| VreauFete a întrebat:

Nu radeti. Sunt mic si nu stiu. Romanii sunt Ortodocsi sau Crestini?

12 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Ambele.

| Laviy a răspuns:

Crestini suntem totilaughing Si nu sunt toti ortodocsi. Unii sunt greco-catolici, baptisti. Sunt mai multe religiibig grin

| Allrc24 a răspuns:

Uite cum sta treaba.La inceput toti erau crestini nu exista crestini ortodoxi sau crestini catolici. la inceput a fost ortodoxia dar nu exista acest termen su numeau pur si simplu crestini dar in jur de anul 1200 cred s-a produs Marea Schisma prin care biserica sa impartit in 2:Ortodoxii si catolicii. Ortodoxia este in:rusia,serbia,Romania,bulgaria,grecia etc, catolicismul in:Italia,franta, Germania, belgia cam toate tarile vestice europene.Intre catolici si ortodocsi sunt cateva deosebiri dar cel mai important este ca si unii si altii cred in moartea si invierea lui Iisus Hristos. Sper ca te-am ajutat o zi buna in continuare

Răspuns utilizator avertizat
| dyyva a răspuns:

Crestini ortodocsi sunt romanii

| 4ever_5725 a răspuns:

Oameni in general nu doar romani sunt crestini asa inseamna ca au credinta,si ortodocsi sunt doar uni a fi ortodox inseamna ca asa se cheama religia pe care o frecventezi,ortodox,catolic,protestant toti astea sunt crestini, sper ca ti-am fost de ajutor, funda?

| crucialmelody a răspuns:

Creștinismul este una din cele trei religii monoteiste contemporane, alături de iudaism și islam. Crestinismul se imparte in trei : ortodocsi, catolici si protestanti. Deci, romanii sunt si crestini si ortodocsi. Take care>big grin

| stapanullumii a răspuns:

Crestini ortoxi. cu ''x'' mama ei de gramatica
adica exista catolici si ortodoxi acestia formeaza crestinii...

| dracidus a răspuns:

Crestini. Ortodoxismul a aparut la ceva distanta.

Ideea e ca românii s-au născut ca popor creştin. Insa nu am inteles foarte bine, daca despre poporul nostru sau despre locuitorii Romei antice intrebi.

| SunGlasses a răspuns:

Crestini ortodocsi :-D

| superpissy40 a răspuns:

Ortodocsi

| Mla a răspuns:

Ba, chiar rad.laughingrolling on the floor. cati ani ai?