| Alișa00000000000 a întrebat:

Buna TPU... vreau sa stiu si eu daca arabii crestini au chiar aceias religie cu romanii crestini ortodocsi ...si daca ei cred in tot ce cred si cei ortodocsi. cine stie sa mi explice si mie are fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Pana prin dec VIII au fost mai multe erezii, care s-au limpezit la cele 7 sinoade ecumenice. Crestinii din vreo 5 tari, printre care Egipt (coptii), Siria, Etiopia, nu au recunoscut sinodul IV. Nu mai stiu ce erezie/deviatie a fost, dar acum este considerata minora fata de cele actuale, asa incat sunt considerati ortodocsi.

1 răspuns:
| Alex a răspuns:

Arabii crestini sunt catolici, ortodoxi, luterani etc.