar imi zic "ca totul va fi bine"